BIIF Track and Field meet at Hawaii Prep Saturday (April 23)
Posted on April 23, 2011. Tags: biif, hawaii prep, track and field, waimea
BIIF All-Comers
Hawaii Preparatory Academy - 4/23/2011
Waimea, HI
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 14.47
HHSAA Auto: A 12.94
HHSAA Cons: C 13.24
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Emalia Galdeira JR Konawaena 12.98C 5 10
2 Kristina Padrigo SO Ka'u 13.31B 5 8
3 Aloha Bohol SR Hilo 13.42B 5 6
4 Chelsea Poe JR Kamehameha HI 13.43B 5 4
5 Caili Ebaniz SO Kealakehe 13.61B 5 2
6 Mae Quiamas Honokaa 13.77B 5 1
7 Katie Aguilar Honokaa 13.90B 5
8 Marley Strand-Nicolaisen SO Ka'u 13.96B 3
9 Zoe Acdal FR Konawaena 13.98B 2
10 Kera Akiyama SO Kamehameha HI 14.01B 2
11 Alyssa Hoshide SR Hilo 14.02B 1
12 Rachel Robertson JR Kamehameha HI 14.06B 5
13 Michelle Martinez SO Hilo 14.20B 2
14 Nahe Lau Honokaa 14.21B 1
15 Olina Cavedoni Hawaii Prep 14.38B 3
16 Brianna Cadaoas FR Keaau 14.42B 1
17 Kaylee Castillo JR Keaau 14.52 2
18 Shavonne Panglao JR Ka'u 14.67 2
19 Olivia Azevedo JR Kamehameha HI 14.67 1
20 Meimei Nakahara JR Hawaii Prep 14.67 1
21 Hannah Delos Santos FR Kealakehe 14.87 2
22 Emma Hatori FR Kamehameha HI 15.01 3
23 Samantha Neubecker SR Kealakehe 15.25 1
24 Michaela Armitage SR Keaau 15.28 4
25 Toni Beck SO Ka'u 15.48 4
26 Angelene King FR Christian Libert 15.50 3
27 Tomi Peebles SO Hawaii Prep 15.62 2
28 Jazzmyn Williams JR Pahoa 15.72 1
29 Bindu Nicholson JR Hilo 15.74 4
30 Emily Breen FR Kealakehe 16.04 4
31 Olivia Holden FR Kealakehe 17.19 4 Unif Viol
32 Sharnette Reyes JR Ka'u 18.15 1
-- Rachel Serion FR Kealakehe FS 3 fs
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 29.96
HHSAA Auto: A 26.64
HHSAA Cons: C 27.64
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Emalia Galdeira JR Konawaena 27.07C 5 10
2 Ua Ruedy SO Konawaena 27.15C 5 8
3 Kristina Padrigo SO Ka'u 27.50C 5 6
4 Mackenzie Buckner SR Hawaii Prep 27.69B 5 4
5 Chelsea Poe JR Kamehameha HI 27.74B 2 2
6 Shina Chung JR Hilo 27.99B 5 1
7 Marley Strand-Nicolaisen SO Ka'u 28.37B 1
8 Caili Ebaniz SO Kealakehe 28.38B 5
9 Katie Aguilar Honokaa 28.40B 5
10 Shani Cosma SO Keaau 28.43B 1
11 Lyndsey Neubecker JR Kealakehe 28.60B 1
12 Mae Quiamas Honokaa 28.62B 5
13 Rachel Robertson JR Kamehameha HI 28.93B 1
14 Zoe Acdal FR Konawaena 28.97B 1
15 Taylor Pacheco SO Hilo 29.17B 1
16 Katie Case JR Hawaii Prep 29.25B 2
17 Lolly Higa FR Hilo 29.35B 2
18 Autumn Miyares Thompson SO Keaau 29.43B 2
19 Jazz Fojas SO Hawaii Prep 29.44B 1
20 Nahe Lau Honokaa 29.58B 2
21 Rose Nakamura SO Hilo 30.22 3
22 Kayla Shiroma JR Waiakea 30.42 1
23 Olina Cavedoni Hawaii Prep 30.60 3
24 Keao Silva-Fujitake FR Waiakea 30.99 2
25 Meimei Nakahara JR Hawaii Prep 31.03 3
26 Vandey Okinaka SO Waiakea 31.10 3
27 Hannah Delos Santos FR Kealakehe 31.48 2
28 Skye Ombac FR Waiakea 31.63 3
29 Toni Beck SO Ka'u 31.63 2
30 Raighen Alnas SO Waiakea 31.70 4
31 Samantha Neubecker SR Kealakehe 32.05 4
32 Sharayah Ah Chong JR Kamehameha HI 32.21 3
33 Yuri Ikeda FR Waiakea 32.29 4
34 Katie Holdcroft SO Hawaii Prep 33.30 3
35 Bindu Nicholson JR Hilo 33.51 4
36 Rachel Serion FR Kealakehe 33.75 3
37 Brittney Imade SR Waiakea 33.88 4
38 Tomi Peebles SO Hawaii Prep 34.28 4
39 Kimi Cantyne FR Hawaii Prep 35.36 4
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 1:14.41
HHSAA Auto: A 1:01.24
HHSAA Cons: C 1:04.64
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Randi Estrada JR Keaau 1:00.89A 3 10
2 Kaila Voss JR Kealakehe 1:03.41C 3 8
3 Hana Scully SR Hawaii Prep 1:04.22C 3 6
4 Kristiana Van Pernis FR Hawaii Prep 1:04.49C 3 4
5 Lana Terwilliger FR Kealakehe 1:04.96B 3 2
6 Kayla Shiroma JR Waiakea 1:05.88B 1 1
7 Rachael Bianchi JR Kealakehe 1:08.28B 3
8 Skye Ombac FR Waiakea 1:08.36B 1
9 Keao Silva-Fujitake FR Waiakea 1:08.57B 2
10 Michelle Martinez SO Hilo 1:08.86B 1
11 Alyssa Buyuan SR Waiakea 1:09.75B 1
12 Kiana Heaukulani SO Hilo 1:10.28B 2
13 Vandey Okinaka SO Waiakea 1:10.53B 2
14 Caitee Kuntemeyer SO Waiakea 1:10.64B 1
15 Harley Dela Cruz FR Hilo 1:11.63B 1
16 Sarah Gschweng JR Konawaena 1:12.02B 2
17 Emily Evans SO Hawaii Prep 1:12.62B 2
18 Toni Beck SO Ka'u 1:13.21B 2
Girls 800 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 2:59.00
HHSAA Auto: A 2:27.44
HHSAA Cons: C 2:36.24
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Zoe Sims SO Hawaii Prep 2:25.30A 10
2 Carmen Garson-Shumway FR Hilo 2:28.52C 8
3 Kristiana Van Pernis FR Hawaii Prep 2:33.09C 6
4 Kela Vargas SR Hawaii Prep 2:34.76C 4
5 Kelly Ulrich FR Hawaii Prep 2:34.95C 2
6 Kaila Voss JR Kealakehe 2:35.19C 1
7 Deann Nishimura-Thornton JR Keaau 2:36.04C
8 Lana Terwilliger FR Kealakehe 2:39.56B
9 Abbigal Rimel SR Christian Libert 2:39.64B
10 Mary Jo Osorio SR Kohala 2:39.79B
11 Nina Enos SO Hawaii Prep 2:43.33B
12 Brittany Denzer JR Kealakehe 2:44.89B
13 Laura Bigelow FR Christian Libert 2:46.31B
14 Corin Kim JR Kamehameha HI 2:47.89B
15 Hildhang Adona Honokaa 2:48.38B
16 Britni Napihaa JR Kamehameha HI 2:51.34B
17 Angelene King FR Christian Libert 3:06.75
18 Briahna Brooks SO Hilo 3:06.79
19 Justine Post SO Kealakehe 3:09.37
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 6:24.00
HHSAA Auto: A 5:08.34
HHSAA Cons: C 5:26.24
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Zoe Sims SO Hawaii Prep 5:01.28A 10
2 Carmen Garson-Shumway FR Hilo 5:04.87A 8
3 Kela Vargas SR Hawaii Prep 5:19.47C 6
4 Haley Rasse SO Waiakea 5:26.55B 4
5 Hildhang Adona Honokaa 5:44.40B 2
6 Tiana Iwata FR Kamehameha HI 5:54.77B 1
7 Erin Carvalho JR Kamehameha HI 6:03.64B
8 Justine Post SO Kealakehe 6:40.55
-- Arielle Harnick SO Ka'u DNF
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 14:16.00
HHSAA Auto: A 11:26.04
HHSAA Cons: C 12:11.94
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mariah Haight FR Hawaii Prep 12:05.23C 10
2 Veronica Ladwig FR Hawaii Prep 12:07.13C 8
3 Natalie Hagemann SO Keaau 12:17.77B 6
4 Kaylee Rapoza SO Hilo 12:29.00B 4
5 Shalila de Bourmont JR Hilo 12:38.38B 2
6 Tsukasa Akai JR Hawaii Prep 12:48.10B 1
7 Erin Carvalho JR Kamehameha HI 12:55.55B
8 Tiana Iwata FR Kamehameha HI 12:59.77B
9 Mary Jo Osorio SR Kohala 13:03.50B
10 Karise Kuroda FR Waiakea 13:24.89B
-- Julie Seo SO Hawaii Prep DNF
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
BIIFQualify: B 20.98
HHSAA Auto: A 16.64
HHSAA Cons: C 17.64
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Emalia Galdeira JR Konawaena 16.15A 3 10
2 Lana Queen SR Hawaii Prep 16.46A 3 8
3 Ua Ruedy SO Konawaena 16.64A 3 6
4 Katharina Brohmeyer JR Keaau 16.69C 3 4
5 Bree Delacruz JR Hilo 17.49C 3 2
6 Katie Case JR Hawaii Prep 17.56C 3 1
7 Raine Kolman JR Konawaena 17.99B 2
8 Kelsee Aganus SR Kamehameha HI 18.71B 2
9 Lauren Pries SO Hawaii Prep 18.74B 2
10 Casey Poe FR Kamehameha HI 18.94B 2
11 Olina Cavedoni Hawaii Prep 18.95B 1
12 Mikela Cabel FR Kamehameha HI 19.08B 2
13 Tomi Peebles SO Hawaii Prep 19.50B 1
14 Michaela Armitage SR Keaau 19.88B 2
15 Briana Wilson Hawaii Prep 20.00B 1
16 Katie Holdcroft SO Hawaii Prep 20.44B 1
17 Alyssa McGuire SO Kamehameha HI 21.29 3
18 Katrina Bath SO Waiakea 21.72 1
19 Zoe Spears-Takakuwa SR Hawaii Prep 21.74 1
20 Hannah Delos Santos FR Kealakehe 22.47 2
21 Kimi Cantyne FR Hawaii Prep 22.95 1
-- Marley Strand-Nicolaisen SO Ka'u FS 3
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
BIIFQualify: B 1:03.65
HHSAA Auto: A 48.94
HHSAA Cons: C 51.94
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ua Ruedy SO Konawaena 47.26A 3 10
2 Lana Queen SR Hawaii Prep 48.98C 3 8
3 Katharina Brohmeyer JR Keaau 51.72C 3 6
4 Katie Case JR Hawaii Prep 52.29B 3 4
5 Bree Delacruz JR Hilo 52.39B 3 2
6 Mikela Cabel FR Kamehameha HI 52.73B 1 1
7 Olina Cavedoni Hawaii Prep 54.01B 2
8 Marley Strand-Nicolaisen SO Ka'u 54.03B 3
9 Alyssa McGuire SO Kamehameha HI 54.07B 3
10 Casey Poe FR Kamehameha HI 54.64B 2
11 Lauren Pries SO Hawaii Prep 55.50B 2
12 Hannah Delos Santos FR Kealakehe 56.16B 2
13 Raine Kolman JR Konawaena 56.28B 2
14 Michaela Armitage SR Keaau 56.30B 2
15 Katie Holdcroft SO Hawaii Prep 56.83B 1
16 Tomi Peebles SO Hawaii Prep 59.24B 1
17 Zoe Spears-Takakuwa SR Hawaii Prep 59.58B 1
18 Katrina Bath SO Waiakea 1:03.27B 1
-- Briana Wilson Hawaii Prep NT 1
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
BIIFQualify: B 58.04
HHSAA Auto: A 51.84
HHSAA Cons: C 54.44
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kealakehe 51.20A 10
2 Hawaii Prep 51.70A 8
3 Kamehameha HI 53.05C 6
4 Keaau High School 53.38C 4
5 Hilo High School 53.54C 2
6 Ka'u High School 54.46B 1
7 Konawaena 55.00B
-- Kamehameha HI 'B' DQ
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
BIIFQualify: B 4:58.00
HHSAA Auto: A 4:19.94
HHSAA Cons: C 4:35.84
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hawaii Prep 4:15.14A 10
2 Keaau High School 4:17.66A 8
3 Kealakehe 4:25.13C 6
4 Kamehameha HI 4:37.74B 4
5 Konawaena 4:41.34B 2
Girls High Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 4-02
HHSAA Auto: A 5-00
HHSAA Cons: C 4-10
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Randi Estrada JR Keaau 4-10.00C 10
2 Kaila Voss JR Kealakehe 4-08.00B 8
3 Catherine Thorbecke JR Hawaii Prep 4-06.00B 6
4 Lyndsey Neubecker JR Kealakehe 4-04.00B 4
5 Kelsi Nishina SR Hawaii Prep 4-04.00B 2
6 Rachael Bianchi JR Kealakehe 4-02.00B 0.50
6 Bianca Geissler SR Hawaii Prep 4-02.00B 0.50
8 Nani Welch Keliihoomalu FR Hawaii Prep 4-00.00
8 Natalie Hagemann SO Keaau 4-00.00
-- Raighen Alnas SO Waiakea NH
-- Kristin Cowles-Nelson SR Hawaii Prep DQ
Girls Pole Vault
================================================================================
BIIFQualify: B 6-00
HHSAA Auto: A 9-00
HHSAA Cons: C 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shina Chung JR Hilo 10-00.00A 10
2 Sydney Budde JR Hawaii Prep 8-00.00C 8
3 Taylor Esaki JR Hawaii Prep 7-06.00C 5
3 Rose Nakamura SO Hilo 7-06.00C 5
5 Kanani Wishard SO Hawaii Prep 7-00.00B 2
6 Molly Mackay-Smith SR Hawaii Prep 6-06.00B 1
7 Christi Lowell FR Kealakehe 5-06.00
8 Tehani Guieb SR Kealakehe 5-00.00
-- Alyssa McGuire SO Kamehameha HI NH
-- Autumn Miyares Thompson SO Keaau NH
Girls Long Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 13-00
HHSAA Auto: A 16-05.50
HHSAA Cons: C 15-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emalia Galdeira JR Konawaena 17-05.25A 10
2 McKenna Davidson JR Kealakehe 16-01.25C 8
3 Kristina Padrigo SO Ka'u 15-10.00C 6
4 Jazz Fojas SO Hawaii Prep 15-00.00B 4
5 Lana Queen SR Hawaii Prep 14-11.00B 2
6 Shani Cosma SO Keaau 14-09.75B 1
7 Caili Ebaniz SO Kealakehe 14-03.50B
8 Cheyanne MacMullen JR Kealakehe 14-02.75B
9 Schae-Ann Like SR Kamehameha HI 14-01.50B
10 Olina Cavedoni Hawaii Prep 14-00.00B
11 Raine Kolman JR Konawaena 13-08.50B
12 Kera Akiyama SO Kamehameha HI 13-06.25B
13 Mikela Cabel FR Kamehameha HI 13-04.00B
14 Kanani Wishard SO Hawaii Prep 13-03.50B
15 Zoe Acdal FR Konawaena 13-00.75B
16 Shavonne Panglao JR Ka'u 12-11.25
17 Haley Rasse SO Waiakea 12-09.75
18 Kayla Shiroma JR Waiakea 11-07.25
-- Sharnette Reyes JR Ka'u FOUL
Girls Triple Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 24-00
HHSAA Auto: A 34-05.75
HHSAA Cons: C 32-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Marley Strand-Nicolaisen SO Ka'u 33-06.25C 10
2 Ua Ruedy SO Konawaena 32-03.50B 8
3 Lana Queen SR Hawaii Prep 32-02.25B 6
4 Emalia Galdeira JR Konawaena 31-11.00B 4
5 Mackenzie Buckner SR Hawaii Prep 31-10.50B 2
6 Kaila Voss JR Kealakehe 31-05.75B 1
7 Kristina Padrigo SO Ka'u 31-04.75B
7 Pamela Lynn SR Hawaii Prep 31-04.75B
9 Lyndsey Neubecker JR Kealakehe 31-03.50B
10 Jazz Fojas SO Hawaii Prep 30-06.75B
11 Haley Rasse SO Waiakea 29-11.50B
12 Rachael Bianchi JR Kealakehe 29-01.50B
13 Raine Kolman JR Konawaena 28-07.50B
Girls Shot Put
================================================================================
BIIFQualify: B 24-00
HHSAA Auto: A 35-05.75
HHSAA Cons: C 31-02.75
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Linda Sunia JR Hilo 34-09.00C 10
2 Kaimi Napeahi Hilo 31-03.50C 8
3 Matelita Taumoefolau Konawaena 30-04.00B 6
4 Sana Fuiava SO Hilo 29-06.50B 4
5 Lahela Peters-Case Honokaa 28-10.00B 2
6 Ariel Brown SO Pahoa 28-06.50B 1
7 Alyssa Areola JR Keaau 28-06.00B
8 Precious Duyao JR Keaau 28-03.00B
9 Schae-Ann Like SR Kamehameha HI 28-01.50B
10 Lorelei Nakagawa JR Kealakehe 27-09.00B
11 Katelynne Paleka-Kennedy SR Kamehameha HI 27-00.00B
12 Beta Akauola SR Hawaii Prep 26-10.00B
13 Alice Sheperd JR Kealakehe 26-06.00B
14 Megan Najera SO Hilo 26-04.50B
15 Lucia Topalian SR Hawaii Prep 25-09.00B
16 Abigail Houston SO Keaau 25-03.50B
17 Alyssa Buyuan SR Waiakea 25-03.00B
18 Courtney Baysa JR Kamehameha HI 24-06.00B
19 Janna Urakami SR Waiakea 23-07.50
20 Jaimee Finn SO Kamehameha HI 21-06.50
21 Keala Peters-Case Honokaa 21-05.50
22 Amber Alvarez Honokaa 20-02.00
23 Zhiara Diza SR Pahoa 18-00.00
Girls Discus Throw
================================================================================
BIIFQualify: B 65-00
HHSAA Auto: A 113-06
HHSAA Cons: C 96-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Matelita Taumoefolau Konawaena 102-00C 10
2 Kaimi Napeahi Hilo 98-09C 8
3 Linda Sunia JR Hilo 95-00B 6
4 Alyssa Buyuan SR Waiakea 92-05B 4
5 Sana Fuiava SO Hilo 82-05B 2
6 Janna Urakami SR Waiakea 81-04.50B 1
7 Lahela Peters-Case Honokaa 80-00B
8 Jaimee Finn SO Kamehameha HI 79-11B
9 Precious Duyao JR Keaau 77-10B
10 Leialoha Peters-Case Honokaa 77-00B
11 Alice Sheperd JR Kealakehe 76-10B
11 Courtney Baysa JR Kamehameha HI 76-10B
13 Megan Najera SO Hilo 76-06B
14 Lorelei Nakagawa JR Kealakehe 74-06.50B
15 Lucia Topalian SR Hawaii Prep 74-00B
16 Beta Akauola SR Hawaii Prep 72-11.50B
17 Schae-Ann Like SR Kamehameha HI 72-10B
18 Brittney Imade SR Waiakea 69-00B
19 Katelynne Paleka-Kennedy SR Kamehameha HI 68-03B
20 Ariel Brown SO Pahoa 67-08B
21 Alyssa Areola JR Keaau 66-09.50B
22 Abigail Houston SO Keaau 65-00B
23 Amber Alvarez Honokaa 52-00
24 Zhiara Diza SR Pahoa 44-11.50
25 Ashley Seo Honokaa 38-05
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 12.27
HHSAA Auto: A 11.14
HHSAA Cons: C 11.44
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Dylan Navarro SR Kealakehe 11.27C 7 10
2 Alexander Engdahl JR Keaau 11.44C 7 8
3 Raskassa Johnson FR Hilo 11.57B 7 6
4 Travis Winters JR Waiakea 11.64B 7 4
5 Christian Lee SR Hawaii Prep 11.70B 7 2
6 Aijah Thompson SR Keaau 11.74B 7 1
7 Talon Ota SO Keaau 11.83B 7
8 Reyn Clarke SR Kamehameha HI 11.85B 7
9 Colton Austria SO Waiakea 11.88B 1
10 Kason Marques SR Keaau 11.98B 3
11 Alika Kaopua JR Ka'u 12.01B 2
12 Dylan Oakes SO Hawaii Prep 12.01B 2
13 Malachi Kobayashi SR Hawaii Prep 12.05B 1
14 Kyle Kirk SO Kealakehe 12.14B 1
15 Patrick Garcia JR Ka'u 12.25B 1
16 Seajcen Aguiar JR Waiakea 12.26B 2
17 Kevin Nicolas FR Waiakea 12.28 3
18 Jeremiah May SR Konawaena 12.34 1
19 Matthew Shimabukuro SO Keaau 12.34 1
20 Johnny Chow SR Keaau 12.36 2
21 Zarion Kama Vincent SO Kamehameha HI 12.37 2
22 Pablo Marin Hawaii Prep 12.46 3
23 Grant Uekawa SR Waiakea 12.50 4
24 John Joey Buentipo JR Keaau 12.50 6
25 Kealii Naauao SR Kamehameha HI 12.53 3
26 Joeric Galarse SR Keaau 12.55 5
27 Koa Phenicia Honokaa 12.57 1
28 Rick Michels SR Hilo 12.63 1
29 Chastin Kekahuna Honokaa 12.78 3
30 Spike Boyd SO Hilo 12.81 2
31 Caedan Cambra FR Christian Libert 12.84 2
32 Sam Tuny Hawaii Prep 12.85 4
33 Taylor Hammond SO Kamehameha HI 12.93 4
34 Darwin Mizuba JR Waiakea 13.04 5
35 Pat McCoy FR Kealakehe 13.06 3
36 Ben Wada SO Christian Libert 13.10 4
37 Nathan Gaseon Honokaa 13.12 5
37 Charles Tolentino SR Pahoa 13.12 3
39 Brock Kobayashi JR Hawaii Prep 13.21 6
40 Johngilbert Gorali JR Ka'u 13.23 5
41 Randall Watson FR Ka'u 13.38 6
42 Jordan Pascual FR Keaau 13.47 6
43 Faaaliga Fuiava FR Hilo 13.49 5
44 Tristan Haskell FR Keaau 13.52 4
45 Kent Gonsalves SR Pahoa 13.55 2
46 Konapiliahi Aina SO Keaau 13.60 6
47 Logan Higaki SO Hilo 13.88 4
48 Andrew Garcia FR Ka'u 14.61 3
-- Reece Bonham SR Kealakehe FS 5
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 24.98
HHSAA Auto: A 22.74
HHSAA Cons: C 23.44
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Dylan Navarro SR Kealakehe 22.75C 6 10
2 Kaenen Aukai Akau JR Kamehameha HI 23.02C 6 8
3 Everett McKee SR Kamehameha HI 23.23C 6 6
4 Alexander Engdahl JR Keaau 23.42C 6 4
5 Christian Lee SR Hawaii Prep 23.59B 6 2
6 Colton Austria SO Waiakea 23.69B 6 1
7 Aijah Thompson SR Keaau 23.83B 6
8 Kayden Haleakala JR Hawaii Prep 24.08B 1
9 Kyle Kirk SO Kealakehe 24.40B 1
10 Kason Marques SR Keaau 24.50B 2
11 Malachi Kobayashi SR Hawaii Prep 24.53B 6
12 Psalm Wooching SO Kealakehe 24.65B 3
13 Ocean Lee JR Hilo 24.82B 1
14 Dylan Oakes SO Hawaii Prep 24.87B 2
15 Matthew Shimabukuro SO Keaau 25.10 1
16 Grant Uekawa SR Waiakea 25.20 2
17 Seajcen Aguiar JR Waiakea 25.21 1
18 Jeremiah May SR Konawaena 25.41 1
19 Koa Phenicia Honokaa 25.74 1
20 Chastin Kekahuna Honokaa 25.77 2
21 Joseph Aquino Jr JR Keaau 25.79 3
22 Keoni Rice SO Waiakea 25.81 5
22 John Joey Buentipo JR Keaau 25.81 4
24 Sam Tuny Hawaii Prep 25.99 4
25 Taylor Hammond SO Kamehameha HI 26.06 2
26 Joey Kailimai FR Hawaii Prep 26.13 3
27 Chris Oh SR Hawaii Prep 26.33 4
28 Darwin Mizuba JR Waiakea 26.38 3
29 Pat McCoy FR Kealakehe 26.55 2
30 Spike Boyd SO Hilo 26.86 2
31 Johngilbert Gorali JR Ka'u 27.17 1
32 Yasu Miyakawa JR Hawaii Prep 27.33 5
33 Jordan Pascual FR Keaau 27.48 5
34 Tristan Haskell FR Keaau 27.53 4
35 Nathan Gaseon Honokaa 27.56 3
36 Charles Tolentino SR Pahoa 27.57 3
37 Konapiliahi Aina SO Keaau 27.93 5
38 Michael Castaneda JR Waiakea 27.93 4
39 Reece Bonham SR Kealakehe 28.01 5
40 Brock Kobayashi JR Hawaii Prep 28.58 5
41 Pedro Sanches Honokaa 29.14 4
42 Andrew Dawrs SO Hilo 29.27 3
43 Logan Higaki SO Hilo 29.44 4
44 Douglas Phillips SO Ka'u 30.53 2
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
BIIFQualify: B 1:01.53
HHSAA Auto: A 51.34
HHSAA Cons: C 53.34
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Luca Walter JR Kealakehe 51.74C 4 10
2 Talon Ota SO Keaau 53.84B 4 8
3 Jeremiah May SR Konawaena 53.96B 4 6
4 Ezra Comesario SO Kealakehe 54.90B 4 4
5 Grant Uekawa SR Waiakea 54.93B 1 2
6 Jesse Huihui JR Keaau 55.59B 4 1
7 Jonathan Lomberg JR Kealakehe 55.63B 4
8 Keoni Rice SO Waiakea 56.00B 2
9 Alvaro Fernandez Garcia SO Hawaii Prep 57.53B 4
10 Jonathon Segovia SO Keaau 57.64B 1
11 Matthew Shimabukuro SO Keaau 58.03B 4
12 John Yu JR Hawaii Prep 58.32B 1
13 Micah Kaaihue FR Kamehameha HI 58.34B 1
14 Kepa Police Hawaii Prep 58.36B 2
15 Rogan Ogawa JR Kamehameha HI 58.89B 3
16 Chris Oh SR Hawaii Prep 59.31B 3
17 Royden Akuna SR Hilo 1:01.33B 1
18 Ben Wada SO Christian Libert 1:01.72 3
19 Brock Kobayashi JR Hawaii Prep 1:01.92 3
20 Nathan Gaseon Honokaa 1:02.12 1
21 Randall Watson FR Ka'u 1:02.20 2
22 Patrick Garcia JR Ka'u 1:02.73 1
23 Justin Warren FR Honokaa 1:03.50 3
24 Rihei Grothmann FR Kamehameha HI 1:03.67 2
25 Kent Gonsalves SR Pahoa 1:04.68 3
26 Caedan Cambra FR Christian Libert 1:05.99 2
27 Logan Higaki SO Hilo 1:07.53 2
28 Charles Tolentino SR Pahoa 1:10.46 3
Boys 800 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 2:28.00
HHSAA Auto: A 2:05.04
HHSAA Cons: C 2:09.64
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Luca Walter JR Kealakehe 2:03.85A 10
2 Johann Kuipers JR Hilo 2:08.19C 8
3 Chayce Moniz Honokaa 2:09.41C 6
4 Stephen McAuliffe SR Waiakea 2:10.49B 4
5 Scott Henderson SO Kealakehe 2:16.27B 2
6 Sonny Hapgood Hawaii Prep 2:18.53B 1
7 Wayne Pavao SR Keaau 2:19.31B
8 Domenic Defeista JR Kohala 2:19.41B
9 Carson Magoon JR Hawaii Prep 2:20.09B
10 Timon Skinner FR Hilo 2:20.27B
11 Ryne Uemura SR Waiakea 2:20.93B
12 Izrael Sims FR Hilo 2:22.45B
13 Christopher McAuliffe SO Waiakea 2:24.83B
14 Jhun Delle Ventura JR Keaau 2:25.40B
15 Colton Hill FR Kamehameha HI 2:26.78B
16 Derek Pacheco SR Hilo 2:27.30B
17 Michael Rogerson JR Hawaii Prep 2:31.28
18 Veon Darren Olson Hatch SO Keaau 2:32.61
19 Sam Bader FR Kamehameha HI 2:34.27
20 Rogan Ogawa JR Kamehameha HI 2:35.57
21 Loren Bailey JR Konawaena 2:37.31
22 Jeremy Gambing FR Kealakehe 2:39.92
23 Sheldon Cabudol SO Keaau 2:40.96
24 Nathan Craven SR Keaau 2:42.18
25 Christopher Hu FR Waiakea 2:43.44
26 Yama Radtke FR Hilo 2:50.90
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 5:20.00
HHSAA Auto: A 4:19.64
HHSAA Cons: C 4:29.94
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Chayce Moniz Honokaa 4:25.58C 10
2 Joshua Robinson Honokaa 4:30.44B 8
3 Geoff Whitener Kealakehe 4:34.38B 6
4 Jordan Grotenhuis SO Christian Libert 4:38.48B 4
5 Michael Rogerson JR Hawaii Prep 4:45.64B 2
6 Ryan Maka'ala Cruz FR Kamehameha HI 4:49.23B 1
7 Kevin Olsen SR Keaau 4:53.22B
8 Sonny Hapgood Hawaii Prep 4:56.70B
9 Domenic Defeista JR Kohala 5:00.11B
10 Veon Darren Olson Hatch SO Keaau 5:06.81B
11 Jeremy Gambing FR Kealakehe 5:07.01B
12 Pedro Sanches Honokaa 5:08.49B
13 Marcus Araiza FR Kohala 5:10.86B
14 Jordan Hirae FR Kamehameha HI 5:14.26B
15 Rysen Bello SO Kohala 5:18.42B
16 Loren Bailey JR Konawaena 5:25.74
17 Sheldon Cabudol SO Keaau 5:35.03
18 Randall Watson FR Ka'u 5:36.46
19 Sky Frost SO Kealakehe 5:36.60
20 Dakota Carter FR Kealakehe 5:36.74
21 Robert Talbot FR Hilo 5:49.23
22 Christopher Hu FR Waiakea 5:53.17
23 Madrone Goldman SO Kohala 6:13.30
24 Douglas Phillips SO Ka'u 6:39.45
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
BIIFQualify: B 11:19.00
HHSAA Auto: A 9:41.44
HHSAA Cons: C 10:08.24
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jackson Halford JR Waiakea 9:52.72C 10
2 Tyde Kaneshiro SR Hilo 9:57.03C 8
3 Andrew Langtry JR St Joseph 9:57.59C 6
4 Geoff Whitener Kealakehe 10:04.89C 4
5 Ian McQuate FR Waiakea 10:15.34B 2
6 Ryuta Yoda SO Hawaii Prep 10:24.16B 1
7 Joshua Robinson Honokaa 10:43.08B
8 Stephen Hunter FR Hilo 10:43.12B
9 Michael Spetich FR Hawaii Prep 10:50.33B
10 Max Panoff FR Hilo 10:51.04B
11 Chayce Moniz Honokaa 10:56.24B
12 Richard Kerr SO Hilo 11:01.53B
13 Colton Hill FR Kamehameha HI 11:03.71B
14 Sean Quinlan Honokaa 11:15.63B
15 Dyson Sato FR Waiakea 11:18.60B
16 Jhun Delle Ventura JR Keaau 11:26.39
17 Ryan Maka'ala Cruz FR Kamehameha HI 11:26.85
18 Duk Hwan Kim JR Keaau 11:46.83
19 Dakota Carter FR Kealakehe 12:49.47
20 Sky Frost SO Kealakehe 13:18.54
21 Nathan Craven SR Keaau 15:25.51
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
BIIFQualify: B 20.30
HHSAA Auto: A 15.74
HHSAA Cons: C 16.64
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Everett McKee SR Kamehameha HI 16.10C 2 10
2 Yasu Miyakawa JR Hawaii Prep 16.84B 2 8
3 Easten Tanimoto JR Kamehameha HI 17.67B 2 6
4 Dylan Alip JR Kamehameha HI 18.20B 2 4
5 Evan Matsuyama SR Kealakehe 18.66B 2 2
6 Michael Morikawa SO Waiakea 18.73B 2 1
7 Kahoali`i Karratti FR Konawaena 18.82B 2
8 Joey Kailimai FR Hawaii Prep 19.08B 1
9 Torin Kubo JR Hawaii Prep 19.44B 1
10 Oscar Kuo JR Hawaii Prep 19.75B 1
11 Kainalu Naiga-Suganuma FR Waiakea 19.92B 1
12 Duk Hwan Kim JR Keaau 20.28B 1
13 Pat McCoy FR Kealakehe 21.25 1
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
BIIFQualify: B 49.80
HHSAA Auto: A 41.64
HHSAA Cons: C 44.04
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Rick Michels SR Hilo 44.02C 3 10
2 Kahoali`i Karratti FR Konawaena 44.28B 3 8
3 Alexander Engdahl JR Keaau 44.77B 1 6
4 Robert Harrington JR Keaau 45.92B 2 4
5 Torin Kubo JR Hawaii Prep 46.61B 2 2
6 Alika Kaopua JR Ka'u 46.71B 3 1
7 Oscar Kuo JR Hawaii Prep 46.85B 2
8 Easten Tanimoto JR Kamehameha HI 47.04B 1
9 Evan Matsuyama SR Kealakehe 47.05B 3
10 Kevin Nicolas FR Waiakea 47.27B 3
11 Rogelio Barroga Jr SR Keaau 47.48B 2
12 Yasu Miyakawa JR Hawaii Prep 47.75B 2
13 Joey Kailimai FR Hawaii Prep 47.89B 1
14 Dylan Alip JR Kamehameha HI 49.01B 1
15 Andrew Dawrs SO Hilo 54.20 1
16 Tyson Pili SR Waiakea 55.34 1
17 Randall Watson FR Ka'u 57.03 1
18 Douglas Phillips SO Ka'u 58.64 2
-- Everett McKee SR Kamehameha HI FS 3
-- Duk Hwan Kim JR Keaau FS 3
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
BIIFQualify: B 47.44
HHSAA Auto: A 44.04
HHSAA Cons: C 45.94
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Keaau High School 44.56C 10
2 Hilo High School 45.65C 8
3 Hawaii Prep 45.68C 6
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
BIIFQualify: B 4:05.00
HHSAA Auto: A 3:33.64
HHSAA Cons: C 3:41.84
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kealakehe 3:35.51C 10
2 Keaau High School 'B' 3:54.30B
3 Hawaii Prep 4:00.86B 8
4 Kamehameha HI 4:04.77B 6
5 Honoka'a 4:12.11 4
-- Keaau High School DQ Break Line
Boys High Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 5-02
HHSAA Auto: A 6-00
HHSAA Cons: C 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 George Twigg-Smith SR Hawaii Prep 6-00.00A 10
2 Travis Winters JR Waiakea 5-08.00C 8
3 Kyle Katase SR Hawaii Prep 5-06.00B 6
4 Rokas Cesnulevicius SR Hawaii Prep J5-06.00B 4
5 Alexander Engdahl JR Keaau J5-06.00B 2
6 Micah Kaaihue FR Kamehameha HI 5-04.00B 0.50
6 Joseph Aquino Jr JR Keaau 5-04.00B 0.50
7 Rogelio Barroga Jr SR Keaau J5-02.00B
8 Bobby Lum FR Hawaii Prep 5-02.00B
8 David Alvarez JR Hilo 5-02.00B
8 Jonathon Segovia SO Keaau 5-02.00B
Boys Pole Vault
================================================================================
BIIFQualify: B 9-00
HHSAA Auto: A 13-00
HHSAA Cons: C 11-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Billy Ray SR Hilo 12-00.00C 10
2 Kayden Haleakala JR Hawaii Prep 11-06.00C 8
3 Katon Pestano SO Hilo 11-06.00C 6
4 Nelson Enos JR Keaau 11-00.00B 4
5 David McMahon SR Hawaii Prep 10-06.00B 1.50
5 Greg Matias JR Keaau 10-06.00B 1.50
7 Matthew Winters SO Keaau 10-00.00B
8 Josh Whithead JR Kealakehe 9-06.00B
9 Logan Martin Hawaii Prep 9-00.00B
10 Max Hirata SO Hawaii Prep 8-00.00
Boys Long Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 17-00
HHSAA Auto: A 21-00.25
HHSAA Cons: C 19-10.50
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Talon Ota SO Keaau 20-03.00C 10
2 Alika Kaopua JR Ka'u 20-02.00C 8
3 Travis Winters JR Waiakea 19-03.75B 6
4 Zarion Kama Vincent SO Kamehameha HI 18-09.75B 4
5 Johnny Chow SR Keaau 18-03.25B 2
6 Kason Marques SR Keaau 18-01.75B 1
7 Kahoali`i Karratti FR Konawaena 17-09.25B
8 Rihei Grothmann FR Kamehameha HI 17-06.00B
9 Jonathon Segovia SO Keaau 17-03.50B
10 Carlos Ornelas SO Ka'u 16-05.50
11 Matthew Shimabukuro SO Keaau 16-02.00
12 Taylor Hammond SO Kamehameha HI 16-00.50
13 Bobby Lum FR Hawaii Prep 16-00.00
14 Karl Jakai Waiakea 15-07.75
15 Konapiliahi Aina SO Keaau 15-06.50
16 Patrick Garcia JR Ka'u 13-09.75
-- George Twigg-Smith SR Hawaii Prep FOUL
-- Kyle Kirk SO Kealakehe DQ
Boys Triple Jump
================================================================================
BIIFQualify: B 34-00
HHSAA Auto: A 43-03
HHSAA Cons: C 40-05.50
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Alika Kaopua JR Ka'u 42-01.00C 10
2 Johnny Chow SR Keaau 41-08.00C 8
3 Everett McKee SR Kamehameha HI 41-04.50C 6
4 Michael Morikawa SO Waiakea 41-03.75C 4
5 George Twigg-Smith SR Hawaii Prep 40-10.50C 2
6 Rihei Grothmann FR Kamehameha HI 37-08.25B 1
7 Nelson Enos JR Keaau 37-08.00B
8 Robert Harrington JR Keaau 37-02.75B
9 Aijah Thompson SR Keaau 37-02.00B
10 Kason Marques SR Keaau 37-00.50B
11 Keoni Thompson SR Kamehameha HI 36-10.00B
12 Joseph Aquino Jr JR Keaau 35-08.25B
13 Taylor Hammond SO Kamehameha HI 35-03.25B
14 David Alvarez JR Hilo 34-00.00B
15 Ryne Uemura SR Waiakea 33-11.00
-- Tristan Haskell FR Keaau FOUL
-- Jordan Pascual FR Keaau FOUL
Boys Shot Put
================================================================================
BIIFQualify: B 34-00
HHSAA Auto: A 47-05.25
HHSAA Cons: C 41-08.25
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shane Brostek JR Hawaii Prep 54-03.75A 10
2 Mauna Palama-Danielson JR Waiakea 47-05.00C 8
3 Hawk Hanoa SR Kamehameha HI 46-09.50C 6
4 Cole Carpenter SR Hilo 44-08.00C 4
5 Bobby Uesi Honokaa 38-07.50B 2
6 Benjamin Kealoha SO Konawaena 37-08.00B 1
7 Atin Saburo SO Hilo 37-06.50B
8 Keagan Lee-Ubedei SR Hilo 37-06.00B
9 Zachary Atagi JR Hilo 37-04.00B
10 Spike Boyd SO Hilo 37-03.00B
11 Faaaliga Fuiava FR Hilo 35-11.50B
12 Tarikeni Holani FR Hilo 35-06.00B
13 Eddie Yeichy SR Hilo 34-06.50B
14 Triton Reich Honokaa 34-04.00B
15 Zion Comezario SR Kealakehe 34-02.50B
16 Carl Vincent Pasion SR Keaau 33-02.00
17 Rylee Espaniola SO Hilo 32-11.50
18 Carlos Ornelas SO Ka'u 32-08.50
19 Kurtis Suzuki SO Hilo 32-06.50
20 Edward Cheng JR Waiakea 31-11.00
21 Michael Castaneda JR Waiakea 31-06.00
22 Kaimi Stevens Honokaa 30-06.50
23 Shawn Hernandez JR Hilo 30-01.50
24 John Funaki FR Hilo 29-01.50
25 Hokuala Kamaka FR Kealakehe 28-03.00
26 Kirk Flores-Oishi SR Waiakea 26-11.50
27 Kawai Ronia FR Keaau 26-09.50
28 Lopaka Command SO Konawaena 25-05.50
29 Christian Silva Honokaa 25-00.50
30 Alokoa Lowery SO Hilo 24-00.50
31 Nathan Jordan FR Kealakehe 22-06.50
32 George Kamauu SO Kealakehe 18-03.50
Boys Discus Throw
================================================================================
BIIFQualify: B 95-00
HHSAA Auto: A 149-00
HHSAA Cons: C 136-01
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shane Brostek JR Hawaii Prep 163-01A 10
2 Hawk Hanoa SR Kamehameha HI 127-10.50B 8
3 Mauna Palama-Danielson JR Waiakea 126-10.50B 6
4 Keagan Lee-Ubedei SR Hilo 111-09B 4
5 Solomon Thomas SR Waiakea 109-08B 2
6 Spike Boyd SO Hilo 109-03B 1
7 Tarikeni Holani FR Hilo 109-01B
8 Cole Carpenter SR Hilo 107-07.50B
9 Rylee Espaniola SO Hilo 95-11.50B
10 Faaaliga Fuiava FR Hilo 94-10.50
11 Atin Saburo SO Hilo 92-11
12 Michael Castaneda JR Waiakea 92-05
13 Edward Cheng JR Waiakea 90-11.50
14 Benjamin Kealoha SO Konawaena 85-04
15 Lopaka Command SO Konawaena 83-10.50
16 Kurtis Suzuki SO Hilo 83-05.50
17 Kirk Flores-Oishi SR Waiakea 82-00.50
18 Tyler Kubojiri SR Waiakea 80-08
19 Carl Vincent Pasion SR Keaau 79-02.50
19 Zion Comezario SR Kealakehe 79-02.50
21 Hokuala Kamaka FR Kealakehe 78-07.50
22 Eddie Yeichy SR Hilo 72-06
23 Kawai Ronia FR Keaau 66-09
24 Darwin Mizuba JR Waiakea 66-05
25 Alokoa Lowery SO Hilo 64-10.50
26 Nathan Jordan FR Kealakehe 59-04
27 Christian Silva Honokaa 58-00.50
28 George Kamauu SO Kealakehe 40-08
-- Zachary Atagi JR Hilo FOUL
-- Shawn Hernandez JR Hilo FOUL
-- Tyson Pili SR Waiakea FOUL
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Hawaii Prep 148.50 2) Konawaena 94
3) Hilo High School 88 4) Kealakehe 50.50
5) Keaau High School 49 6) Ka'u High School 31
7) Kamehameha HI 18 8) Waiakea 10
9) Honoka'a 5 10) Pahoa 1
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Hawaii Prep 83.50 2) Keaau High School 71
3) Kealakehe 68 4) Kamehameha HI 66.50
5) Hilo High School 65 6) Waiakea 58
7) Honoka'a 30 8) Ka'u High School 19
9) Konawaena 15 10) Saint Joseph 6
11) Christian Liberty 4
Like this:
Like Loading...
Leave a Reply