Categorized | Sports, Track & Field

Final results of the HHSAA State Track and Field Championships on Maui

HHSAA State Track and Field Championships – 5/6/2011 to 5/7/2011
Sponsored by Island Movers
War Memorial Stadium – Wailuku Maui
Results
(Note: this is a multi-page post, you will find three pages linked at the bottom)

Event 1  Boys Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Lopeti Fonokalafi            Kaiser                161-02     162-03q 
      162-03  FOUL  FOUL           
  2 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa                 163-11     161-06q 
      161-06  159-07  145-00           
  3 Shane Brostek             JR Hawaii Prep           163-01     159-10q 
      147-05  151-08  159-10           
  4 Paulay Asiata             SR St. Louis             159-07     157-06q 
      FOUL  157-06  151-04           
  5 Lake Kaai                 12 Kamehameha            153-08     156-04q 
      142-07  155-10  156-04           
  6 Isaac Savaiinaea          SO Punahou               149-09     147-07q 
      147-07  138-03  147-03           
  7 Mauna Palama-Danielson       Waiakea               141-06     146-01q 
      126-03  146-01  FOUL           
  8 Boyd Crowell              SR Kailua                141-07     144-06q 
      140-03  144-06  126-10           
  9 Keanu Foki                JR Farrington            138-08     143-10  
      143-10  136-00  FOUL           
 10 Kalei Auelua              JR St. Louis             144-03     142-07  
      139-01  142-07  132-02           
 11 Max Tave                  SR Punahou               143-09     142-00  
      141-06  FOUL  142-00           
 12 BJ Ioane-Wilhelm          JR Baldwin               143-11     140-03  
      140-03  FOUL  129-06           
 13 Nick Wong                 JR Damien                139-02     139-08  
      FOUL  FOUL  139-08           
 14 Darius Lopez              11 Kapolei               146-05     138-02  
      96-06  138-02  131-00           
 15 Dillon Fihaki             SR Leilehua              138-05     137-08  
      137-08  136-09  132-11           
 16 Pasoni Tasini                Baldwin               150-02     137-04  
      FOUL  137-04  FOUL           
 17 Totauhe Lotulelei         JR Maui High             137-02     136-01  
      132-03  FOUL  136-01            
 18 Kamea Kahiapo             12 Anuenue               152-07     135-02  
      FOUL  FOUL  135-02           
 19 Eugene Leong              11 Kapolei               140-11     135-00  
      132-03  135-00  128-02           
 20 Kai Kaaukai               SR KSM                   137-10     133-00  
      FOUL  113-01  133-00           
 21 Zachary Atagi             JR Hilo                  137-03     132-10  
      FOUL  114-00  132-10           
 22 Michael Kahoekapu-Cruz    SR Kauai Boys            151-03     122-05  
      115-07  FOUL  122-05           
 -- Siaosi Halaapiapi         JR Kaimuki               151-09       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 1  Boys Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep           159-10     173-04  
      166-10  173-04  FOUL           
  2 Lopeti Fonokalafi            Kaiser                162-03     172-04  
      FOUL  172-04  FOUL           
  3 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa                 161-06     171-04  
      161-08  166-11  171-04           
  4 Paulay Asiata             SR St. Louis             157-06     157-06  
      122-02  133-08  154-08           
  5 Lake Kaai                 12 Kamehameha            156-04     156-04  
      137-05  146-06  FOUL           
  6 Mauna Palama-Danielson       Waiakea               146-01     148-09  
      148-09  139-07  148-07           
  7 Isaac Savaiinaea          SO Punahou               147-07     147-07  
      147-03  141-07  139-02           
  8 Boyd Crowell              SR Kailua                144-06     144-06  
 
Event 2  Girls Discus Throw
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Hannah Sherrill           JR Le Jardin             144-03     134-04q 
      134-04  119-05  118-08         
  2 Charlinda Ioane           11 Kapolei               137-10     134-02q 
      134-02  FOUL  133-04         
  3 heaven-lee tanuvasa       SR Kalani                121-09     129-02q 
      124-05  129-02  FOUL         
  4 Hailey Maeda              SR Punahou Girls         127-09     128-01q 
      127-08  121-10  128-01         
  5 Joshlyn Noga              12 Kahuku                122-02     119-03q 
      116-11  113-01  119-03         
  6 Nicole Puaa               SO Waipahu               108-00     113-06q 
      113-06  FOUL  FOUL           
  7 Kekahiliokalani Novikoff  FR KSGK                  110-03     112-01q 
      112-01  106-11  106-06         
  8 Lisa Chur                    Baldwin               109-10     111-06q 
      111-06  FOUL  FOUL         
  9 Kaimi Kela-Napeahi        SO Hilo                  111-10     110-08  
      110-08  FOUL  110-03         
 10 Ellena Curlee             JR Radford               110-00     110-03  
      FOUL  110-03  105-03         
 11 emaiata maka              JR Kalani                105-02     109-02  
      107-06  109-02  104-01         
 12 Kaimilani Zablan          SR KSGK                  126-07     106-11  
      106-11  FOUL  FOUL         
 13 Linda Sunia               JR Hilo                  103-11     106-03  
      FOUL  FOUL  106-03         
 14 Jessi Bista               SR KSM                    99-07     103-04  
      91-09  103-04  100-08         
 15 Matelita Tamoefalau       JR Konawaena             113-00     103-00  
      FOUL  103-00  101-07         
 16 Diondra Gomes             SR KSM                   107-00     102-10  
      87-04  FOUL  102-10         
 17 JoDean Crowell            SR Kailua                106-01     101-06  
      FOUL  FOUL  101-06         
 18 Kawehi Kina               SR Lahainaluna           100-04     100-07  
      92-05  100-07  94-03         
 19 Mary Kamau                SO Farrington             99-04      98-05  
      FOUL  89-02  98-05           
 20 Melemau'a Halaifonua      SR Iolani Girls           99-07      97-11  
      FOUL  97-11  FOUL         
 21 Ana Richardson            FR Waianae               112-00      96-11  
      FOUL  FOUL  96-11         
 22 Leilani Atuatasi          SO Waianae               101-03      96-01  
      96-01  88-00  FOUL         
 23 Alyssa Buyuan                Waiakea               100-09      88-01  
      88-01  87-05  FOUL         
 24 Abigail Gifford           JR Campbell               99-05      77-00  
      FOUL  FOUL  77-00         
 -- Kaitlin Kim               FR SAS                   104-07         ND  
      ND  ND  ND         
 -- Mona Mariko               SR Farrington            104-03         ND  
      ND  ND  ND         
 
Event 2  Girls Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Charlinda Ioane           11 Kapolei               134-02     138-05  
      FOUL  132-03  138-05           
  2 Joshlyn Noga              12 Kahuku                119-03     135-05  
      131-04  135-05  133-04           
  3 Hannah Sherrill           JR Le Jardin             134-04     134-04  
      FOUL  127-07  FOUL           
  4 heaven-lee tanuvasa       SR Kalani                129-02     129-02  
      FOUL  112-09  122-07           
  5 Hailey Maeda              SR Punahou Girls         128-01     128-01  
      FOUL  FOUL  121-01           
  6 Nicole Puaa               SO Waipahu               113-06     113-06  
      FOUL  102-00  95-05           
  7 Kekahiliokalani Novikoff  FR KSGK                  112-01     112-01  
      97-09  99-00  106-04           
  8 Lisa Chur                    Baldwin               111-06     111-10  
      111-10  107-07  FOUL           
 
Event 3  Girls Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Joshlyn Noga              12 Kahuku              43-11.00   41-08.75q 
      41-08.75  41-01.50  38-05.75           
  2 Kaimilani Zablan          SR KSGK                40-02.00   38-08.75q 
      38-08.75  FOUL  37-09.50         
  3 Nicole Puaa               SO Waipahu             36-02.00   38-05.50q 
      37-03  37-01.50  38-05.50         
  4 Hannah Sherrill           JR Le Jardin           38-06.00   38-02.00q 
      36-00.25  38-02  FOUL         
  5 Hailey Maeda              SR Punahou Girls       38-08.50   37-02.50q 
      36-03.50  36-01.25  37-02.50         
  6 Charlinda Ioane           11 Kapolei             41-10.50   36-10.25q 
      36-10.25  36-00  FOUL           
  7 Brandy Barnes             11 Nanakuli            35-08.00   35-02.25q 
      29-10.50  31-11.75  35-02.25         
  8 emaiata maka              JR Kalani              33-07.50   34-06.00q 
      34-00  34-06  33-00.75         
  9 Abigail Gifford           JR Campbell            34-05.00   33-08.00  
      32-04.50  33-08  32-10.50         
 10 Kyleigh Lilo              JR Farrington          35-03.00   32-06.00  
      32-06  FOUL  FOUL           
 11 Anuhea Kahele-Manners     SO Punahou Girls       35-10.50   32-02.00  
      32-02  FOUL  31-06.50         
 12 Jessi Bista               SR KSM                 32-05.00   31-08.75  
      30-07.75  31-08.75  30-08.75         
 13 Alesha Martin                Baldwin             37-08.00   31-07.50  
      28-11.75  29-02.75  31-07.50         
 14 Kasey Jimenez             SR Iolani Girls        35-02.00   31-06.00  
      FOUL  FOUL  31-06         
 15 Leilani Mageo-Pacheco     JR Farrington          33-02.50   31-03.00  
      27-02.75  31-03  30-06.50         
 16 Lorentina Tei             12 Nanakuli            35-06.00   31-02.25  
      31-02.25  29-03.50  30-10         
 17 Ariel Brown               SO Pahoa               31-10.25   30-11.25  
      28-09.50  30-11.25  29-04.25           
 18 Sailine Fifita               Kaiser              32-08.00   30-10.25  
      30-10  27-08.25  30-10.25         
 19 heaven-lee tanuvasa       SR Kalani              34-04.00   30-07.25  
      30-06.50  30-07.25  FOUL         
 20 Matelita Tamoefalau       JR Konawaena           32-06.50   30-00.75  
      29-01  30-00.75  FOUL          
 21 Marissa Pagoyo            SR Maui High           31-11.00   28-06.50  
      28-03.75  FOUL  28-06.50         
 22 Kylie Yamada              JR KSM                 32-05.00   27-10.75  
      27-04.75  25-10.50  27-10.75         
 -- Mona Mariko               SR Farrington          38-06.00         ND  
      ND  ND  ND         
 -- Jacelyn Achiu             JR Campbell            32-00.50         ND  
      ND  ND  ND           
 -- Linda Sunia               JR Hilo                35-07.00       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Leilani Atuatasi          SO Waianae             34-10.00         DQ   Out of Uniform and S
 
Event 3  Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Joshlyn Noga              12 Kahuku              41-08.75   41-08.75  
      41-04  39-05.75  40-05  41-08.75       
  2 Kaimilani Zablan          SR KSGK                38-08.75   40-11.25  
      40-05.25  39-08.75  40-11.25  38-08.75      
  3 Hailey Maeda              SR Punahou Girls       37-02.50   38-11.50  
      35-05.75  36-04  38-11.50  37-02.50       
  4 Nicole Puaa               SO Waipahu             38-05.50   38-05.50  
      33-06  34-05.75  FOUL  38-05.50       
  5 Hannah Sherrill           JR Le Jardin           38-02.00   38-02.00  
      36-11.25  FOUL  FOUL  38-02       
  6 Charlinda Ioane           11 Kapolei             36-10.25   36-10.25  
      36-09  FOUL  FOUL  36-10.25      
  7 Brandy Barnes             11 Nanakuli            35-02.25   35-02.25  
      32-10  33-09.75  31-11.75  35-02.25      
  8 emaiata maka              JR Kalani              34-06.00   35-00.50  
      35-00.50  34-07  FOUL  34-06       
 
Event 4  Boys Shot Put
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep         54-05.00   54-00.00q 
      53-00.75  54-00  53-10.75           
  2 Lake Kaai                 12 Kamehameha          54-07.00   53-01.50q 
      47-01.75  48-07  53-01.50           
  3 Keanu Foki                JR Farrington          51-03.75   49-06.75q 
      47-06.50  49-06.75  FOUL           
  4 Asten Koki                SR Roosevelt           51-03.00   49-04.00q 
      FOUL  FOUL  49-04           
  5 Mauna Palama-Danielson       Waiakea             47-09.00   48-10.00q 
      45-08  FOUL  48-10           
  6 Pasoni Tasini                Baldwin             49-05.00   48-09.75q 
      47-10.50  48-09.75  FOUL           
  7 Kelii Vidal               SR Damien              47-04.00   48-05.25q 
      48-05.25  46-09  46-10           
  8 Nainoa Bright             SR KSM                 49-02.50   48-01.00q 
      FOUL  48-01  47-02           
  9 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI       51-00.50   46-09.00  
      FOUL  FOUL  46-09           
 10 Jon Kaeo Marciel          SR Baldwin             48-09.00   46-07.75  
      45-07.25  46-07.75  45-08.75           
 11 Fale Faatoafe             JR Aiea                47-01.00   46-06.25  
      43-00  45-10.75  46-06.25           
 12 Cole Carpenter            SR Hilo                46-06.75   45-11.00  
      45-11  44-06.25  45-04.25           
 13 Totauhe Lotulelei         JR Maui High           44-02.25   45-10.50  
      43-00.50  45-10.50  FOUL           
 14 Hanoa Puaa Freitas        SR KSM                 43-10.50   45-02.25  
      45-02.25  FOUL  43-07.75           
 15 Kamea Kahiapo             12 Anuenue             48-10.50   44-11.50  
      FOUL  43-11.75  44-11.50           
 16 Apoga Sifagaloa           SR Waianae             45-11.75   44-05.50  
      44-05.50  FOUL  43-09           
 17 Isaac Savaiinaea          SO Punahou             47-01.75   43-09.25  
      43-01.75  41-07.25  43-09.25           
 18 Paulay Asiata             SR St. Louis           48-03.00   43-09.00  
      FOUL  43-09  43-08           
 19 Kennedy Tulimasealii      SO Waianae             45-04.75   43-05.75  
      43-05.75  41-01  ND           
 20 Darius Lopez              11 Kapolei             45-02.00   43-00.00  
      42-05.25  43-00  ND           
 21 Beau Flores               SR Damien              44-05.00   42-04.75  
      FOUL  42-04.75  42-04           
 22 Micky Fangatua            SO Baldwin             44-09.00   42-00.25  
      40-02.75  FOUL  42-00.25           
 23 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa               46-06.00   41-06.50  
      38-06.75  41-06.50  41-06.25           
 24 Tumua Masaniai               Kapaa               49-08.00   36-00.50  
      FOUL  FOUL  36-00.50           
 -- Ben Pakau                 SR Waipahu             45-04.25       FOUL  
      FOUL  FOUL  ND           
 -- Keoni Roach               SR Waipahu             44-04.25       FOUL  
      FOUL  FOUL  ND           
 
