Categorized | Sports, Track & Field

Results of the BIIF track and field meet at Kamehameha Schools

BIIF Track and Field Week Kamehameha Schools
Kamehameha - Kea'au  - 4/27/2013                        
Kea'au, HI                                   
Results                                    

Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      13.00   1  10   
  2 Kristina Padrigo          SR Kau HS                            13.05   1   8   
  3 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                        13.15   1   6   
  4 Meagan Kualii             SO Kamehameha                        13.28   1   4   
  5 Casey Poe                 JR Kamehameha                        13.42   1   2   
  6 Lolly Higa                JR Hilo HS                           13.66   1   1   
  7 Li'I Maertens             JR Hilo HS                           13.68   1 
  8 Laakea Paio               FR Honokaa HS                        13.73   1 
  9 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                       13.77   2 
 10 Muriel Assi               SO Keaau HS                          14.42   2 
 11 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                           14.53   2 
 12 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          14.61   2 
 13 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       14.66   3 
 14 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       14.68   3 
 15 Brandi Naihe              SO Kealakehe                         14.84   3 
 16 Aaron Swift               SO Keaau HS                          14.85   3 
 17 Bethany Davis             FR Kealakehe                         14.91   4 
 17 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                          14.91   5 
 19 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          14.96   4 
 20 Rae Cardosa               FR Hawaii Prep                       14.99   4 
 21 Tia Nelson                JR Kealakehe                         15.06   2 
 22 Kyra Malepe               JR Kau HS                            15.11   3 
 23 Megan Canniff             SO Hawaii Prep                       15.26   4 
 24 Anais Huet                FR Kealakehe                         15.45   4 
 25 Nana Ueno                 FR Hawaii Prep                       15.47   5 
 26 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                        15.49   4 
 27 Jami Beck                 FR Kau HS                            15.55   5 
 28 Shaenese Tailon           SO Kau HS                            15.63   4 
 29 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                          15.78   3 
 30 Keahulani Kapu            FR Honokaa HS                        15.84   5 
 31 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                        15.88   2 
 32 Ayla Silva                SO Honokaa HS                        15.98   5 
 33 Ylliana Hanato            FR Pahoa HS                          16.14   5 
 34 Whittni Smith             FR Keaau HS                          16.91   4 
 35 Jennifer Tabios           SO Kau HS                            17.54   5 
 -- Cydne Correia             SO Honokaa HS                           FS   3 
 -- Kilinahe Takushi          JR Honokaa HS                           FS   3 
 -- Mae Quiamas               SR Honokaa HS                           FS   2 
 -- Alyssa McGuire            SR Kamehameha                           FS   2 
 -- Lindsay Milke             SR Kealakehe                            FS   5 

Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                            27.14   1  10   
  2 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       27.53   2   8   
  3 Harper Hottendorf         JR Kamehameha                        27.71   1   6   
  4 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                           27.72   1   4   
  5 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                           27.91   1   2   
  6 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                       28.05   1   1   
  7 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                       28.41   2 
  8 Thelma Marshall           FR Waiakea HS                        28.43   2 
  9 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                       28.69   1 
 10 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        28.72   1 
 11 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                            28.73   1 
 12 Li'I Maertens             JR Hilo HS                           29.35   2 
 13 Haley Rasse               SR Waiakea HS                        29.39   3 
 14 Brianna Cadaoas           JR Keaau HS                          29.46   2 
 15 Mae Quiamas               SR Honokaa HS                        30.27   2 
 16 Muriel Assi               SO Keaau HS                          30.30   3 
 17 Aaron Swift               SO Keaau HS                          30.59   4 
 18 Cydne Correia             SO Honokaa HS                        30.69   3 
 19 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                       30.87   3 
 20 Amelia Warnock            FR Hilo HS                           30.92   3 
 21 Shiella Natividad         FR Pahoa HS                          30.96   3 
 22 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                       31.01   4 
 23 Ashley Mulvihill          SR Kealakehe                         31.01   2 
 24 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       31.22   6 
 25 ChristenMae Viado         SO Keaau HS                          31.34   6 
 26 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        31.52   4 
 27 Lolly Higa                JR Hilo HS                           31.54   2 
 28 Toni Beck                 JR Kau HS                            31.78   6 
 29 Bethany Davis             FR Kealakehe                         31.89   3 
 30 Makela Rincon             FR Pahoa HS                          32.05   5 
 31 Megan Canniff             SO Hawaii Prep                       32.39   5 
 32 Katrina Bath              SR Waiakea HS                        32.47   5 
 33 Anais Huet                FR Kealakehe                         32.49   5 
 34 Alexandra Warren          FR Honokaa HS                        32.78   4 
 35 Kyra Malepe               JR Kau HS                            33.36   3 
 36 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                       33.40   6 
 37 Marilu Mendoza            SO Pahoa HS                          33.63   4 
 38 Shaenese Tailon           SO Kau HS                            33.76   4 
 39 Jami Beck                 FR Kau HS                            34.10   5 
 40 Whittni Smith             FR Keaau HS                          34.60   5 
 41 Ylliana Hanato            FR Pahoa HS                          34.75   6 

Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     JR Hilo HS                           58.72   3  10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                         1:02.34   3   8   
  3 Sara DuVoisin             JR Kamehameha                      1:03.43   3   6   
  4 Laakea Paio               FR Honokaa HS                      1:03.73   2   4   
  5 Camelle Martinez          JR Hilo HS                         1:03.77   3   2   
  6 Li'I Maertens             JR Hilo HS                         1:04.23   3   1   
  7 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                         1:04.58   2 
  8 Haley Rasse               SR Waiakea HS                      1:04.77   3 
  9 Brianna Cadaoas           JR Keaau HS                        1:05.03   3 
 10 Alysha Medieros           SO Hilo HS                         1:05.78   2 
 11 Amelia Warnock            FR Hilo HS                         1:07.38   1 
 12 Skye Rances               JR Waiakea HS                      1:07.95   2 
 13 Ashley Mulvihill          SR Kealakehe                       1:08.64   2 
 14 Uluwehi Cordero           FR Honokaa HS                      1:11.59   1 
 15 Makela Rincon             FR Pahoa HS                        1:13.25   1 
 16 Glory Freeman             SO Waiakea HS                      1:14.71   1 
 17 Whittni Smith             FR Keaau HS                        1:15.37   2 
 18 Kyra Malepe               JR Kau HS                          1:20.26   1 
 19 Heather Warren            FR Honokaa HS                      1:20.77   1 
 20 Ellie Kirsch              FR Kamehameha                      1:23.29   2 
 21 Micah DeCleene            FR Chr Liberty                     1:25.13   1 

Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     2:20.48   10   
  2 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                         2:24.72    8   
  3 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                    2:32.83    6   
  4 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep                     2:32.90    4   
  5 Camelle Martinez          JR Hilo HS                         2:35.37    2   
  6 Sara DuVoisin             JR Kamehameha                      2:36.55    1   
  7 Krisann Isomura           SR Keaau HS                        2:36.58  
  8 Erin Evans                FR Hawaii Prep                     2:38.90  
  9 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       2:42.29  
 10 Maria Fratinardo          FR Kamehameha                      2:45.36  
 11 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     2:45.77  
 12 Kaylee Rapoza             SR Hilo HS                         2:49.67  
 13 Sarah Barry                  Kamehameha                      2:51.86  
 14 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      2:54.39  
 15 Joy Rimel                 FR Chr Liberty                     2:57.76  
 16 Stephanie Sugai           JR Chr Liberty                     2:58.11  
 17 Cameren Wiles             FR Chr Liberty                     3:03.13  
 18 Jeana Altura              FR Honokaa HS                      3:21.02  
 19 Maileen Nakashima         SO Waiakea HS                      3:50.78  

Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SR Hawaii Prep                     4:47.35   10   
  2 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                     5:10.95    8   
  3 Kristiana Van Pernis      JR Hawaii Prep                     5:16.97    6   
  4 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                    5:26.52    4   
  5 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                     5:34.65    2   
  6 Kaylee Rapoza             SR Hilo HS                         5:34.89    1   
  7 Kelly Ulrich              JR Hawaii Prep                     5:37.74  
  8 Madelyn Mumbert           SO Kealakehe                       5:37.80  
  9 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                      5:50.20  
 10 Clara Sheffield           JR Chr Liberty                     5:52.60  
 11 Faith Woods               JR Kealakehe                       5:52.93  
 12 Hildhang Adona            JR Honokaa HS                      6:07.08  
 13 Maisie Kenney             FR Kealakehe                       6:10.23  
 14 Riley Arroyo              FR Kealakehe                       6:15.25  
 15 Kaley Bannister           JR Kamehameha                      6:15.26  
 16 Micah DeCleene            FR Chr Liberty                     7:00.08  
 17 Emily Walsh               SO Pahoa HS                        7:04.66  

Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mariah Haight             JR Hawaii Prep                    11:40.13   10   
  2 Erin Evans                FR Hawaii Prep                    11:53.82    8   
  3 Veronica Ladwig           JR Hawaii Prep                    12:12.01    6   
  4 Savannah Cochran          FR Hawaii Prep                    12:16.05    4   
  5 Vandey Okinaka            SR Waiakea HS                     12:41.09    2   
  6 Faith Woods               JR Kealakehe                      12:50.79    1   
  7 Shayli Nakamoto           SO Konawaena HS                   13:11.21  
  8 Vanessa Ignacio           JR Waiakea HS                     13:16.25  
  9 Kelly Greenwell           SR Honokaa HS                     13:37.66  
 10 Kaley Bannister           JR Kamehameha                     13:49.24  
 11 Maisie Kenney             FR Kealakehe                      13:57.33  
 12 Riley Arroyo              FR Kealakehe                      14:00.96  
 13 Cameren Wiles             FR Chr Liberty                    14:02.81  

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       15.43   1  10   
  2 Casey Poe                 JR Kamehameha                        15.71   1   8   
  3 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      15.86   1   6   
  4 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                        16.57   1   4   
  5 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                            16.98   2   2   
  6 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        17.16   1   1   
  7 Thelma Marshall           FR Waiakea HS                        17.27   1 
  8 Nina Bean                 SO Hilo HS                           17.77   2 
  9 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           18.03   2 
 10 Lauren Pries              SR Hawaii Prep                       18.27   2 
 11 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       19.18   1 
 12 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       19.92   2 
 13 Katrina Bath              SR Waiakea HS                        20.63   2 
 -- Erina Baudat              SO Hawaii Prep                          DQ   2  did not attempt

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 UA Ruedy                  SR Konawaena HS                      45.15   1  10   
  2 Emma Taylor               FR Hawaii Prep                       46.61   1   8   
  3 Casey Poe                 JR Kamehameha                        48.34   1   6   
  4 Mikela Cabel              JR Kamehameha                        49.00   1   4   
  5 Skye Ombac                JR Waiakea HS                        51.41   1   2   
  6 Michelle Martinez         SR Hilo HS                           51.59   1   1   
  7 Nina Bean                 SO Hilo HS                           54.02   1 
  8 Katherine Holdcroft       SR Hawaii Prep                       54.19   2 
  9 Lauren Pries              SR Hawaii Prep                       54.68   1 
 10 Ella Kotner               SO Hawaii Prep                       55.37   2 
 11 Katrina Bath              SR Waiakea HS                        55.91   2 
 12 Tia Nelson                JR Kealakehe                         56.69   2 
 13 Sarah Mumbert             FR Kealakehe                         56.77   2 
 14 Lindsay Milke             SR Kealakehe                         58.63   2 
 15 Erina Baudat              SO Hawaii Prep                       59.79   2 

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha                                                     50.55   10   
  2 Hilo HS                                                        51.89    8   
  3 Keaau HS                                                       54.60    6   
  4 Kau HS                                                         55.06    4   
  5 Kealakehe                                                      58.31    2   
  6 Hawaii Prep                                                  1:01.14    1   
  7 Waiakea HS                                                   1:06.37  
 -- Honokaa HS                                                        DQ   zone violation

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                  4:46.65   10   
  2 Kealakehe                                                    4:50.08    8   
  3 Chr Liberty                                                  5:16.99    6   

Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                          4-10.00   10   
  2 Brianna Vallente          SO Hawaii Prep                     4-08.00    7   
  2 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                         4-08.00    7   
  4 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                     4-06.00    4   
  5 Jami Beck                 FR Kau HS                         J4-06.00    1.50
  5 Daysha Alameida           SO Keaau HS                       J4-06.00    1.50
  7 Leila Morrison            SO Hawaii Prep                    J4-06.00  
  8 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                      J4-06.00  
  9 Angel Alameda             JR Hilo HS                         4-04.00  
  9 Nani Welch Keliihoomalu   JR Hawaii Prep                     4-04.00  
 11 Whittni Smith             FR Keaau HS                        4-02.00  
 11 Thelma Marshall           FR Waiakea HS                      4-02.00  
 13 Moanaina Odell            FR Honokaa HS                      4-00.00  
 -- Ayla Silva                SO Honokaa HS                           NH  
 -- Meagan Kualii             SO Kamehameha                           NH  
 -- Erin Evans                FR Hawaii Prep                          NH  

Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alysha Medieros           SO Hilo HS                         9-00.00   10   
  2 Kristi Lovell             JR Kealakehe                       8-06.00    8   
  3 Bailey Honda              JR Hilo HS                         7-06.00    6   
  4 Nina Bean                 SO Hilo HS                        J7-06.00    4   
  5 Delsee Ramos              JR Hilo HS                        J7-06.00    2   
  6 Alyssa McGuire            SR Kamehameha                     J7-06.00    1   
  7 Rachel Serion             JR Kealakehe                       7-00.00  
  7 Kimi Cantyne              JR Hawaii Prep                     7-00.00  
  9 Kelcie Miki               JR Kealakehe                       6-06.00  
  9 Vera Mahoney              SO Hawaii Prep                     6-06.00  
 11 Noor Sarwar               SO Hawaii Prep                     6-00.00  
 12 Hinatea Otare             SO Kealakehe                       5-00.00  

Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     16-06.00   10   
  2 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                         15-10.75    8   
  3 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         15-09.00    6   
  4 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                        14-07.75    4   
  5 Kundalini Nicholson-Walk  JR Hilo HS                        13-11.00    2   
  6 Kaui Taylor               FR Hawaii Prep                    13-09.75    1   
  7 Skye Ombac                JR Waiakea HS                     13-09.00  
  8 Angel Alameda             JR Hilo HS                        13-07.25  
  9 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                    13-05.50  
 10 Tiffany Kurozawa          JR Kealakehe                      13-04.00  
 11 Savannah Toussaint        SO Hilo HS                        13-00.75  
 12 Sheilla Balila            FR Kau HS                         12-05.50  
 13 Shaenese Tailon           SO Kau HS                         12-00.75  
 14 Sabrina Disney            SO Hawaii Prep                    11-11.00  
 15 Charnalyn Crivello        SO Keaau HS                       11-03.00  
 16 Ayla Silva                SO Honokaa HS                     10-07.50  
 -- Rianna Arima              SO Kamehameha                         FOUL  

Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristina Padrigo          SR Kau HS                         34-05.00   10   
  2 Meagan Kualii             SO Kamehameha                     34-04.50    8   
  3 Marley Strand-Nicolaisen  SR Kau HS                         34-01.00    6   
  4 Mehana Sabado-Halpern     SO Hilo HS                        33-07.75    4   
  5 Mikela Cabel              JR Kamehameha                     31-10.00    2   
  6 Jasmine Fojas             SR Hawaii Prep                    31-04.50    1   
  7 Angel Alameda             JR Hilo HS                        30-05.50  
  8 Tia Nelson                JR Kealakehe                      28-01.00  

Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                        33-09.00   10   
  2 Ariel Brown               SR Pahoa HS                       33-01.00    8   
  3 Rain Hall                 SO Hilo HS                        32-06.75    6   
  4 Eva Toledo                JR Hilo HS                        32-02.00    4   
  5 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                    30-05.50    2   
  6 Taezha Gonzalves          SO Keaau HS                       30-03.75    1   
  7 Toni Beck                 JR Kau HS                         29-05.50  
  8 Elaine Najera             JR Hilo HS                        27-10.75  
  9 Caley Saragosa            JR Kamehameha                     27-03.50  
 10 Jasmine Oher              SO Keaau HS                       26-05.25  
 11 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                       25-00.25  
 12 Cherry Ana Aki            JR Hilo HS                        24-08.50  
 13 Brandi Naihe              SO Kealakehe                      24-04.75  
 14 Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                       23-00.75  
 15 Jasmine Iuta              SR Waiakea HS                     22-09.75  
 16 Jennifer Tabios           SO Kau HS                         22-07.00  
 17 Jordan Melchor            SO Waiakea HS                     22-05.00  

Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tiara Atuekaho            SR Hilo HS                           97-02   10   
  2 Ula Brostek               SO Hawaii Prep                       96-11    8   
  3 Elaine Najera             JR Hilo HS                           93-11    6   
  4 Eva Toledo                JR Hilo HS                           88-11    4   
  5 Jasmine Iuta              SR Waiakea HS                        84-00    2   
  6 Taezha Gonzalves          SO Keaau HS                          77-09    1   
  7 Toni Beck                 JR Kau HS                            77-00  
  8 Ariel Brown               SR Pahoa HS                          74-06  
  9 Jasmine Oher              SO Keaau HS                          74-03  
 10 Jordan Melchor            SO Waiakea HS                        69-07  
 11 Jadeen Brown              SO Pahoa HS                       66-06.50  
 12 Cherry Ana Aki            JR Hilo HS                           66-02  
 13 Brandi Naihe              SO Kealakehe                         65-05  
 14 Jennifer Tabios           SO Kau HS                            60-04  
 15 Kristyn Lauronal          JR Pahoa HS                          51-01  
 -- Taylor Neubecker          FR Kealakehe                          FOUL  
 -- Rain Hall                 SO Hilo HS                            FOUL  

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Colton Austria            SR Waiakea HS                        11.31   1  10   
  2 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                         11.34   1   8   
  3 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      11.58   1   6   
  4 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       11.63   1   4   
  5 Mike Williams             JR Hilo HS                           11.65   1   2   
  6 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        11.70   1   1   
  7 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          11.71   1 
  8 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        11.85   1 
  9 Cyruss Cho                SR Kealakehe                         11.86   2 
 10 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        11.91   2 
 11 Esteve Salmo              SO Kau HS                            12.00   3 
 12 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                           12.02   2 
 13 Desmond Donios            JR Keaau HS                          12.15   2 
 14 Kamuela Kawamoto          JR Kamehameha                        12.21   2 
 15 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        12.39   2 
 16 Tryztan Padasdao          SO Keaau HS                          12.42   4 
 17 James Sloan               SO Kamehameha                        12.50   3 
 18 Christian Agudo           SR Keaau HS                          12.54   5 
 19 Brandon Ramey             SO Keaau HS                          12.54   3 
 20 Junxioan Pan              SO Kealakehe                         12.56   3 
 21 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          12.56   4 
 22 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          12.66   2 
 23 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        12.69   3 
 24 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          12.78   4 
 25 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                        12.86   4 
 25 Jordan Heltz              SR Kamehameha                        12.86   5 
 27 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         12.98   5 
 28 Justin Gascon             SR Hilo HS                           12.98   3 
 29 Kawai Ronia               JR Keaau HS                          13.01   5 
 30 Hajime Matsui             FR Hawaii Prep                       13.05   2 
 31 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                       13.07   4 
 32 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                          13.15   5 
 33 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                          13.16   6 
 34 Adri Castro               SR Kamehameha                        13.19   5 
 35 Caleb Kagawa              SO Hawaii Prep                       13.24   4 
 36 David Pillette            SO Kau HS                            13.37   4 
 37 Hoaka Kanaina-Cortes      SO Keaau HS                          13.66   6 
 38 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                            13.78   5 
 39 Zach Winters              JR Pahoa HS                          13.98   6 
 40 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        14.28   3 
 41 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        14.39   6 
 42 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            14.42   6 
 43 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          14.49   6 
 44 Seone Holika              JR Hilo HS                           14.67   6 
 -- Takuto Tanaka             FR Hawaii Prep                          FS   3 

Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Avery Hardie-Jordan       SR Kealakehe                         22.60   1  10   
  2 Colton Austria            SR Waiakea HS                        23.23   1   8   
  3 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       23.25   1   6   
  4 Talon Ota                 SR Keaau HS                          23.38   1   4   
  5 Mike Williams             JR Hilo HS                           23.44   1   2   
  6 Dylan Oandasan            SR Honokaa HS                        23.61   1   1   
  7 Kahuhipa Donner           JR Keaau HS                          23.64   2 
  8 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        23.89   1 
  9 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        23.91   2 
 10 Luca Vartic               FR Konawaena HS                      23.95   1 
 11 Matthew Winters           SR Keaau HS                          24.01   2 
 12 Jack Chun                 SR Hilo HS                           24.15   2 
 13 Katon Pestano             SR Hilo HS                           24.18   3 
 14 Joseph Benitez            SO Kealakehe                         24.46   2 
 15 Kamuela Kawamoto          JR Kamehameha                        24.51   3 
 16 Desmond Donios            JR Keaau HS                          24.78   3 
 17 Davy Ragland              SO Hawaii Prep                       24.84   2 
 18 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                           25.13   2 
 19 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       25.18   3 
 20 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          25.20   3 
 21 Patrick McCoy             JR Kealakehe                         25.23   3 
 22 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         25.30   5 
 23 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        25.56   2 
 24 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                        25.65   6 
 25 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                          25.78   5 
 26 Justin Gascon             SR Hilo HS                           25.79   5 
 27 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                           25.83   4 
 28 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          25.87   3 
 29 Jordan Heltz              SR Kamehameha                        26.03   4 
 30 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        26.03   3 
 31 Hajime Matsui             FR Hawaii Prep                       26.18   7 
 32 Jantzen Hing              FR Kealakehe                         26.33   6 
 33 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                       26.59   6 
 34 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                       27.14   4 
 35 Hoaka Kanaina-Cortes      SO Keaau HS                          27.23   5 
 36 Kawai Ronia               JR Keaau HS                          27.52   4 
 37 Reid Daugherty            JR Konawaena HS                      27.68   7 
 38 Ariel Navarro             SO Keaau HS                          27.83   6 
 39 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       27.83   5 
 40 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                       27.97   7 
 41 Greyson Haskell           FR Keaau HS                          28.25   7 
 42 Uikelotu Holika           SO Hilo HS                           28.57   6 
 43 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                          28.66   7 
 44 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        29.29   4 
 45 Zach Winters              JR Pahoa HS                          29.64   6 
 46 Jay-R Abalos              FR Kau HS                            29.64   4 
 47 Ian Sanborn               FR Kamehameha                        29.77   5 
 48 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                       29.89   4 
 49 Conor See                 FR Waiakea HS                        30.50   4 

Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                       51.71   1  10   
  2 Colton Austria            SR Waiakea HS                        53.65   1   8   
  3 Jack Chun                 SR Hilo HS                           53.67   1   6   
  4 Jason Kuwada              SR Kealakehe                         54.68   1   4   
  5 Chastin Kekahuna          JR Kamehameha                        55.05   1   2   
  6 Brooks McVey              SR Honokaa HS                        55.66   2   1   
  7 Tristan Ross              SO Kealakehe                         56.78   1 
  8 Levi Albano               JR Keaau HS                          57.73   4 
  9 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                          57.85   2 
 10 Hoku Kahookaulana         SO Pahoa HS                          58.13   1 
 11 Jordan Heltz              SR Kamehameha                        58.15   2 
 12 Joseph Benitez            SO Kealakehe                         58.35   3 
 13 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                       58.40   2 
 14 Conrad Salboro            SO Kamehameha                        58.45   3 
 15 Jerome Inez               JR Keaau HS                          58.86   3 
 16 Ryan Witthans             FR Kamehameha                        59.74   3 
 17 Isaac Navarro             SO Kealakehe                         59.80   4 
 18 Justin Gascon             SR Hilo HS                         1:00.21   2 
 19 Lucas DeRego              FR Kamehameha                      1:01.30   3 
 20 Keisuke Anzai             SO Hawaii Prep                     1:01.33   3 
 21 Reid Daugherty            JR Konawaena HS                    1:02.79   4 
 22 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                        1:03.08   3 
 23 Kawai Ronia               JR Keaau HS                        1:03.26   3 
 24 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     1:03.91   2 
 25 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        1:04.44   4 
 26 Tommy Cui                 SR Hawaii Prep                     1:05.47   4 
 27 Shawn Joseph              FR Pahoa HS                        1:06.16   2 
 28 Caedan Cambra             JR Chr Liberty                     1:06.89   2 
 29 Kobe Miller               FR Pahoa HS                        1:08.66   4 
 30 Ian Sanborn               FR Kamehameha                      1:10.17   4 
 -- Tristan Haskell           JR Keaau HS                            DNF   1 

Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jeffrey Ferrell           SO Keaau HS                        2:03.82   10   
  2 Kellen Gillins            JR Hawaii Prep                     2:07.63    8   
  3 Levi Aguilera             JR Makua Lani                      2:08.64    6   
  4 Timon Skinner             JR Hilo HS                         2:11.59    4   
  5 Seanry Agbayani           JR Honokaa HS                      2:12.59    2   
  6 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                      2:12.62    1   
  7 David Finley              SR Kamehameha                      2:13.01  
  8 Sean Quinlan              JR Honokaa HS                      2:13.57  
  9 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       2:13.87  
 10 Michael Spetich           JR Hawaii Prep                     2:14.47  
 11 Ryan Cruz                 JR Kamehameha                      2:14.93  
 12 Andrew Langtry            SR St Joseph                       2:15.10  
 13 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     2:16.18  
 14 Stephen Hunter            JR Hilo HS                         2:16.63  
 15 Ryan Castro               SR Hilo HS                         2:17.39  
 16 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                       2:18.16  
 17 Tyler Honda               JR Waiakea HS                      2:18.92  
 18 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      2:18.97  
 19 Grant Kiunihiro           JR Hilo HS                         2:19.47  
 20 Bryn Witthans             FR Kamehameha                      2:19.49  
 21 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                     2:21.72  
 22 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                     2:23.42  
 23 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     2:25.62  
 24 Michael Kokal             JR Hawaii Prep                     2:26.27  
 25 Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                        2:26.75  
 26 Ariel Navarro             SO Keaau HS                        2:27.06  
 27 Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                        2:27.73  
 28 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                         2:28.84  
 29 River Brown               FR Hilo HS                         2:29.25  
 30 Hua Uehara                FR Hilo HS                         2:30.84  
 31 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     2:30.91  
 32 Bill Lam                  FR Hilo HS                         2:31.47  
 33 Harrison Bierman          FR Hilo HS                         2:32.79  
 34 Juan Miche Rosales        FR Hawaii Prep                     2:40.11  
 35 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                      2:44.38  
 36 Charles Fernandez         FR Hilo HS                         2:44.85  
 37 Ryler Nishimoto           SO Waiakea HS                      2:47.54  
 38 Kobe Miller               FR Pahoa HS                        2:49.83  
 39 Anson Yu                  SO Waiakea HS                      2:56.10  

Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      4:22.39   10   
  2 Carlos Valdez             SO Keaau HS                        4:32.46    8   
  3 Stephen Hunter            JR Hilo HS                         4:33.20    6   
  4 Thunder Frost             SO Kealakehe                       4:33.31    4   
  5 Michael Spetich           JR Hawaii Prep                     4:33.79    2   
  6 Jacob McCafferty          SO Hawaii Prep                     4:34.00    1   
  7 Kaimiola Ho               SO Kamehameha                      4:36.73  
  8 Andrew Langtry            SR St Joseph                       4:38.28  
  9 Levi Albano               JR Keaau HS                        4:38.49  
 10 Orion Schlegelmilch       SR St Joseph                       4:40.49  
 11 Nathan Ladwig             FR Hawaii Prep                     4:41.00  
 12 Jeremy Gambing            JR Kealakehe                       4:44.37  
 13 Chris Prater              FR Kealakehe                       4:46.64  
 14 Arman Navarro             SR Keaau HS                        4:50.02  
 15 Isaiah Lawson             JR Keaau HS                        4:50.22  
 16 Daniel Matsuda            SO Hawaii Prep                     4:50.39  
 17 Ryuta Yoda                SR Hawaii Prep                     4:51.62  
 18 Hao-Wen Chien             JR Keaau HS                        4:58.14  
 19 Christian Lawson          JR Keaau HS                        4:59.10  
 20 River Brown               FR Hilo HS                         4:59.93  
 21 Ariel Navarro             SO Keaau HS                        5:00.97  
 22 Donavan MACANANS          SR Hilo HS                         5:01.35  
 23 Keisuke Anzai             SO Hawaii Prep                     5:05.33  
 24 Hua Uehara                FR Hilo HS                         5:07.05  
 25 Adalberto Malagon         FR Kealakehe                       5:09.98  
 26 Zech DeCleene             JR Chr Liberty                     5:11.13  
 27 Derek McIntire            SO Kau HS                          5:12.53  
 28 Shawn Gascon              JR Hilo HS                         5:18.35  
 29 Ryler Nishimoto           SO Waiakea HS                      5:30.26  
 30 Anson Yu                  SO Waiakea HS                      6:12.31  
 -- Tyson Oliveira            SO Pahoa HS                             DQ   unsporting behavior

Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ian McQuate               JR Waiakea HS                      9:36.72   10   
  2 Thunder Frost             SO Kealakehe                       9:53.13    8   
  3 Dyson Sato                JR Waiakea HS                      9:59.96    6   
  4 Jake Lai                  JR Hawaii Prep                    10:23.14    4   
  5 Ryuta Yoda                SR Hawaii Prep                    10:28.35    2   
  6 Axl Aricayos              FR Waiakea HS                     10:42.24    1   
  7 Isaac Klein               FR Kamehameha                     10:46.52  
  8 Chris Prater              FR Kealakehe                      11:06.91  
  9 Conrad Salboro            SO Kamehameha                     11:12.32  
 10 Ryan Witthans             FR Kamehameha                     11:19.17  
 11 Keisuke Anzai             SO Hawaii Prep                    11:28.22  
 12 Dallas Tada               SR Kamehameha                     11:28.69  

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        16.18   1  10   
  2 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        16.72   1   8   
  3 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          16.72   1   6   
  4 Phil Aganus               JR Kamehameha                        16.89   1   4   
  5 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       17.16   1   2   
  6 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        17.29   1   1   
  7 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       18.60   1 
  8 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          19.22   2 
  9 Maurice Smith             JR Keaau HS                          19.70   2 
 10 Kaulike Sibayton          SR Keaau HS                          21.23   2 
 11 David Pillette            SO Kau HS                            21.30   2 
 12 Kanoa Chobany             SO Hawaii Prep                       21.49   2 
 13 Conor See                 FR Waiakea HS                        22.52   2 
 -- Robert Harrington         SR Keaau HS                             DQ   1  did not attempt

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Michael Morikawa          SR Waiakea HS                        41.98   1  10   
  2 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                        42.05   1   8   
  3 Phil Aganus               JR Kamehameha                        42.76   1   6   
  4 Robert Harrington         SR Keaau HS                          43.05   1   4   
  5 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                        44.63   2   2   
  6 Connor Peterson           JR Hawaii Prep                       44.65   1   1   
  7 Mark Kenneth Ramos        JR Keaau HS                          45.23   2 
  8 Shawn Ventura             JR Keaau HS                          47.09   1 
  9 Kaulike Sibayton          SR Keaau HS                          47.40   2 
 10 Patrick McCoy             JR Kealakehe                         47.59   2 
 11 Keith Sumaoang            FR Waiakea HS                        47.66   3 
 12 Joey Kailimai             JR Hawaii Prep                       47.80   1 
 13 Jarek Cabanting           SO Kealakehe                         48.18   2 
 14 Tryztan Padasdao          SO Keaau HS                          48.57   3 
 15 Benedict Purell           JR Kealakehe                         49.24   2 
 16 Gabriel DeRego            SR Kamehameha                        50.02   3 
 17 Charlie Belmes            JR Keaau HS                          50.04   3 
 18 David Pillette            SO Kau HS                            50.42   2 
 19 Maurice Smith             JR Keaau HS                          50.66   2 
 20 Chevis Marques            SO Keaau HS                          50.77   3 
 21 Conor See                 FR Waiakea HS                        54.50   3 
 22 Keith Nerida              JR Honokaa HS                        55.25   3 

Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Keaau HS                                                       45.08   1  10   
  2 Hilo HS                                                        45.18   1   8   
  3 Hawaii Prep                                                    46.43   1   6   
  4 Kealakehe  'B'                                                 48.94   2 
  5 Keaau HS  'B'                                                  49.44   2 
  6 Kamehameha  'B'                                                51.52   2 
 -- Kealakehe                                                        DNF   1 
 -- Kamehameha                                                       DNF   1 
 -- Kau HS                                                            DQ   1  zone violation

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keaau HS                                                     3:34.45   10   
  2 Hawaii Prep                                                  3:48.11    8   
  3 Hilo HS                                                      3:53.02    6   
  4 Kealakehe                                                    3:53.07    4   
  5 Hawaii Prep  'B'                                             4:08.21  
  6 Kamehameha                                                   4:09.05    2   
  7 Kau HS                                                       4:23.19    1   

Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kenny Christie            JR Hawaii Prep                     5-10.00   10   
  2 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                        5-08.00    8   
  3 Maurice Smith             JR Keaau HS                       J5-08.00    6   
  4 Tevainui Weza             SR Kealakehe                       5-06.00    4   
  5 David Clayton Robinson    SR Honokaa HS                     J5-06.00    2   
  6 Charlie Belmes            JR Keaau HS                        5-00.00    1   
 -- Mitchell O'Connor         FR Keaau HS                             NH  
 -- Brooks McVey              SR Honokaa HS                           NH  
 -- Dustin Kawakami           SR Keaau HS                             NH  
 -- Brock Sherlock            SO Hilo HS                              NH  
 -- Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                              NH  
 -- Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                              NH  

Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katon Pestano             SR Hilo HS                        12-06.00   10   
  2 Sky Ishibashi             SR Kamehameha                     11-06.00    8   
  3 Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                        10-06.00    6   
  4 Evan Alterman             JR Kealakehe                     J10-06.00    4   
  5 Alex Magoon               JR Hawaii Prep                    10-00.00    2   
  6 Gabriel DeRego            SR Kamehameha                      9-06.00    1   
  7 Justin Pham               JR Hawaii Prep                    J9-06.00  
  8 Nathan Wong               JR Keaau HS                        9-00.00  
  8 Duncan Michael            SR Hawaii Prep                     9-00.00  
 10 Lucas DeRego              FR Kamehameha                      8-06.00  
 10 Tristan Kilkenny          FR Hawaii Prep                     8-06.00  
 10 Adam Ventura              JR Keaau HS                        8-06.00  
 10 Miles Derr                SO Kamehameha                      8-06.00  
 14 Max Hirata                SR Hawaii Prep                     8-00.00  
 15 Lawson Nerenberg          SO Hawaii Prep                     7-06.00  
 16 Lowell Matias             JR Keaau HS                        7-00.00  
 17 Kai Garson-Shumway        FR Hilo HS                         6-00.00  

Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Talon Ota                 SR Keaau HS                       20-08.00   10   
  2 Kekoa Mundo               JR Chr Liberty                    20-02.25    8   
  3 Cyruss Cho                SR Kealakehe                      20-00.75    6   
  4 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                     19-11.50    4   
  5 Esteve Salmo              SO Kau HS                         19-05.00    2   
  6 Jordan Cristobal          SR Kealakehe                      19-02.00    1   
  7 Jonathan Segovia          SR Keaau HS                       18-02.00  
  8 Caleb Kagawa              SO Hawaii Prep                    17-07.50  
  9 Desmond Donios            JR Keaau HS                       17-06.50  
 10 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                        17-05.00  
 11 Kahakuokahale Lum Ho      SO Keaau HS                       17-02.50  
 12 Duncan Michael            SR Hawaii Prep                    17-01.50  
 13 James Sloan               SO Kamehameha                     16-11.00  
 14 Tristan Haskell           JR Keaau HS                       16-09.50  
 15 Chevis Marques            SO Keaau HS                       16-08.75  
 16 Christian Agudo           SR Keaau HS                       16-07.50  
 17 Jordan Heltz              SR Kamehameha                     16-06.00  
 18 Kawai Ronia               JR Keaau HS                       16-05.25  
 19 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                     16-03.00  
 20 Hoaka Kanaina-Cortes      SO Keaau HS                       15-10.00  
 21 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                       15-09.50  
 22 Adri Castro               SR Kamehameha                     15-07.50  
 23 Brock Sherlock            SO Hilo HS                        14-11.50  
 24 Kawika Venhuizen          SR Kamehameha                     14-06.25  
 25 Kaweni Ibarra             SO Kau HS                         14-04.50  
 26 Jay-R Abalos              FR Kau HS                         12-11.25  
 27 Greyson Haskell           FR Keaau HS                       12-09.75  

Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Talon Ota                 SR Keaau HS                       40-03.75   10   
  2 Rihei Grothmann           JR Kamehameha                     39-04.75    8   
  3 Katon Pestano             SR Hilo HS                        38-10.50    6   
  4 Jordan Heltz              SR Kamehameha                     37-09.50    4   
  5 Jason Kuwada              SR Kealakehe                      37-06.50    2   
  6 Dustin Kawakami           SR Keaau HS                       37-00.00    1   
  7 Nathan Wong               JR Keaau HS                       36-07.75  
  8 Jordan Caoagdan           SO Hilo HS                        36-06.50  
  9 Christian Agudo           SR Keaau HS                       35-01.50  
 10 Tre Evans-Dumaran         FR Kamehameha                     34-07.25  
 11 Matthew Shimabukuro       SR Keaau HS                       34-05.00  
 12 Kawai Ronia               JR Keaau HS                       32-07.50  
 13 Tyler Kerr                SO Waiakea HS                     31-08.50  
 14 Conor See                 FR Waiakea HS                     31-06.25  
 -- Tristan Haskell           JR Keaau HS                           FOUL  
 -- Kaiawe Miyasaki           SR Hilo HS                            FOUL  

Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                        47-07.50   10   
  2 Isi Holani                JR Hilo HS                        45-04.75    8   
  3 Seone Holika              JR Hilo HS                        44-08.00    6   
  4 Feke Kioa                 JR Kealakehe                      43-01.00    4   
  5 Dustin Liva               JR Keaau HS                       39-10.50    2   
  6 Kama Kauvaka              SO Hilo HS                        36-09.50    1   
  7 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                       36-06.75  
  8 Jade Barroga              JR Keaau HS                       35-03.75  
  9 Kamanuokekai Bumanglag    SR Keaau HS                       35-02.50  
 10 Seth Fukushima            FR Hilo HS                        35-01.50  
 11 John Funaki               JR Hilo HS                        34-11.00  
 12 Matthew Kent              SR Keaau HS                       34-10.75  
 13 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                     34-08.50  
 14 Sawyer Salfan             SO Hilo HS                        33-09.00  
 15 Jason Tara-Antone         JR Hilo HS                        32-07.50  
 16 Jordan Pascual            JR Keaau HS                       32-03.75  
 16 Hokualaame Kamaka         JR Kealakehe                      32-03.75  
 18 Alokoa Lowery             SR Hilo HS                        30-03.00  
 19 Kaden Santiago            SR Hilo HS                        29-10.75  
 20 Colin Renfro              JR Hawaii Prep                    29-09.75  
 21 Rylan Aranaydo            JR Keaau HS                       29-08.25  
 22 Loumir Malapitan          JR Keaau HS                       28-10.00  
 23 Dylan Jay Gambing         SO Kealakehe                      28-06.00  
 24 Jess Ramelb               SO Keaau HS                       27-01.00  
 25 Jerald Miguel             JR Keaau HS                       26-10.75  
 -- Atin Saburo               SR Hilo HS                            FOUL  

Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isi Holani                JR Hilo HS                       163-00.50   10   
  2 Josh Kirkpatrick          SR Hilo HS                       150-06.50    8   
  3 Mitchell Medeiros         SR Hilo HS                       143-06.50    6   
  4 Seone Holika              JR Hilo HS                       136-10.50    4   
  5 Kamanuokekai Bumanglag    SR Keaau HS                      118-07.50    2   
  6 Hinalea Cortez            FR Kamehameha                    117-03.50    1   
  7 Kama Kauvaka              SO Hilo HS                       114-09.50  
  8 Feke Kioa                 JR Kealakehe                        108-09  
  9 Dustin Liva               JR Keaau HS                         108-00  
 10 Jason Tara-Antone         JR Hilo HS                          103-05  
 11 Nicholas Eisen            SR Pahoa HS                      103-00.50  
 12 Jade Barroga              JR Keaau HS                         101-00  
 13 Sawyer Salfan             SO Hilo HS                           94-09  
 14 Seth Fukushima            FR Hilo HS                        90-05.50  
 15 Kaden Santiago            SR Hilo HS                           88-01  
 16 Loumir Malapitan          JR Keaau HS                          85-10  
 17 John Funaki               JR Hilo HS                        85-02.50  
 18 Alokoa Lowery             SR Hilo HS                        81-04.50  
 19 Brant Shiroma             JR Waiakea HS                     78-06.50  
 20 Jess Ramelb               SO Keaau HS                          63-04  
 21 Jerald Miguel             JR Keaau HS                          53-10  
 -- Matthew Kent              SR Keaau HS                           FOUL  
 -- Atin Saburo               SR Hilo HS                            FOUL  

                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                129        2) Hilo HS                   127   
    3) Kamehameha                  79        4) Kau HS                     65.50
    5) Konawaena HS                36        6) Kealakehe                  19   
    7) Keaau HS                     9.50     8) Pahoa HS                    8   
    9) Chr Liberty                  6        9) Waiakea HS                  6   
   11) Honokaa HS                   4                                           

                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo HS                    109        2) Keaau HS                   92   
    3) Kamehameha                  68        4) Waiakea HS                 64   
    5) Kealakehe                   59        6) Hawaii Prep                46   
    7) Chr Liberty                 28        8) Honokaa HS                  8   
    9) Konawaena HS                 6        9) Makua Lani                  6   
   11) Kau HS                       3

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad