BIIF Track and Field meet at Hawaii Prep Saturday (April 23)

BIIF All-Comers                                
Hawaii Preparatory Academy  - 4/23/2011                    
Waimea, HI                                   
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 14.47                                                          
  HHSAA Auto: A 12.94                                                          
  HHSAA Cons: C 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         12.98C  5  10   
  2 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              13.31B  5   8   
  3 Aloha Bohol               SR Hilo                              13.42B  5   6   
  4 Chelsea Poe               JR Kamehameha HI                     13.43B  5   4   
  5 Caili Ebaniz              SO Kealakehe                         13.61B  5   2   
  6 Mae Quiamas                  Honokaa                           13.77B  5   1   
  7 Katie Aguilar                Honokaa                           13.90B  5 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              13.96B  3 
  9 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         13.98B  2 
 10 Kera Akiyama              SO Kamehameha HI                     14.01B  2 
 11 Alyssa Hoshide            SR Hilo                              14.02B  1 
 12 Rachel Robertson          JR Kamehameha HI                     14.06B  5 
 13 Michelle Martinez         SO Hilo                              14.20B  2 
 14 Nahe Lau                     Honokaa                           14.21B  1 
 15 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       14.38B  3 
 16 Brianna Cadaoas           FR Keaau                             14.42B  1 
 17 Kaylee Castillo           JR Keaau                             14.52   2 
 18 Shavonne Panglao          JR Ka'u                              14.67   2 
 19 Olivia Azevedo            JR Kamehameha HI                     14.67   1 
 20 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       14.67   1 
 21 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         14.87   2 
 22 Emma Hatori               FR Kamehameha HI                     15.01   3 
 23 Samantha Neubecker        SR Kealakehe                         15.25   1 
 24 Michaela Armitage         SR Keaau                             15.28   4 
 25 Toni Beck                 SO Ka'u                              15.48   4 
 26 Angelene King             FR Christian Libert                  15.50   3 
 27 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       15.62   2 
 28 Jazzmyn Williams          JR Pahoa                             15.72   1 
 29 Bindu Nicholson           JR Hilo                              15.74   4 
 30 Emily Breen               FR Kealakehe                         16.04   4 
 31 Olivia Holden             FR Kealakehe                         17.19   4 Unif Viol
 32 Sharnette Reyes           JR Ka'u                              18.15   1 
 -- Rachel Serion             FR Kealakehe                            FS   3  fs
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 29.96                                                          
  HHSAA Auto: A 26.64                                                          
  HHSAA Cons: C 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         27.07C  5  10   
  2 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         27.15C  5   8   
  3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              27.50C  5   6   
  4 Mackenzie Buckner         SR Hawaii Prep                       27.69B  5   4   
  5 Chelsea Poe               JR Kamehameha HI                     27.74B  2   2   
  6 Shina Chung               JR Hilo                              27.99B  5   1   
  7 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              28.37B  1 
  8 Caili Ebaniz              SO Kealakehe                         28.38B  5 
  9 Katie Aguilar                Honokaa                           28.40B  5 
 10 Shani Cosma               SO Keaau                             28.43B  1 
 11 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                         28.60B  1 
 12 Mae Quiamas                  Honokaa                           28.62B  5 
 13 Rachel Robertson          JR Kamehameha HI                     28.93B  1 
 14 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         28.97B  1 
 15 Taylor Pacheco            SO Hilo                              29.17B  1 
 16 Katie Case                JR Hawaii Prep                       29.25B  2 
 17 Lolly Higa                FR Hilo                              29.35B  2 
 18 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                             29.43B  2 
 19 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       29.44B  1 
 20 Nahe Lau                     Honokaa                           29.58B  2 
 21 Rose Nakamura             SO Hilo                              30.22   3 
 22 Kayla Shiroma             JR Waiakea                           30.42   1 
 23 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       30.60   3 
 24 Keao Silva-Fujitake       FR Waiakea                           30.99   2 
 25 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       31.03   3 
 26 Vandey Okinaka            SO Waiakea                           31.10   3 
 27 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         31.48   2 
 28 Skye Ombac                FR Waiakea                           31.63   3 
 29 Toni Beck                 SO Ka'u                              31.63   2 
 30 Raighen Alnas             SO Waiakea                           31.70   4 
 31 Samantha Neubecker        SR Kealakehe                         32.05   4 
 32 Sharayah Ah Chong         JR Kamehameha HI                     32.21   3 
 33 Yuri Ikeda                FR Waiakea                           32.29   4 
 34 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       33.30   3 
 35 Bindu Nicholson           JR Hilo                              33.51   4 
 36 Rachel Serion             FR Kealakehe                         33.75   3 
 37 Brittney Imade            SR Waiakea                           33.88   4 
 38 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       34.28   4 
 39 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       35.36   4 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:14.41                                                        
  HHSAA Auto: A 1:01.24                                                        
  HHSAA Cons: C 1:04.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Randi Estrada             JR Keaau                           1:00.89A  3  10   
  2 Kaila Voss                JR Kealakehe                       1:03.41C  3   8   
  3 Hana Scully               SR Hawaii Prep                     1:04.22C  3   6   
  4 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     1:04.49C  3   4   
  5 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                       1:04.96B  3   2   
  6 Kayla Shiroma             JR Waiakea                         1:05.88B  1   1   
  7 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                       1:08.28B  3 
  8 Skye Ombac                FR Waiakea                         1:08.36B  1 
  9 Keao Silva-Fujitake       FR Waiakea                         1:08.57B  2 
 10 Michelle Martinez         SO Hilo                            1:08.86B  1 
 11 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                         1:09.75B  1 
 12 Kiana Heaukulani          SO Hilo                            1:10.28B  2 
 13 Vandey Okinaka            SO Waiakea                         1:10.53B  2 
 14 Caitee Kuntemeyer         SO Waiakea                         1:10.64B  1 
 15 Harley Dela Cruz          FR Hilo                            1:11.63B  1 
 16 Sarah Gschweng            JR Konawaena                       1:12.02B  2 
 17 Emily Evans               SO Hawaii Prep                     1:12.62B  2 
 18 Toni Beck                 SO Ka'u                            1:13.21B  2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:59.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:27.44                                                        
  HHSAA Cons: C 2:36.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     2:25.30A  10   
  2 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                            2:28.52C   8   
  3 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     2:33.09C   6   
  4 Kela Vargas               SR Hawaii Prep                     2:34.76C   4   
  5 Kelly Ulrich              FR Hawaii Prep                     2:34.95C   2   
  6 Kaila Voss                JR Kealakehe                       2:35.19C   1   
  7 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                           2:36.04C 
  8 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                       2:39.56B 
  9 Abbigal Rimel             SR Christian Libert                2:39.64B 
 10 Mary Jo Osorio            SR Kohala                          2:39.79B 
 11 Nina Enos                 SO Hawaii Prep                     2:43.33B 
 12 Brittany Denzer           JR Kealakehe                       2:44.89B 
 13 Laura Bigelow             FR Christian Libert                2:46.31B 
 14 Corin Kim                 JR Kamehameha HI                   2:47.89B 
 15 Hildhang Adona               Honokaa                         2:48.38B 
 16 Britni Napihaa            JR Kamehameha HI                   2:51.34B 
 17 Angelene King             FR Christian Libert                3:06.75  
 18 Briahna Brooks            SO Hilo                            3:06.79  
 19 Justine Post              SO Kealakehe                       3:09.37  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 6:24.00                                                        
  HHSAA Auto: A 5:08.34                                                        
  HHSAA Cons: C 5:26.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     5:01.28A  10   
  2 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                            5:04.87A   8   
  3 Kela Vargas               SR Hawaii Prep                     5:19.47C   6   
  4 Haley Rasse               SO Waiakea                         5:26.55B   4   
  5 Hildhang Adona               Honokaa                         5:44.40B   2   
  6 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                   5:54.77B   1   
  7 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                   6:03.64B 
  8 Justine Post              SO Kealakehe                       6:40.55  
 -- Arielle Harnick           SO Ka'u                                DNF  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 14:16.00                                                       
  HHSAA Auto: A 11:26.04                                                       
  HHSAA Cons: C 12:11.94                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mariah Haight             FR Hawaii Prep                    12:05.23C  10   
  2 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                    12:07.13C   8   
  3 Natalie Hagemann          SO Keaau                          12:17.77B   6   
  4 Kaylee Rapoza             SO Hilo                           12:29.00B   4   
  5 Shalila de Bourmont       JR Hilo                           12:38.38B   2   
  6 Tsukasa Akai              JR Hawaii Prep                    12:48.10B   1   
  7 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                  12:55.55B 
  8 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                  12:59.77B 
  9 Mary Jo Osorio            SR Kohala                         13:03.50B 
 10 Karise Kuroda             FR Waiakea                        13:24.89B 
 -- Julie Seo                 SO Hawaii Prep                         DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.98                                                          
  HHSAA Auto: A 16.64                                                          
  HHSAA Cons: C 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         16.15A  3  10   
  2 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       16.46A  3   8   
  3 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         16.64A  3   6   
  4 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             16.69C  3   4   
  5 Bree Delacruz             JR Hilo                              17.49C  3   2   
  6 Katie Case                JR Hawaii Prep                       17.56C  3   1   
  7 Raine Kolman              JR Konawaena                         17.99B  2 
  8 Kelsee Aganus             SR Kamehameha HI                     18.71B  2 
  9 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       18.74B  2 
 10 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     18.94B  2 
 11 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       18.95B  1 
 12 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                     19.08B  2 
 13 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       19.50B  1 
 14 Michaela Armitage         SR Keaau                             19.88B  2 
 15 Briana Wilson                Hawaii Prep                       20.00B  1 
 16 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       20.44B  1 
 17 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     21.29   3 
 18 Katrina Bath              SO Waiakea                           21.72   1 
 19 Zoe Spears-Takakuwa       SR Hawaii Prep                       21.74   1 
 20 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         22.47   2 
 21 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       22.95   1 
 -- Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                                 FS   3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:03.65                                                        
  HHSAA Auto: A   48.94                                                        
  HHSAA Cons: C   51.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         47.26A  3  10   
  2 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       48.98C  3   8   
  3 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             51.72C  3   6   
  4 Katie Case                JR Hawaii Prep                       52.29B  3   4   
  5 Bree Delacruz             JR Hilo                              52.39B  3   2   
  6 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                     52.73B  1   1   
  7 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       54.01B  2 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              54.03B  3 
  9 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     54.07B  3 
 10 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     54.64B  2 
 11 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       55.50B  2 
 12 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         56.16B  2 
 13 Raine Kolman              JR Konawaena                         56.28B  2 
 14 Michaela Armitage         SR Keaau                             56.30B  2 
 15 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       56.83B  1 
 16 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       59.24B  1 
 17 Zoe Spears-Takakuwa       SR Hawaii Prep                       59.58B  1 
 18 Katrina Bath              SO Waiakea                         1:03.27B  1 
 -- Briana Wilson                Hawaii Prep                          NT   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 58.04                                                          
  HHSAA Auto: A 51.84                                                          
  HHSAA Cons: C 54.44                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                      51.20A  10   
  2 Hawaii Prep                                                    51.70A   8   
  3 Kamehameha HI                                                  53.05C   6   
  4 Keaau High School                                              53.38C   4   
  5 Hilo High School                                               53.54C   2   
  6 Ka'u High School                                               54.46B   1   
  7 Konawaena                                                      55.00B 
 -- Kamehameha HI  'B'                                                DQ  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:58.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.94                                                        
  HHSAA Cons: C 4:35.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                  4:15.14A  10   
  2 Keaau High School                                            4:17.66A   8   
  3 Kealakehe                                                    4:25.13C   6   
  4 Kamehameha HI                                                4:37.74B   4   
  5 Konawaena                                                    4:41.34B   2   
 
Girls High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  4-02                                                          
  HHSAA Auto: A  5-00                                                          
  HHSAA Cons: C  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Randi Estrada             JR Keaau                           4-10.00C  10   
  2 Kaila Voss                JR Kealakehe                       4-08.00B   8   
  3 Catherine Thorbecke       JR Hawaii Prep                     4-06.00B   6   
  4 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                       4-04.00B   4   
  5 Kelsi Nishina             SR Hawaii Prep                     4-04.00B   2   
  6 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                       4-02.00B   0.50
  6 Bianca Geissler           SR Hawaii Prep                     4-02.00B   0.50
  8 Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                     4-00.00  
  8 Natalie Hagemann          SO Keaau                           4-00.00  
 -- Raighen Alnas             SO Waiakea                              NH  
 -- Kristin Cowles-Nelson     SR Hawaii Prep                          DQ  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  6-00                                                          
  HHSAA Auto: A  9-00                                                          
  HHSAA Cons: C  7-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shina Chung               JR Hilo                           10-00.00A  10   
  2 Sydney Budde              JR Hawaii Prep                     8-00.00C   8   
  3 Taylor Esaki              JR Hawaii Prep                     7-06.00C   5   
  3 Rose Nakamura             SO Hilo                            7-06.00C   5   
  5 Kanani Wishard            SO Hawaii Prep                     7-00.00B   2   
  6 Molly Mackay-Smith        SR Hawaii Prep                     6-06.00B   1   
  7 Christi Lowell            FR Kealakehe                       5-06.00  
  8 Tehani Guieb              SR Kealakehe                       5-00.00  
 -- Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                        NH  
 -- Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    13-00                                                       
  HHSAA Auto: A 16-05.50                                                       
  HHSAA Cons: C    15-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                      17-05.25A  10   
  2 McKenna Davidson          JR Kealakehe                      16-01.25C   8   
  3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           15-10.00C   6   
  4 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    15-00.00B   4   
  5 Lana Queen                SR Hawaii Prep                    14-11.00B   2   
  6 Shani Cosma               SO Keaau                          14-09.75B   1   
  7 Caili Ebaniz              SO Kealakehe                      14-03.50B 
  8 Cheyanne MacMullen        JR Kealakehe                      14-02.75B 
  9 Schae-Ann Like            SR Kamehameha HI                  14-01.50B 
 10 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                    14-00.00B 
 11 Raine Kolman              JR Konawaena                      13-08.50B 
 12 Kera Akiyama              SO Kamehameha HI                  13-06.25B 
 13 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                  13-04.00B 
 14 Kanani Wishard            SO Hawaii Prep                    13-03.50B 
 15 Zoe Acdal                 FR Konawaena                      13-00.75B 
 16 Shavonne Panglao          JR Ka'u                           12-11.25  
 17 Haley Rasse               SO Waiakea                        12-09.75  
 18 Kayla Shiroma             JR Waiakea                        11-07.25  
 -- Sharnette Reyes           JR Ka'u                               FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 34-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C    32-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           33-06.25C  10   
  2 Ua Ruedy                  SO Konawaena                      32-03.50B   8   
  3 Lana Queen                SR Hawaii Prep                    32-02.25B   6   
  4 Emalia Galdeira           JR Konawaena                      31-11.00B   4   
  5 Mackenzie Buckner         SR Hawaii Prep                    31-10.50B   2   
  6 Kaila Voss                JR Kealakehe                      31-05.75B   1   
  7 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           31-04.75B 
  7 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    31-04.75B 
  9 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                      31-03.50B 
 10 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    30-06.75B 
 11 Haley Rasse               SO Waiakea                        29-11.50B 
 12 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                      29-01.50B 
 13 Raine Kolman              JR Konawaena                      28-07.50B 
 
Girls Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 35-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C 31-02.75                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                           34-09.00C  10   
  2 Kaimi Napeahi                Hilo                           31-03.50C   8   
  3 Matelita Taumoefolau         Konawaena                      30-04.00B   6   
  4 Sana Fuiava               SO Hilo                           29-06.50B   4   
  5 Lahela Peters-Case           Honokaa                        28-10.00B   2   
  6 Ariel Brown               SO Pahoa                          28-06.50B   1   
  7 Alyssa Areola             JR Keaau                          28-06.00B 
  8 Precious Duyao            JR Keaau                          28-03.00B 
  9 Schae-Ann Like            SR Kamehameha HI                  28-01.50B 
 10 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                      27-09.00B 
 11 Katelynne Paleka-Kennedy  SR Kamehameha HI                  27-00.00B 
 12 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                    26-10.00B 
 13 Alice Sheperd             JR Kealakehe                      26-06.00B 
 14 Megan Najera              SO Hilo                           26-04.50B 
 15 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                    25-09.00B 
 16 Abigail Houston           SO Keaau                          25-03.50B 
 17 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                        25-03.00B 
 18 Courtney Baysa            JR Kamehameha HI                  24-06.00B 
 19 Janna Urakami             SR Waiakea                        23-07.50  
 20 Jaimee Finn               SO Kamehameha HI                  21-06.50  
 21 Keala Peters-Case            Honokaa                        21-05.50  
 22 Amber Alvarez                Honokaa                        20-02.00  
 23 Zhiara Diza               SR Pahoa                          18-00.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 BIIFQualify: B  65-00                                                         
  HHSAA Auto: A 113-06                                                         
  HHSAA Cons: C  96-06                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matelita Taumoefolau         Konawaena                        102-00C  10   
  2 Kaimi Napeahi                Hilo                              98-09C   8   
  3 Linda Sunia               JR Hilo                              95-00B   6   
  4 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                           92-05B   4   
  5 Sana Fuiava               SO Hilo                              82-05B   2   
  6 Janna Urakami             SR Waiakea                        81-04.50B   1   
  7 Lahela Peters-Case           Honokaa                           80-00B 
  8 Jaimee Finn               SO Kamehameha HI                     79-11B 
  9 Precious Duyao            JR Keaau                             77-10B 
 10 Leialoha Peters-Case         Honokaa                           77-00B 
 11 Alice Sheperd             JR Kealakehe                         76-10B 
 11 Courtney Baysa            JR Kamehameha HI                     76-10B 
 13 Megan Najera              SO Hilo                              76-06B 
 14 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                      74-06.50B 
 15 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                       74-00B 
 16 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                    72-11.50B 
 17 Schae-Ann Like            SR Kamehameha HI                     72-10B 
 18 Brittney Imade            SR Waiakea                           69-00B 
 19 Katelynne Paleka-Kennedy  SR Kamehameha HI                     68-03B 
 20 Ariel Brown               SO Pahoa                             67-08B 
 21 Alyssa Areola             JR Keaau                          66-09.50B 
 22 Abigail Houston           SO Keaau                             65-00B 
 23 Amber Alvarez                Honokaa                           52-00  
 24 Zhiara Diza               SR Pahoa                          44-11.50  
 25 Ashley Seo                   Honokaa                           38-05  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 12.27                                                          
  HHSAA Auto: A 11.14                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         11.27C  7  10   
  2 Alexander Engdahl         JR Keaau                             11.44C  7   8   
  3 Raskassa Johnson          FR Hilo                              11.57B  7   6   
  4 Travis Winters            JR Waiakea                           11.64B  7   4   
  5 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       11.70B  7   2   
  6 Aijah Thompson            SR Keaau                             11.74B  7   1   
  7 Talon Ota                 SO Keaau                             11.83B  7 
  8 Reyn Clarke               SR Kamehameha HI                     11.85B  7 
  9 Colton Austria            SO Waiakea                           11.88B  1 
 10 Kason Marques             SR Keaau                             11.98B  3 
 11 Alika Kaopua              JR Ka'u                              12.01B  2 
 12 Dylan Oakes               SO Hawaii Prep                       12.01B  2 
 13 Malachi Kobayashi         SR Hawaii Prep                       12.05B  1 
 14 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         12.14B  1 
 15 Patrick Garcia            JR Ka'u                              12.25B  1 
 16 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           12.26B  2 
 17 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           12.28   3 
 18 Jeremiah May              SR Konawaena                         12.34   1 
 19 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             12.34   1 
 20 Johnny Chow               SR Keaau                             12.36   2 
 21 Zarion Kama Vincent       SO Kamehameha HI                     12.37   2 
 22 Pablo Marin                  Hawaii Prep                       12.46   3 
 23 Grant Uekawa              SR Waiakea                           12.50   4 
 24 John Joey Buentipo        JR Keaau                             12.50   6 
 25 Kealii Naauao             SR Kamehameha HI                     12.53   3 
 26 Joeric Galarse            SR Keaau                             12.55   5 
 27 Koa Phenicia                 Honokaa                           12.57   1 
 28 Rick Michels              SR Hilo                              12.63   1 
 29 Chastin Kekahuna             Honokaa                           12.78   3 
 30 Spike Boyd                SO Hilo                              12.81   2 
 31 Caedan Cambra             FR Christian Libert                  12.84   2 
 32 Sam Tuny                     Hawaii Prep                       12.85   4 
 33 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     12.93   4 
 34 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           13.04   5 
 35 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         13.06   3 
 36 Ben Wada                  SO Christian Libert                  13.10   4 
 37 Nathan Gaseon                Honokaa                           13.12   5 
 37 Charles Tolentino         SR Pahoa                             13.12   3 
 39 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       13.21   6 
 40 Johngilbert Gorali        JR Ka'u                              13.23   5 
 41 Randall Watson            FR Ka'u                              13.38   6 
 42 Jordan Pascual            FR Keaau                             13.47   6 
 43 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                              13.49   5 
 44 Tristan Haskell           FR Keaau                             13.52   4 
 45 Kent Gonsalves            SR Pahoa                             13.55   2 
 46 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             13.60   6 
 47 Logan Higaki              SO Hilo                              13.88   4 
 48 Andrew Garcia             FR Ka'u                              14.61   3 
 -- Reece Bonham              SR Kealakehe                            FS   5 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 24.98                                                          
  HHSAA Auto: A 22.74                                                          
  HHSAA Cons: C 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         22.75C  6  10   
  2 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI                     23.02C  6   8   
  3 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     23.23C  6   6   
  4 Alexander Engdahl         JR Keaau                             23.42C  6   4   
  5 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       23.59B  6   2   
  6 Colton Austria            SO Waiakea                           23.69B  6   1   
  7 Aijah Thompson            SR Keaau                             23.83B  6 
  8 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                       24.08B  1 
  9 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         24.40B  1 
 10 Kason Marques             SR Keaau                             24.50B  2 
 11 Malachi Kobayashi         SR Hawaii Prep                       24.53B  6 
 12 Psalm Wooching            SO Kealakehe                         24.65B  3 
 13 Ocean Lee                 JR Hilo                              24.82B  1 
 14 Dylan Oakes               SO Hawaii Prep                       24.87B  2 
 15 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             25.10   1 
 16 Grant Uekawa              SR Waiakea                           25.20   2 
 17 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           25.21   1 
 18 Jeremiah May              SR Konawaena                         25.41   1 
 19 Koa Phenicia                 Honokaa                           25.74   1 
 20 Chastin Kekahuna             Honokaa                           25.77   2 
 21 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                             25.79   3 
 22 Keoni Rice                SO Waiakea                           25.81   5 
 22 John Joey Buentipo        JR Keaau                             25.81   4 
 24 Sam Tuny                     Hawaii Prep                       25.99   4 
 25 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     26.06   2 
 26 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       26.13   3 
 27 Chris Oh                  SR Hawaii Prep                       26.33   4 
 28 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           26.38   3 
 29 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         26.55   2 
 30 Spike Boyd                SO Hilo                              26.86   2 
 31 Johngilbert Gorali        JR Ka'u                              27.17   1 
 32 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       27.33   5 
 33 Jordan Pascual            FR Keaau                             27.48   5 
 34 Tristan Haskell           FR Keaau                             27.53   4 
 35 Nathan Gaseon                Honokaa                           27.56   3 
 36 Charles Tolentino         SR Pahoa                             27.57   3 
 37 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             27.93   5 
 38 Michael Castaneda         JR Waiakea                           27.93   4 
 39 Reece Bonham              SR Kealakehe                         28.01   5 
 40 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       28.58   5 
 41 Pedro Sanches                Honokaa                           29.14   4 
 42 Andrew Dawrs              SO Hilo                              29.27   3 
 43 Logan Higaki              SO Hilo                              29.44   4 
 44 Douglas Phillips          SO Ka'u                              30.53   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:01.53                                                        
  HHSAA Auto: A   51.34                                                        
  HHSAA Cons: C   53.34                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                         51.74C  4  10   
  2 Talon Ota                 SO Keaau                             53.84B  4   8   
  3 Jeremiah May              SR Konawaena                         53.96B  4   6   
  4 Ezra Comesario            SO Kealakehe                         54.90B  4   4   
  5 Grant Uekawa              SR Waiakea                           54.93B  1   2   
  6 Jesse Huihui              JR Keaau                             55.59B  4   1   
  7 Jonathan Lomberg          JR Kealakehe                         55.63B  4 
  8 Keoni Rice                SO Waiakea                           56.00B  2 
  9 Alvaro Fernandez Garcia   SO Hawaii Prep                       57.53B  4 
 10 Jonathon Segovia          SO Keaau                             57.64B  1 
 11 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             58.03B  4 
 12 John Yu                   JR Hawaii Prep                       58.32B  1 
 13 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                     58.34B  1 
 14 Kepa Police                  Hawaii Prep                       58.36B  2 
 15 Rogan Ogawa               JR Kamehameha HI                     58.89B  3 
 16 Chris Oh                  SR Hawaii Prep                       59.31B  3 
 17 Royden Akuna              SR Hilo                            1:01.33B  1 
 18 Ben Wada                  SO Christian Libert                1:01.72   3 
 19 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                     1:01.92   3 
 20 Nathan Gaseon                Honokaa                         1:02.12   1 
 21 Randall Watson            FR Ka'u                            1:02.20   2 
 22 Patrick Garcia            JR Ka'u                            1:02.73   1 
 23 Justin Warren             FR Honokaa                         1:03.50   3 
 24 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                   1:03.67   2 
 25 Kent Gonsalves            SR Pahoa                           1:04.68   3 
 26 Caedan Cambra             FR Christian Libert                1:05.99   2 
 27 Logan Higaki              SO Hilo                            1:07.53   2 
 28 Charles Tolentino         SR Pahoa                           1:10.46   3 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:28.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:05.04                                                        
  HHSAA Cons: C 2:09.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                       2:03.85A  10   
  2 Johann Kuipers            JR Hilo                            2:08.19C   8   
  3 Chayce Moniz                 Honokaa                         2:09.41C   6   
  4 Stephen McAuliffe         SR Waiakea                         2:10.49B   4   
  5 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:16.27B   2   
  6 Sonny Hapgood                Hawaii Prep                     2:18.53B   1   
  7 Wayne Pavao               SR Keaau                           2:19.31B 
  8 Domenic Defeista          JR Kohala                          2:19.41B 
  9 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     2:20.09B 
 10 Timon Skinner             FR Hilo                            2:20.27B 
 11 Ryne Uemura               SR Waiakea                         2:20.93B 
 12 Izrael Sims               FR Hilo                            2:22.45B 
 13 Christopher McAuliffe     SO Waiakea                         2:24.83B 
 14 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           2:25.40B 
 15 Colton Hill               FR Kamehameha HI                   2:26.78B 
 16 Derek Pacheco             SR Hilo                            2:27.30B 
 17 Michael Rogerson          JR Hawaii Prep                     2:31.28  
 18 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           2:32.61  
 19 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                   2:34.27  
 20 Rogan Ogawa               JR Kamehameha HI                   2:35.57  
 21 Loren Bailey              JR Konawaena                       2:37.31  
 22 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       2:39.92  
 23 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           2:40.96  
 24 Nathan Craven             SR Keaau                           2:42.18  
 25 Christopher Hu            FR Waiakea                         2:43.44  
 26 Yama Radtke               FR Hilo                            2:50.90  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 5:20.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.64                                                        
  HHSAA Cons: C 4:29.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chayce Moniz                 Honokaa                         4:25.58C  10   
  2 Joshua Robinson              Honokaa                         4:30.44B   8   
  3 Geoff Whitener               Kealakehe                       4:34.38B   6   
  4 Jordan Grotenhuis         SO Christian Libert                4:38.48B   4   
  5 Michael Rogerson          JR Hawaii Prep                     4:45.64B   2   
  6 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   4:49.23B   1   
  7 Kevin Olsen               SR Keaau                           4:53.22B 
  8 Sonny Hapgood                Hawaii Prep                     4:56.70B 
  9 Domenic Defeista          JR Kohala                          5:00.11B 
 10 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           5:06.81B 
 11 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       5:07.01B 
 12 Pedro Sanches                Honokaa                         5:08.49B 
 13 Marcus Araiza             FR Kohala                          5:10.86B 
 14 Jordan Hirae              FR Kamehameha HI                   5:14.26B 
 15 Rysen Bello               SO Kohala                          5:18.42B 
 16 Loren Bailey              JR Konawaena                       5:25.74  
 17 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           5:35.03  
 18 Randall Watson            FR Ka'u                            5:36.46  
 19 Sky Frost                 SO Kealakehe                       5:36.60  
 20 Dakota Carter             FR Kealakehe                       5:36.74  
 21 Robert Talbot             FR Hilo                            5:49.23  
 22 Christopher Hu            FR Waiakea                         5:53.17  
 23 Madrone Goldman           SO Kohala                          6:13.30  
 24 Douglas Phillips          SO Ka'u                            6:39.45  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 11:19.00                                                       
  HHSAA Auto: A  9:41.44                                                       
  HHSAA Cons: C 10:08.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford           JR Waiakea                         9:52.72C  10   
  2 Tyde Kaneshiro            SR Hilo                            9:57.03C   8   
  3 Andrew Langtry            JR St Joseph                       9:57.59C   6   
  4 Geoff Whitener               Kealakehe                      10:04.89C   4   
  5 Ian McQuate               FR Waiakea                        10:15.34B   2   
  6 Ryuta Yoda                SO Hawaii Prep                    10:24.16B   1   
  7 Joshua Robinson              Honokaa                        10:43.08B 
  8 Stephen Hunter            FR Hilo                           10:43.12B 
  9 Michael Spetich           FR Hawaii Prep                    10:50.33B 
 10 Max Panoff                FR Hilo                           10:51.04B 
 11 Chayce Moniz                 Honokaa                        10:56.24B 
 12 Richard Kerr              SO Hilo                           11:01.53B 
 13 Colton Hill               FR Kamehameha HI                  11:03.71B 
 14 Sean Quinlan                 Honokaa                        11:15.63B 
 15 Dyson Sato                FR Waiakea                        11:18.60B 
 16 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                          11:26.39  
 17 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                  11:26.85  
 18 Duk Hwan Kim              JR Keaau                          11:46.83  
 19 Dakota Carter             FR Kealakehe                      12:49.47  
 20 Sky Frost                 SO Kealakehe                      13:18.54  
 21 Nathan Craven             SR Keaau                          15:25.51  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.30                                                          
  HHSAA Auto: A 15.74                                                          
  HHSAA Cons: C 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     16.10C  2  10   
  2 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       16.84B  2   8   
  3 Easten Tanimoto           JR Kamehameha HI                     17.67B  2   6   
  4 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     18.20B  2   4   
  5 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         18.66B  2   2   
  6 Michael Morikawa          SO Waiakea                           18.73B  2   1   
  7 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         18.82B  2 
  8 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       19.08B  1 
  9 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       19.44B  1 
 10 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       19.75B  1 
 11 Kainalu Naiga-Suganuma    FR Waiakea                           19.92B  1 
 12 Duk Hwan Kim              JR Keaau                             20.28B  1 
 13 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         21.25   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 49.80                                                          
  HHSAA Auto: A 41.64                                                          
  HHSAA Cons: C 44.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rick Michels              SR Hilo                              44.02C  3  10   
  2 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         44.28B  3   8   
  3 Alexander Engdahl         JR Keaau                             44.77B  1   6   
  4 Robert Harrington         JR Keaau                             45.92B  2   4   
  5 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       46.61B  2   2   
  6 Alika Kaopua              JR Ka'u                              46.71B  3   1   
  7 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       46.85B  2 
  8 Easten Tanimoto           JR Kamehameha HI                     47.04B  1 
  9 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         47.05B  3 
 10 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           47.27B  3 
 11 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                             47.48B  2 
 12 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       47.75B  2 
 13 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       47.89B  1 
 14 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     49.01B  1 
 15 Andrew Dawrs              SO Hilo                              54.20   1 
 16 Tyson Pili                SR Waiakea                           55.34   1 
 17 Randall Watson            FR Ka'u                              57.03   1 
 18 Douglas Phillips          SO Ka'u                              58.64   2 
 -- Everett McKee             SR Kamehameha HI                        FS   3 
 -- Duk Hwan Kim              JR Keaau                                FS   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 47.44                                                          
  HHSAA Auto: A 44.04                                                          
  HHSAA Cons: C 45.94                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keaau High School                                              44.56C  10   
  2 Hilo High School                                               45.65C   8   
  3 Hawaii Prep                                                    45.68C   6   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:05.00                                                        
  HHSAA Auto: A 3:33.64                                                        
  HHSAA Cons: C 3:41.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                    3:35.51C  10   
  2 Keaau High School  'B'                                       3:54.30B 
  3 Hawaii Prep                                                  4:00.86B   8   
  4 Kamehameha HI                                                4:04.77B   6   
  5 Honoka'a                                                     4:12.11    4   
 -- Keaau High School                                                 DQ   Break Line
 
Boys High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  5-02                                                          
  HHSAA Auto: A  6-00                                                          
  HHSAA Cons: C  5-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                     6-00.00A  10   
  2 Travis Winters            JR Waiakea                         5-08.00C   8   
  3 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                     5-06.00B   6   
  4 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                    J5-06.00B   4   
  5 Alexander Engdahl         JR Keaau                          J5-06.00B   2   
  6 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                   5-04.00B   0.50
  6 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                           5-04.00B   0.50
  7 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                          J5-02.00B 
  8 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                     5-02.00B 
  8 David Alvarez             JR Hilo                            5-02.00B 
  8 Jonathon Segovia          SO Keaau                           5-02.00B 
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  9-00                                                          
  HHSAA Auto: A 13-00                                                          
  HHSAA Cons: C 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Billy Ray                 SR Hilo                           12-00.00C  10   
  2 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                    11-06.00C   8   
  3 Katon Pestano             SO Hilo                           11-06.00C   6   
  4 Nelson Enos               JR Keaau                          11-00.00B   4   
  5 David McMahon             SR Hawaii Prep                    10-06.00B   1.50
  5 Greg Matias               JR Keaau                          10-06.00B   1.50
  7 Matthew Winters           SO Keaau                          10-00.00B 
  8 Josh Whithead             JR Kealakehe                       9-06.00B 
  9 Logan Martin                 Hawaii Prep                     9-00.00B 
 10 Max Hirata                SO Hawaii Prep                     8-00.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    17-00                                                       
  HHSAA Auto: A 21-00.25                                                       
  HHSAA Cons: C 19-10.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Talon Ota                 SO Keaau                          20-03.00C  10   
  2 Alika Kaopua              JR Ka'u                           20-02.00C   8   
  3 Travis Winters            JR Waiakea                        19-03.75B   6   
  4 Zarion Kama Vincent       SO Kamehameha HI                  18-09.75B   4   
  5 Johnny Chow               SR Keaau                          18-03.25B   2   
  6 Kason Marques             SR Keaau                          18-01.75B   1   
  7 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                      17-09.25B 
  8 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                  17-06.00B 
  9 Jonathon Segovia          SO Keaau                          17-03.50B 
 10 Carlos Ornelas            SO Ka'u                           16-05.50  
 11 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                          16-02.00  
 12 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  16-00.50  
 13 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                    16-00.00  
 14 Karl Jakai                   Waiakea                        15-07.75  
 15 Konapiliahi Aina          SO Keaau                          15-06.50  
 16 Patrick Garcia            JR Ka'u                           13-09.75  
 -- George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                        FOUL  
 -- Kyle Kirk                 SO Kealakehe                            DQ  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A    43-03                                                       
  HHSAA Cons: C 40-05.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alika Kaopua              JR Ka'u                           42-01.00C  10   
  2 Johnny Chow               SR Keaau                          41-08.00C   8   
  3 Everett McKee             SR Kamehameha HI                  41-04.50C   6   
  4 Michael Morikawa          SO Waiakea                        41-03.75C   4   
  5 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                    40-10.50C   2   
  6 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                  37-08.25B   1   
  7 Nelson Enos               JR Keaau                          37-08.00B 
  8 Robert Harrington         JR Keaau                          37-02.75B 
  9 Aijah Thompson            SR Keaau                          37-02.00B 
 10 Kason Marques             SR Keaau                          37-00.50B 
 11 Keoni Thompson            SR Kamehameha HI                  36-10.00B 
 12 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                          35-08.25B 
 13 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  35-03.25B 
 14 David Alvarez             JR Hilo                           34-00.00B 
 15 Ryne Uemura               SR Waiakea                        33-11.00  
 -- Tristan Haskell           FR Keaau                              FOUL  
 -- Jordan Pascual            FR Keaau                              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A 47-05.25                                                       
  HHSAA Cons: C 41-08.25                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep                    54-03.75A  10   
  2 Mauna Palama-Danielson    JR Waiakea                        47-05.00C   8   
  3 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI                  46-09.50C   6   
  4 Cole Carpenter            SR Hilo                           44-08.00C   4   
  5 Bobby Uesi                   Honokaa                        38-07.50B   2   
  6 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                      37-08.00B   1   
  7 Atin Saburo               SO Hilo                           37-06.50B 
  8 Keagan Lee-Ubedei         SR Hilo                           37-06.00B 
  9 Zachary Atagi             JR Hilo                           37-04.00B 
 10 Spike Boyd                SO Hilo                           37-03.00B 
 11 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                           35-11.50B 
 12 Tarikeni Holani           FR Hilo                           35-06.00B 
 13 Eddie Yeichy              SR Hilo                           34-06.50B 
 14 Triton Reich                 Honokaa                        34-04.00B 
 15 Zion Comezario            SR Kealakehe                      34-02.50B 
 16 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                          33-02.00  
 17 Rylee Espaniola           SO Hilo                           32-11.50  
 18 Carlos Ornelas            SO Ka'u                           32-08.50  
 19 Kurtis Suzuki             SO Hilo                           32-06.50  
 20 Edward Cheng              JR Waiakea                        31-11.00  
 21 Michael Castaneda         JR Waiakea                        31-06.00  
 22 Kaimi Stevens                Honokaa                        30-06.50  
 23 Shawn Hernandez           JR Hilo                           30-01.50  
 24 John Funaki               FR Hilo                           29-01.50  
 25 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                      28-03.00  
 26 Kirk Flores-Oishi         SR Waiakea                        26-11.50  
 27 Kawai Ronia               FR Keaau                          26-09.50  
 28 Lopaka Command            SO Konawaena                      25-05.50  
 29 Christian Silva              Honokaa                        25-00.50  
 30 Alokoa Lowery             SO Hilo                           24-00.50  
 31 Nathan Jordan             FR Kealakehe                      22-06.50  
 32 George Kamauu             SO Kealakehe                      18-03.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 BIIFQualify: B  95-00                                                         
  HHSAA Auto: A 149-00                                                         
  HHSAA Cons: C 136-01                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep                      163-01A  10   
  2 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI                 127-10.50B   8   
  3 Mauna Palama-Danielson    JR Waiakea                       126-10.50B   6   
  4 Keagan Lee-Ubedei         SR Hilo                             111-09B   4   
  5 Solomon Thomas            SR Waiakea                          109-08B   2   
  6 Spike Boyd                SO Hilo                             109-03B   1   
  7 Tarikeni Holani           FR Hilo                             109-01B 
  8 Cole Carpenter            SR Hilo                          107-07.50B 
  9 Rylee Espaniola           SO Hilo                           95-11.50B 
 10 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                           94-10.50  
 11 Atin Saburo               SO Hilo                              92-11  
 12 Michael Castaneda         JR Waiakea                           92-05  
 13 Edward Cheng              JR Waiakea                        90-11.50  
 14 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                         85-04  
 15 Lopaka Command            SO Konawaena                      83-10.50  
 16 Kurtis Suzuki             SO Hilo                           83-05.50  
 17 Kirk Flores-Oishi         SR Waiakea                        82-00.50  
 18 Tyler Kubojiri            SR Waiakea                           80-08  
 19 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                          79-02.50  
 19 Zion Comezario            SR Kealakehe                      79-02.50  
 21 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                      78-07.50  
 22 Eddie Yeichy              SR Hilo                              72-06  
 23 Kawai Ronia               FR Keaau                             66-09  
 24 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           66-05  
 25 Alokoa Lowery             SO Hilo                           64-10.50  
 26 Nathan Jordan             FR Kealakehe                         59-04  
 27 Christian Silva              Honokaa                        58-00.50  
 28 George Kamauu             SO Kealakehe                         40-08  
 -- Zachary Atagi             JR Hilo                               FOUL  
 -- Shawn Hernandez           JR Hilo                               FOUL  
 -- Tyson Pili                SR Waiakea                            FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                148.50     2) Konawaena                  94   
    3) Hilo High School            88        4) Kealakehe                  50.50
    5) Keaau High School           49        6) Ka'u High School           31   
    7) Kamehameha HI               18        8) Waiakea                    10   
    9) Honoka'a                     5       10) Pahoa                       1   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                 83.50     2) Keaau High School          71   
    3) Kealakehe                   68        4) Kamehameha HI              66.50
    5) Hilo High School            65        6) Waiakea                    58   
    7) Honoka'a                    30        8) Ka'u High School           19   
    9) Konawaena                   15       10) Saint Joseph                6   
   11) Christian Liberty            4