Event 4  Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep         54-00.00   55-11.50  
      54-05.25  55-11.50  FOUL  54-00       
  2 Lake Kaai                 12 Kamehameha          53-01.50   54-09.50  
      50-11.75  54-08.75  54-09.50  53-01.50       
  3 Asten Koki                SR Roosevelt           49-04.00   54-08.25  
      51-02.50  52-07  54-08.25  49-04       
  4 Pasoni Tasini                Baldwin             48-09.75   53-01.25  
      51-11.50  53-01.25  52-07  48-09.75       
  5 Kelii Vidal               SR Damien              48-05.25   49-08.25  
      48-01.75  FOUL  49-08.25  48-05.25       
  6 Keanu Foki                JR Farrington          49-06.75   49-06.75  
      43-01.75  48-03.50  47-03.25  49-06.75       
  7 Mauna Palama-Danielson       Waiakea             48-10.00   48-10.00  
      FOUL  47-02  FOUL  48-10       
  8 Nainoa Bright             SR KSM                 48-01.00   48-01.00  
      44-07.50  FOUL  FOUL  48-01       
 
Event 5  Boys Long Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Solomon Dixon             12 McKinley            21-11.75   21-09.50q  NWI 
     FOUL      20-00.50(NWI) 21-09.50(NWI)         
  2 Joshua Gante              12 Anuenue             22-00.25   21-02.75q  NWI 
     19-11.75(NWI) 21-02.75(NWI) 20-07(NWI)         
  3 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       22-09.00   21-02.00q  NWI 
     FOUL      21-00.25(NWI) 21-02(NWI)         
  4 Matt Parrish              SR Punahou             21-05.50   21-00.50q  NWI 
     FOUL      21-00.50(NWI) 20-04.75(NWI)         
  5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       21-01.50   20-11.00q  NWI 
     19-06.25(NWI) 20-11(NWI) 20-01(NWI)         
  6 Michael Morikawa             Waiakea             20-08.25   20-10.00q  NWI 
     20-10(NWI) 20-04.75(NWI) 20-08.50(NWI)         
  7 Travis Winters               Waiakea             21-01.25   20-08.50q  NWI 
     18-03(NWI) 20-08.50(NWI) 20-04.50(NWI)         
  8 Punga Vea                 12 Kahuku              20-08.25  J20-08.50q  NWI 
     20-08.50(NWI) FOUL      19-11.50(NWI)         
  9 Marcus Mariota            SR St. Louis           20-06.50   20-03.75   NWI 
     FOUL      16-11.75(NWI) 20-03.75(NWI)         
 10 Jay Braun                 FR SEA                 20-09.75   20-02.25   NWI 
     20-02.25(NWI) 19-09.50(NWI) 19-08.50(NWI)         
 10 Christian Aragosa            Pearl City          20-10.75   20-02.25   NWI 
     19-09.75(NWI) FOUL      20-02.25(NWI)           
 12 Jaylen Mitchell           SO Waianae             21-00.00   20-01.75   NWI 
     20-01(NWI) 20-01.75(NWI) 19-03.50(NWI)         
 13 Alika Kaopua              JR Ka'u                20-07.25   20-01.50   NWI 
     20-01.50(NWI) 19-01(NWI) 19-10.50(NWI)         
 13 Darren Taylor                Kapaa               21-01.25   20-01.50   NWI 
     19-00(NWI) 20-01.50(NWI) 19-01.50(NWI)         
 15 Justice Sarcedo           SR Kaimuki             20-05.00   20-00.75   NWI 
     19-01.25(NWI) FOUL      20-00.75(NWI)         
 16 Micah Halemano            10 Kamehameha          21-02.50   20-00.50   NWI 
     19-07.25(NWI) 20-00.50(NWI) 19-06.25(NWI)         
 17 Johnny Chow               SR Keaau               20-06.00   19-11.75   NWI 
     FOUL      FOUL      19-11.75(NWI)         
 17 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep         21-05.50   19-11.75   NWI 
     19-02.25(NWI) 19-02.75(NWI) 19-11.75(NWI)         
 19 Keanu Haina               12 Kamehameha          20-08.75   19-11.50   NWI 
     19-10(NWI) 18-10.50(NWI) 19-11.50(NWI)         
 20 John Vergara              SR Baldwin             20-10.00   19-10.50   NWI 
     FOUL      17-11(NWI) 19-10.50(NWI)         
 21 Romar Bacosa              JR Radford             20-11.50   19-09.50   NWI 
     FOUL      19-00.25(NWI) 19-09.50(NWI)         
 22 Aofaga Wily               10 Kahuku              20-11.00   19-07.25   NWI 
     19-00.75(NWI) 19-07.25(NWI) 19-02.25(NWI)         
 23 Kaimalu Stanich           SR KSM                 20-04.00   19-03.50   NWI 
     18-08.25(NWI) 19-03.50(NWI) 18-11.25(NWI)           
 -- Kina Malafu                  Baldwin             20-05.75         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)         
 -- Mark Thayer               SR SAS                 20-07.00         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)         
 -- Micah Pescaia             12 Kamehameha          20-06.00       FOUL   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL              
 
Event 5  Boys Long Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI       21-02.00   22-01.50   NWI 
     20-10.25(NWI) 21-01.50(NWI) 22-01.50(NWI) 21-02(NWI)       
  2 Solomon Dixon             12 McKinley            21-09.50   22-00.75   NWI 
     PASS      20-04.75(NWI) 22-00.75(NWI) 21-09.50(NWI)       
  3 Joshua Gante              12 Anuenue             21-02.75   21-02.75   NWI 
     19-07.25(NWI) 19-07.25(NWI) PASS      21-02.75(NWI)       
  4 Matt Parrish              SR Punahou             21-00.50   21-02.00   NWI 
     19-00(NWI) FOUL      21-02(NWI) 21-00.50(NWI)       
  5 Everett McKee             SR Kamehameha HI       20-11.00   20-11.00   NWI 
     18-08(NWI) 18-00(NWI) 19-00.25(NWI) 20-11(NWI)       
  6 Michael Morikawa             Waiakea             20-10.00   20-10.00   NWI 
     19-11(NWI) 19-06.25(NWI) FOUL      20-10(NWI)       
  7 Travis Winters               Waiakea             20-08.50   20-08.50   NWI 
     18-04.50(NWI) 18-09.25(NWI) 18-03.25(NWI) 20-08.50(NWI)       
  7 Punga Vea                 12 Kahuku              20-08.50   20-08.50   NWI 
     18-10.50(NWI) FOUL      FOUL      20-08.50(NWI)       
 
Event 6  Girls Long Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena           18-03.25   17-06.25q  NWI 
     16-09.25(NWI) 16-11.75(NWI) 17-06.25(NWI)         
  2 Zhane Santiago            SR Kahuku              18-01.25   17-05.25q  NWI 
     17-05.25(NWI) FOUL      17-04.25(NWI)         
  3 Ashley Wendt              JR KSM                 17-00.50   17-03.00q  NWI 
     15-09.50(NWI) 17-03(NWI) 16-10(NWI)         
  4 Christine Tsai            JR Punahou Girls       17-03.75   16-11.50q  NWI 
     16-11.50(NWI) 16-05(NWI) 16-03.75(NWI)         
  5 Erika Liburd              SR Lahainaluna         16-02.50   16-08.50q  NWI 
     16-08.50(NWI) 15-01.75(NWI) 14-04.75(NWI)           
  6 Amber Camody              JR Mililani            15-11.00   16-07.25q  NWI 
     16-07.25(NWI) FOUL      15-04(NWI)         
  7 Roxane Gaedeke            SO SEA                 16-02.50   16-05.25q  NWI 
     16-03.25(NWI) 16-05.25(NWI) 15-11.75(NWI)         
  8 McKenna Davidson          JR Kealakehe           16-05.25   16-04.75q  NWI 
     16-04.25(NWI) 16-04.75(NWI) 15-07.75(NWI)         
  9 Kayla Taulapapa           10 Kahuku              16-07.00   16-02.75   NWI 
     FOUL      FOUL      16-02.75(NWI)         
 10 Ashlee Asada              JR Iolani Girls        16-01.00   16-02.00   NWI 
     15-05.25(NWI) 16-02(NWI) 15-03.25(NWI)         
 11 Heather Schulz            SR Aiea                16-03.50   16-01.50   NWI 
     FOUL      16-01.50(NWI) ND(NWI)         
 12 Kayla Kirk                JR SHA                 17-01.75   16-01.00   NWI 
     15-09.50(NWI) 15-10(NWI) 16-01(NWI)         
 13 Kirstie Sugimoto          SR MPI                 16-10.00   16-00.25   NWI 
     16-00.25(NWI) 15-09.25(NWI) 15-05.75(NWI)         
 14 Savannah Marrotte         JR KSGK                16-02.25   15-08.25   NWI 
     15-08.25(NWI) 15-03(NWI) 15-03(NWI)         
 15 Maya Palaroan             JR King Kekaulike      16-03.00   15-08.00   NWI 
     FOUL      FOUL      15-08(NWI)         
 16 Kristle Henry             SO Kauai Girls         16-09.00   15-07.25   NWI 
     15-07.25(NWI) 15-05.75(NWI) 14-08(NWI)         
 17 Tiffany Atud              FR SHA                 15-11.75   15-06.00   NWI 
     15-02.75(NWI) 15-05.75(NWI) 15-06(NWI)          
 18 Tori Houston              SO Punahou Girls       16-02.00   15-01.50   NWI 
     FOUL      15-01.50(NWI) FOUL              
 19 Sierra Kadooka            JR Kailua              15-10.75   15-01.00   NWI 
     15-01(NWI) 14-09.25(NWI) 14-02(NWI)         
 19 Paige Kaea                11 Kapolei             15-10.00   15-01.00   NWI 
     14-09.75(NWI) 15-01(NWI) 14-02.75(NWI)         
 21 Taizha Kaluhiokalani      SO Roosevelt           16-00.50   14-11.75   NWI 
     FOUL      14-11.75(NWI) 14-07.50(NWI)         
 21 Courtney King             JR Punahou Girls       16-00.00   14-11.75   NWI 
     FOUL      14-09(NWI) 14-11.75(NWI)         
 23 Ashley Maginot            SR Island Pacific      15-09.50   14-04.50   NWI 
     FOUL      FOUL      14-04.50(NWI)         
 24 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep         15-06.00   14-04.00   NWI 
     14-04(NWI) 11-07.25(NWI) 12-05.25(NWI)           
 25 Sherron Page              SR Radford             15-10.00   14-00.75   NWI 
     FOUL      FOUL      14-00.75(NWI)         
 
Event 6  Girls Long Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Zhane Santiago            SR Kahuku              17-05.25   18-04.00   NWI 
     17-10(NWI) 16-01.25(NWI) 18-04(NWI) 17-05.25(NWI)      
  2 Emalia Galdeira           JR Konawaena           17-06.25   17-08.00   NWI 
     17-05.75(NWI) 17-08(NWI) 16-11.25(NWI) 17-06.25(NWI)       
  3 Ashley Wendt              JR KSM                 17-03.00   17-03.00   NWI 
     16-08.50(NWI) 16-11(NWI) 16-05(NWI) 17-03(NWI)      
  4 Christine Tsai            JR Punahou Girls       16-11.50   16-11.50   NWI 
     16-10.75(NWI) 15-06.75(NWI) 16-03(NWI) 16-11.50(NWI)      
  5 Erika Liburd              SR Lahainaluna         16-08.50   16-08.50   NWI 
     15-02.50(NWI) 14-00.75(NWI) 14-07(NWI) 16-08.50(NWI)      
  6 Amber Camody              JR Mililani            16-07.25   16-07.25   NWI 
     15-06.75(NWI) 16-03.75(NWI) 15-06.25(NWI) 16-07.25(NWI)      
  7 McKenna Davidson          JR Kealakehe           16-04.75   16-05.75   NWI 
     16-05(NWI) 15-04.75(NWI) 16-05.75(NWI) 16-04.75(NWI)      
  8 Roxane Gaedeke            SO SEA                 16-05.25   16-05.25   NWI 
     15-07.75(NWI) 15-10(NWI) 15-01(NWI) 16-05.25(NWI)      
 
Event 7  Boys Triple Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Joshua Gante              12 Anuenue             47-01.00   44-01.25q  NWI 
     FOUL      FOUL      44-01.25(NWI)           
  2 Keanu Haina               12 Kamehameha          42-10.50   43-01.00q  NWI 
     42-01.50(NWI) 43-01(NWI) 42-10.25(NWI)           
  3 Christian Aragosa            Pearl City          42-03.25   42-08.50q  NWI 
     41-06.75(NWI) 40-06(NWI) 42-08.50(NWI)           
  4 Thomas Cheong             SO Moanalua            42-03.00   42-06.00q  NWI 
     FOUL      42-06(NWI) 41-09(NWI)           
  5 Brant Cadelina            SO Campbell            42-02.00   42-05.50q  NWI 
     41-04.50(NWI) 42-05.50(NWI) 41-01(NWI)           
  6 Chase Tamashiro           SR Punahou             41-08.50   42-01.00q  NWI 
     42-01(NWI) 41-06(NWI) 41-03(NWI)           
  7 Kama Maielua              JR Baldwin             42-02.50   42-00.25q  NWI 
     41-01.50(NWI) 39-07.75(NWI) 42-00.25(NWI)           
  8 Punga Vea                 12 Kahuku              42-09.50   41-07.50q  NWI 
     FOUL      40-04.50(NWI) 41-07.50(NWI)           
  9 Justice Sarcedo           SR Kaimuki             42-01.00   41-06.75   NWI 
     41-04(NWI) 41-06.75(NWI) 41-02.25(NWI)           
 10 Johnny Chow               SR Keaau               41-08.00   41-06.25   NWI 
     FOUL      39-06.50(NWI) 41-06.25(NWI)           
 11 Michael Morikawa             Waiakea             41-09.00   41-04.00   NWI 
     36-06.25(NWI) 41-04(NWI) 39-05(NWI)           
 12 Alika Kaopua              JR Ka'u                42-01.00   41-03.75   NWI 
     FOUL      40-01.25(NWI) 41-03.75(NWI)           
 13 Linus Liu                 FR Punahou             41-00.50   41-00.00   NWI 
     40-07(NWI) 41-00(NWI) FOUL                
 14 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep         41-01.00   40-10.75   NWI 
     40-10.75(NWI) 40-02.50(NWI) 40-10.25(NWI)           
 15 Luke Brown                JR King Kekaulike      40-05.50   40-10.25   NWI 
     40-10.25(NWI) FOUL      FOUL                
 16 Ethan Fujioka             SO Punahou             40-09.50   40-09.75   NWI 
     FOUL      40-09.75(NWI) FOUL                
 17 Everett McKee             SR Kamehameha HI       41-07.00   40-08.50   NWI 
     FOUL      40-02(NWI) 40-08.50(NWI)           
 18 Brad-George Gaison        10 Kamehameha          43-07.00   40-07.25   NWI 
     39-02(NWI) 40-07.25(NWI) 39-07.75(NWI)           
 19 Darren Taylor                Kapaa               42-01.00   40-05.00   NWI 
     FOUL      36-09.25(NWI) 40-05(NWI)           
 20 Kulakomohana Seno         10 Kapolei             40-10.00   40-03.25   NWI 
     FOUL      40-03.25(NWI) FOUL                
 21 Micah Pescaia             12 Kamehameha          41-03.25   40-01.00   NWI 
     39-05.25(NWI) 40-01(NWI) FOUL                
 22 Daquan Wyatt              SR Leilehua            40-09.00   39-08.25   NWI 
     39-02(NWI) 38-08(NWI) 39-08.25(NWI)           
 23 Keahi Hogan               SR Iolani Boys         40-07.25   39-04.75   NWI 
     FOUL      39-04.75(NWI) 39-02.50(NWI)           
 -- Kevondre Hunt             SO Radford             43-04.25         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Vili Tolutau              JR Baldwin             40-06.00         ND   NWI 
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Kaipo Pale                SR Roosevelt           42-02.00       FOUL   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Event 7  Boys Triple Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Joshua Gante              12 Anuenue             44-01.25   44-05.25   NWI 
     FOUL      FOUL      44-05.25(NWI) 44-01.25(NWI)       
  2 Keanu Haina               12 Kamehameha          43-01.00   43-06.00   NWI 
     42-11.50(NWI) 42-02(NWI) 43-06(NWI) 43-01(NWI)      
  3 Thomas Cheong             SO Moanalua            42-06.00   43-03.00   NWI 
     FOUL      FOUL      43-03(NWI) 42-06(NWI)      
  4 Chase Tamashiro           SR Punahou             42-01.00   43-02.75   NWI 
     43-02.25(NWI) 43-02.75(NWI) 42-11.25(NWI) 42-01(NWI)      
  5 Christian Aragosa            Pearl City          42-08.50   42-09.25   NWI 
     42-07.75(NWI) 42-09.25(NWI) 42-01(NWI) 42-08.50(NWI)      
  6 Punga Vea                 12 Kahuku              41-07.50   42-07.50   NWI 
     42-07.50(NWI) 40-07.75(NWI) 40-10.50(NWI) 41-07.50(NWI)      
  7 Brant Cadelina            SO Campbell            42-05.50   42-06.75   NWI 
     39-09.75(NWI) 42-06.75(NWI) 42-06.25(NWI) 42-05.50(NWI)      
  8 Kama Maielua              JR Baldwin             42-00.25   42-00.25   NWI 
     FOUL      39-09(NWI) 39-05.75(NWI) 42-00.25(NWI)      
 
Event 8  Girls Triple Jump
==============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Christine Tsai            JR Punahou Girls       36-02.25   36-07.75q  NWI 
     36-07.75(NWI) 36-01(NWI) FOUL                
  2 Zhane Santiago            SR Kahuku              36-10.00   35-06.75q  NWI 
     FOUL      35-06.75(NWI) 35-04(NWI)           
  3 Heather Schulz            SR Aiea                34-07.50   35-03.00q  NWI 
     FOUL      35-03(NWI) 35-00(NWI)           
  4 Kim Roy                   SR Iolani Girls        33-09.25   34-11.25q  NWI 
     34-11.25(NWI) FOUL      34-06.25(NWI)           
  5 Ashlee Asada              JR Iolani Girls        35-03.75   34-11.00q  NWI 
     33-01.50(NWI) 34-11(NWI) 34-03.25(NWI)           
  5 Emalia Galdeira           JR Konawaena           35-03.25   34-11.00q  NWI 
     32-09.25(NWI) 33-06(NWI) 34-11(NWI)           
  7 Sharee Acosta             SR Moanalua            35-08.25   34-08.00q  NWI 
     34-08(NWI) 33-07(NWI) 34-04(NWI)           
  8 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                34-01.00   34-07.75q  NWI 
     34-07.75(NWI) 33-04(NWI) 34-00(NWI)           
  9 Ashley Wendt              JR KSM                 32-10.00   34-01.50   NWI 
     33-00(NWI) FOUL      34-01.50(NWI)           
 10 Kacie Won                 JR Punahou Girls       34-00.25   34-00.75   NWI 
     33-07.50(NWI) 34-00.75(NWI) 33-07(NWI)           
 10 Malia Ma                  SR Iolani Girls        33-03.50   34-00.75   NWI 
     34-00.75(NWI) 33-08.50(NWI) 33-00.75(NWI)           
 12 Isabelle Delgado          SO Moanalua            34-06.75   34-00.00   NWI 
     FOUL      FOUL      34-00(NWI)           
 13 Taizha Kaluhiokalani      SO Roosevelt           33-08.75   33-11.50   NWI 
     32-07.75(NWI) FOUL      33-11.50(NWI)           
 14 Gabby Jamain              FR Punahou Girls       34-04.50   33-05.50   NWI 
     FOUL      33-05.50(NWI) 33-03.50(NWI)           
 14 Amber Camody              JR Mililani            35-01.00   33-05.50   NWI 
     FOUL      FOUL      33-05.50(NWI)           
 16 Kalei Mau                    S. Francis          33-07.75   32-06.25   NWI 
     31-10(NWI) 32-04.50(NWI) 32-06.25(NWI)           
 16 Marie Moriwake            SO MPI                 33-08.25   32-06.25   NWI 
     FOUL      FOUL      32-06.25(NWI)           
 18 Kekai Gonsalves              Kapaa               33-00.75   32-04.00   NWI 
     28-08(NWI) 32-04(NWI) 31-02(NWI)           
 19 Kaila Voss                JR Kealakehe           32-08.00   32-03.50   NWI 
     FOUL      29-07.50(NWI) 32-03.50(NWI)           
 20 Reanna Javinar            JR Kauai Girls         35-02.50   32-00.25   NWI 
     31-05.75(NWI) 31-07.25(NWI) 32-00.25(NWI)           
 21 Paige Kaea                11 Kapolei             32-08.50   31-02.50   NWI 
     FOUL      31-02.50(NWI) 30-09.25(NWI)           
 22 Sherron Page              SR Radford             32-09.00   30-07.00   NWI 
     FOUL      30-07(NWI) 30-03(NWI)           
 
Event 8  Girls Triple Jump
==============================================================================
 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Christine Tsai            JR Punahou Girls       36-07.75   36-10.75   NWI 
     FOUL      FOUL      36-10.75(NWI)           
  2 Zhane Santiago            SR Kahuku              35-06.75   36-10.50   NWI 
     36-05.75(NWI) 35-09.50(NWI) 36-10.50(NWI)           
  3 Heather Schulz            SR Aiea                35-03.00   36-00.25   NWI 
     35-02.50(NWI) FOUL      36-00.25(NWI)           
  4 Ashlee Asada              JR Iolani Girls        34-11.00   35-09.00   NWI 
     33-05.75(NWI) 35-02.25(NWI) 35-09(NWI)           
  5 Emalia Galdeira           JR Konawaena           34-11.00   35-08.75   NWI 
     31-02(NWI) 33-06.50(NWI) 35-08.75(NWI)           
  6 Kim Roy                   SR Iolani Girls        34-11.25   34-11.25   NWI 
     FOUL      34-02.75(NWI) 34-08.50(NWI) 34-11.25(NWI)       
  7 Sharee Acosta             SR Moanalua            34-08.00   34-10.00   NWI 
     34-03.25(NWI) 34-07.25(NWI) 34-10(NWI)           
  8 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                34-07.75   34-07.75   NWI 
     34-04.75(NWI) 33-10.75(NWI) 34-06(NWI) 34-07.75(NWI)       

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad