Categorized | Sports, Track & Field

BIIF Track and Field results for Saturday (April 16)

BIIF All-Comers                                
Kea'au High School  - 4/16/2011                        
Kea'au, HI                                   
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 14.47                                                          
  HHSAA Auto: A 12.94                                                          
  HHSAA Cons: C 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         13.16C  5  10   
  2 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              13.23C  5   8   
  3 Chelsea Poe               JR Kamehameha HI                     13.29B  5   6   
  4 Aloha Bohol               SR Hilo                              13.49B  5   4   
  5 Cheyanne MacMullen        JR Kealakehe                         13.52B  5   2   
  6 Katie Aguilar                Honokaa                           13.56B  5   1   
  7 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         13.88B  1 
  8 Rachel Robertson          JR Kamehameha HI                     14.03B  2 
  9 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     14.03B  1 
 10 Taylor Pacheco            SO Hilo                              14.06B  1 
 11 Lolly Higa                FR Hilo                              14.12B  3 
 12 Rose Nakamura             SO Hilo                              14.12B  2 
 13 Kera Akiyama              SO Kamehameha HI                     14.16B  2 
 14 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       14.42B  2 
 15 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       14.55   1 
 16 Taylor Pocock             SO Ka'u                              14.60   3 
 17 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       14.69   3 
 18 Angel Alameda             FR Hilo                              14.70   4 
 19 Katrina Bath              SO Waiakea                           15.02   1 
 20 Toni Beck                 SO Ka'u                              15.06   2 
 21 Brittany Cabalce          JR Waiakea                           15.16   3 
 22 Yuri Ikeda                FR Waiakea                           15.48   2 
 23 Emma Hatori               FR Kamehameha HI                     15.51   3 
 24 Bindu Nicholson           JR Hilo                              15.57   4 
 25 Jazzmyn Williams          JR Pahoa                             15.76   1 
 26 Rachel Serion             FR Kealakehe                         15.79   1 
 27 Kiana Heaukulani          SO Hilo                              16.01   2 
 28 Briana Wilson                Hawaii Prep                       16.26   4 
 29 Olivia Holden             FR Kealakehe                         17.04   2  Uniform Violation
 30 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       17.56   4 
 -- Mae Quiamas                  Honokaa                              FS   5 
 -- Sharnette Reyes           JR Ka'u                                 FS   1 
 -- Caili Ebaniz              SO Kealakehe                            FS   5 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 29.96                                                          
  HHSAA Auto: A 26.64                                                          
  HHSAA Cons: C 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         26.83C  4  10   
  2 Aloha Bohol               SR Hilo                              27.53C  4   8   
  3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              27.58C  4   6   
  4 Caili Ebaniz              SO Kealakehe                         27.97B  1   4   
  5 Katie Aguilar                Honokaa                           28.10B  4   2   
  6 Mae Quiamas                  Honokaa                           28.42B  4   1   
  7 Cheyanne MacMullen        JR Kealakehe                         28.74B  2 
  8 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             28.85B  4 
  9 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         28.93B  2 
 10 Lolly Higa                FR Hilo                              29.00B  1 
 11 Katie Case                JR Hawaii Prep                       29.16B  2 
 12 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       29.25B  4 
 13 Britney Paahana           JR Konawaena                         29.33B  1 
 14 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                             29.79B  1 
 15 Michelle Martinez         SO Hilo                              29.81B  4 
 16 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                         30.07   3 
 17 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       30.20   3 
 18 Kayla Shiroma             JR Waiakea                           30.63   1 
 19 Meimei Nakahara           JR Hawaii Prep                       30.73   1 
 20 Angel Alameda             FR Hilo                              30.76   3 
 21 Toni Beck                 SO Ka'u                              30.79   1 
 22 Taylor Pocock             SO Ka'u                              30.87   2 
 23 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         31.75   2 
 24 Sharayah Ah Chong         JR Kamehameha HI                     32.37   3 
 25 Bindu Nicholson           JR Hilo                              32.89   2 
 26 Brittney Imade            SR Waiakea                           33.71   2 
 27 Rachel Serion             FR Kealakehe                         34.18   3 
 28 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       34.32   3 
 29 Angelene King             FR Christian Libert                  34.87   1 
 30 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       37.19   3 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
 BIIFQualify: B 1:14.41                                                        
  HHSAA Auto: A 1:01.24                                                        
  HHSAA Cons: C 1:04.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shani Cosma               SO Keaau                           1:04.10C  10   
  2 Haley Rasse               SO Waiakea                         1:04.42C   8   
  3 Katie Aguilar                Honokaa                         1:04.65B   6   
  4 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                     1:07.70B   4   
  5 Toni Beck                 SO Ka'u                            1:09.51B   2   
  6 Mae Quiamas                  Honokaa                         1:10.34B   1   
  7 Hi'i Rapozo               SO Hawaii Prep                     1:19.06  
 -- Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                                 NT  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:59.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:27.44                                                        
  HHSAA Cons: C 2:36.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     2:29.83C  10   
  2 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                            2:31.48C   8   
  3 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                           2:32.98C   6   
  4 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     2:37.03B   4   
  5 Haley Rasse               SO Waiakea                         2:37.52B   2   
  6 Kela Vargas               SR Hawaii Prep                     2:39.12B   1   
  7 Kaila Voss                JR Kealakehe                       2:39.57B 
  8 Abbigal Rimel             SR Christian Libert                2:40.66B 
  9 Emily Evans               SO Hawaii Prep                     2:41.37B 
 10 Vandey Okinaka            SO Waiakea                         2:42.20B 
 11 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                       2:43.24B 
 12 Skye Ombac                FR Waiakea                         2:43.92B 
 13 Corin Kim                 JR Kamehameha HI                   2:44.17B 
 14 Brittany Denzer           JR Kealakehe                       2:44.65B 
 15 Nina Enos                 SO Hawaii Prep                     2:46.12B 
 16 Kaylee Rapoza             SO Hilo                            2:47.14B 
 17 Shalila de Bourmont       JR Hilo                            2:47.57B 
 18 Natalie Hagemann          SO Keaau                           2:47.94B 
 19 Keao Silva-Fujitake       FR Waiakea                         2:49.64B 
 20 Hildhang Adona               Honokaa                         2:51.07B 
 21 Karise Kuroda             FR Waiakea                         2:54.98B 
 22 Laura Bigelow             FR Christian Libert                2:56.15B 
 23 Britni Napihaa            JR Kamehameha HI                   2:56.55B 
 24 Briahna Brooks            SO Hilo                            3:03.21  
 25 Sasha Beloborodova        JR Hilo                            3:05.62  
 26 Justine Post              SO Kealakehe                       3:10.43  
 27 Ashley Seo                   Honokaa                         3:42.82  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 6:24.00                                                        
  HHSAA Auto: A 5:08.34                                                        
  HHSAA Cons: C 5:26.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     5:09.68C  10   
  2 Kelsie Kobayashi          JR Waiakea                         5:18.61C   8   
  3 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     5:24.17C   6   
  4 Kela Vargas               SR Hawaii Prep                     5:24.60C   4   
  5 Shalila de Bourmont       JR Hilo                            5:35.38B   2   
  6 Kaylee Rapoza             SO Hilo                            5:40.51B   1   
  7 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                     5:43.85B 
  8 Tsukasa Akai              JR Hawaii Prep                     5:51.89B 
  9 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                   5:51.90B 
 10 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                   5:57.82B 
 11 Sasha Beloborodova        JR Hilo                            5:59.97B 
 12 Karise Kuroda             FR Waiakea                         6:00.02B 
 13 Vanessa Ignacio           FR Waiakea                         6:04.31B 
 14 Allison Alterman          JR Kealakehe                       6:14.65B 
 15 Justine Post              SO Kealakehe                       6:44.84  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 14:16.00                                                       
  HHSAA Auto: A 11:26.04                                                       
  HHSAA Cons: C 12:11.94                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          JR Waiakea                        11:38.73C  10   
  2 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                    12:32.25B   8   
  3 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                          12:45.54B   6   
  4 Natalie Hagemann          SO Keaau                          12:55.82B   4   
  5 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                  12:57.47B   2   
  6 Tsukasa Akai              JR Hawaii Prep                    13:12.64B   1   
  7 Hildhang Adona               Honokaa                        13:15.07B 
  8 Erin Carvalho             JR Kamehameha HI                  13:18.46B 
  9 Allison Alterman          JR Kealakehe                      13:38.82B 
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.98                                                          
  HHSAA Auto: A 16.64                                                          
  HHSAA Cons: C 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         16.71C  3  10   
  2 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       17.32C  3   8   
  3 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     17.36C  3   6   
  4 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             17.48C  3   4   
  5 Bree Delacruz             JR Hilo                              17.49C  3   2   
  6 Katie Case                JR Hawaii Prep                       17.81B  3   1   
  7 Raine Kolman              JR Konawaena                         18.63B  2 
  8 Kelsee Aganus             SR Kamehameha HI                     18.85B  1 
  9 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     18.95B  1 
 10 Britney Paahana           JR Konawaena                         19.10B  1 
 11 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       19.11B  1 
 12 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         19.78B  1 
 13 Briana Wilson                Hawaii Prep                       20.13B  2 
 14 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       20.26B  1 
 15 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       20.30B  2 
 16 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       22.76   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:03.65                                                        
  HHSAA Auto: A   48.94                                                        
  HHSAA Cons: C   51.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                         46.51A  3  10   
  2 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       48.54A  3   8   
  3 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             48.75A  3   6   
  4 Katie Case                JR Hawaii Prep                       51.03C  1   4   
  5 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     52.34B  3   2   
  6 Jillian Paulino           SR Kamehameha HI                     53.13B  1   1   
  7 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     53.14B  2 
  8 Britney Paahana           JR Konawaena                         53.39B  1 
  9 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              53.59B  3 
 10 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              53.84B  3 
 11 Olina Cavedoni               Hawaii Prep                       55.74B  2 
 12 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       56.01B  1 
 13 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         56.62B  2 
 14 Raine Kolman              JR Konawaena                         56.94B  1 
 15 Katrina Bath              SO Waiakea                           59.13B  1 
 16 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                     1:01.97B  2 
 17 Briana Wilson                Hawaii Prep                     1:03.11B  2 
 18 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                     1:09.35   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 58.04                                                          
  HHSAA Auto: A 51.84                                                          
  HHSAA Cons: C 54.44                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                      51.68A  10   
  2 Hilo High School                                               53.05C   8   
  3 Hawaii Prep                                                    53.14C   6   
  4 Kamehameha HI                                                  53.54C   4   
  5 Kamehameha HI  'B'                                             55.34B 
  6 Konawaena                                                      57.32B   2   
  7 Waiakea                                                        57.50B   1   
  8 Hilo High School  'B'                                          59.93  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:58.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.94                                                        
  HHSAA Cons: C 4:35.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                    4:28.69C  10   
  2 Hilo High School                                             4:31.19C   8   
  3 Waiakea                                                      4:35.22C   6   
  4 Waiakea  'B'                                                 4:59.86  
 
Girls High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  4-02                                                          
  HHSAA Auto: A  5-00                                                          
  HHSAA Cons: C  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                     4-10.00C  10   
  2 Kaila Voss                JR Kealakehe                       4-08.00B   8   
  3 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                      J4-08.00B   6   
  4 Catherine Thorbecke       JR Hawaii Prep                     4-06.00B   4   
  5 Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                     4-02.00B   2   
  6 Natalie Hagemann          SO Keaau                           4-00.00    1   
  7 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                      J4-00.00  
 -- Hi'i Rapozo               SO Hawaii Prep                          NH  
 -- Kristin Cowles-Nelson     SR Hawaii Prep                          NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  6-00                                                          
  HHSAA Auto: A  9-00                                                          
  HHSAA Cons: C  7-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sydney Budde              JR Hawaii Prep                     8-06.00C  10   
  2 Taylor Esaki              JR Hawaii Prep                     8-00.00C   8   
  3 Tressie Kapono            JR Hilo                            7-06.00C   6   
  4 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                           7-06.00C   4   
  5 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                   7-06.00C   2   
  6 Rose Nakamura             SO Hilo                            7-06.00C   1   
  7 Christi Lowell            FR Kealakehe                       6-00.00B 
 -- Kanani Wishard            SO Hawaii Prep                          DQ  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    13-00                                                       
  HHSAA Auto: A 16-05.50                                                       
  HHSAA Cons: C    15-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           16-06.75A  10   
  2 McKenna Davidson          JR Kealakehe                      15-06.25C   8   
  3 Shani Cosma               SO Keaau                          14-09.00B   6   
  4 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    14-08.50B   4   
  5 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           14-02.75B   2   
  6 Ua Ruedy                  SO Konawaena                      13-10.50B   1   
  7 Caili Ebaniz              SO Kealakehe                      13-08.50B 
  7 Raine Kolman              JR Konawaena                      13-08.50B 
  9 Cheyanne MacMullen        JR Kealakehe                      13-05.75B 
 10 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    13-04.50B 
 11 Kera Akiyama              SO Kamehameha HI                  13-03.25B 
 12 Zoe Acdal                 FR Konawaena                      13-00.00B 
 13 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                      12-06.00  
 14 Lana Queen                SR Hawaii Prep                    12-00.50  
 15 Kayla Shiroma             JR Waiakea                        10-07.00  
 16 Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                     9-11.75  
 -- Sharnette Reyes           JR Ka'u                               FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 34-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C    32-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           33-08.00C  10   
  2 Kaila Voss                JR Kealakehe                      32-01.00B   8   
  3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           31-04.75B   6   
  4 Lana Queen                SR Hawaii Prep                    31-01.25B   4   
  5 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    31-00.00B   2   
  6 Ua Ruedy                  SO Konawaena                      30-02.50B   1   
  7 Raine Kolman              JR Konawaena                      29-09.50B 
  8 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    29-08.50B 
  9 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                      29-03.25B 
 10 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                      28-08.50B 
 11 Shani Cosma               SO Keaau                          28-07.25B 
 
Girls Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 35-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C 31-02.75                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                           34-00.00C  10   
  2 Matelita Taumoefolau         Konawaena                      32-06.50C   8   
  3 Brooke Bloomfield         JR Hilo                           32-00.00C   6   
  4 Lahela Peters-Case           Honokaa                        31-01.25B   4   
  5 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                    30-10.50B   2   
  6 Alyssa Areola             JR Keaau                          30-10.00B   1   
  7 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                      29-04.50B 
  8 Kaimi Kela-Napeahi        SO Hilo                           28-08.00B 
  9 Megan Najera              SO Hilo                           28-02.50B 
 10 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                    27-11.00B 
 11 Precious Duyao            JR Keaau                          27-10.50B 
 12 Ariel Brown               SO Pahoa                          27-07.50B 
 13 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                        27-06.00B 
 14 Alice Sheperd             JR Kealakehe                      27-05.75B 
 15 Sana Fuiava               SO Hilo                           27-00.00B 
 16 Janna Urakami             SR Waiakea                        26-11.50B 
 17 Courtney Baysa            JR Kamehameha HI                  25-10.50B 
 18 Abigail Houston           SO Keaau                          25-02.00B 
 19 Taylor Pocock             SO Ka'u                           22-10.50  
 20 Leialoha Peters-Case         Honokaa                        22-04.00  
 21 Amber Alvarez                Honokaa                        20-11.50  
 22 Zhiara Diza               SR Pahoa                          19-05.00  
 23 Ashley Seo                   Honokaa                        19-00.50  
 24 Chesna Kanekaneya         SR Kealakehe                      18-06.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 BIIFQualify: B  65-00                                                         
  HHSAA Auto: A 113-06                                                         
  HHSAA Cons: C  96-06                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matelita Taumoefolau         Konawaena                     104-01.50C  10   
  2 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                       100-08.50C   8   
  3 Kaimi Kela-Napeahi        SO Hilo                           99-04.50C   6   
  4 Lahela Peters-Case           Honokaa                           96-00B   4   
  5 Brooke Bloomfield         JR Hilo                           94-07.50B   2   
  6 Janna Urakami             SR Waiakea                           84-08B   1   
  7 Sana Fuiava               SO Hilo                              82-00B 
  7 Jaimee Finn               SO Kamehameha HI                     82-00B 
  9 Alice Sheperd             JR Kealakehe                         78-05B 
 10 Megan Najera              SO Hilo                              78-02B 
 11 Courtney Baysa            JR Kamehameha HI                     74-01B 
 12 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                         73-08B 
 13 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                       73-02B 
 14 Abigail Houston           SO Keaau                             72-10B 
 15 Alyssa Areola             JR Keaau                             71-11B 
 16 Brittney Imade            SR Waiakea                           70-11B 
 17 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                       69-10B 
 18 Ariel Brown               SO Pahoa                             67-03B 
 19 Precious Duyao            JR Keaau                             66-09B 
 20 Leialoha Peters-Case         Honokaa                        60-09.50  
 21 Amber Alvarez                Honokaa                           50-07  
 22 Chesna Kanekaneya         SR Kealakehe                         46-05  
 23 Ashley Seo                   Honokaa                           41-11  
 24 Zhiara Diza               SR Pahoa                             38-04  
 -- Linda Sunia               JR Hilo                               FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 12.27                                                          
  HHSAA Auto: A 11.14                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         11.27C  8  10   
  2 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI                     11.32C  8   8   
  3 Alexander Engdahl         JR Keaau                             11.47B  8   6   
  4 Travis Winters            JR Waiakea                           11.51B  8   4   
  5 Raskassa Johnson          FR Hilo                              11.69B  8   2   
  6 Aijah Thompson            SR Keaau                             11.71B  8   1   
  7 Colton Austria            SO Waiakea                           11.73B  8 
  8 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       11.74B  1 
  9 Talon Ota                 SO Keaau                             11.84B  8 
 10 Koa Phenicia                 Honokaa                           11.89B  1 
 11 Reyn Clarke               SR Kamehameha HI                     11.90B  1 
 12 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         11.93B  2 
 13 Kristian Martinez         JR Hilo                              12.00B  1 
 14 Ocean Lee                 JR Hilo                              12.16B  1 
 15 Jeremiah May              SR Konawaena                         12.22B  1 
 16 Johnny Chow               SR Keaau                             12.23B  2 
 17 Kainoa Kawaha             JR Hilo                              12.24B  3 
 18 Patrick Garcia            JR Ka'u                              12.24B  2 
 19 Keoni Wong                JR Kamehameha HI                     12.32   6 
 20 Robert Harrington         JR Keaau                             12.34   4 
 21 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           12.38   1 
 22 Kealii Naauao             SR Kamehameha HI                     12.38   5 
 23 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             12.38   3 
 24 Joeric Galarse            SR Keaau                             12.46   5 
 25 Jonathon Segovia          SO Keaau                             12.49   6 
 26 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         12.57   3 
 27 Ricky Kuntemeyer          SO Waiakea                           12.58   2 
 28 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       12.59   3 
 29 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       12.60   6 
 30 Spike Boyd                SO Hilo                              12.60   4 
 31 David Alvarez             JR Hilo                              12.61   6 
 32 Caedan Cambra             FR Christian Libert                  12.63   2 
 33 Warner John Shaw          JR Kamehameha HI                     12.64   7 
 34 Zarion Kama Vincent       SO Kamehameha HI                     12.69   3 
 35 Chastin Kekahuna             Honokaa                           12.70   2 
 36 Koa Hu                    SR Kealakehe                         12.72   1 
 37 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     12.73   7 
 38 Riegel Gorali             SR Ka'u                              12.73   4 
 39 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                     12.75   7 
 40 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       12.76   4 
 41 Sam Tuny                     Hawaii Prep                       12.78   5 
 42 Sione Holika              FR Hilo                              12.78   6 
 43 Ben Wada                  SO Christian Libert                  12.82   4 
 44 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           12.87   5 
 45 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       12.96   7 
 46 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         13.03   3 
 47 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                              13.04   7 
 48 Charles Tolentino         SR Pahoa                             13.06   3 
 49 Robert Ribordy            SO Waiakea                           13.09   3 
 50 Avery Fujie               SR Waiakea                           13.20   4 
 51 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       13.20   6 
 52 Nathan Gaseon                Honokaa                           13.25   4 
 53 Randall Watson            FR Ka'u                              13.30   5 
 54 Tristan Haskell           FR Keaau                             13.34   6 
 55 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             13.47   7 
 56 Reece Bonham              SR Kealakehe                         13.59   4 
 57 Michael Castaneda         JR Waiakea                           13.78   7 
 58 Pedro Sanches                Honokaa                           14.39   5 
 -- Malachi Kobayashi         SR Hawaii Prep                          FS   2 
 -- Kent Gonsalves            SR Pahoa                                FS   2 
 -- Karl Sakai                SR Waiakea                              FS   6 
 -- John Joey Buentipo        JR Keaau                                FS   5 
 -- Jack Chun                 SO Hilo                                 FS   5 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 24.98                                                          
  HHSAA Auto: A 22.74                                                          
  HHSAA Cons: C 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         22.62A  6  10   
  2 Travis Winters            JR Waiakea                           23.31C  6   8   
  3 Alexander Engdahl         JR Keaau                             23.51B  6   6   
  4 Colton Austria            SO Waiakea                           23.83B  6   4   
  5 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       23.91B  6   2   
  6 Raskassa Johnson          FR Hilo                              23.96B  6   1   
  7 Malachi Kobayashi         SR Hawaii Prep                       24.06B  1 
  8 Talon Ota                 SO Keaau                             24.10B  6 
  9 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         24.14B  1 
 10 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                       24.31B  6 
 11 Karl Sakai                SR Waiakea                           24.72B  4 
 12 Dylan Oakes               SO Hawaii Prep                       24.76B  2 
 13 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           24.77B  3 
 14 Jeremiah May              SR Konawaena                         24.87B  1 
 15 Robert Harrington         JR Keaau                             24.89B  3 
 16 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             25.10   2 
 17 Johnny Chow               SR Keaau                             25.19   1 
 18 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       25.48   3 
 19 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           25.52   2 
 20 Spike Boyd                SO Hilo                              25.61   1 
 21 David Alvarez             JR Hilo                              25.63   2 
 22 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     25.69   1 
 23 Patrick Garcia            JR Ka'u                              25.72   1 
 24 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                       25.86   3 
 25 John Joey Buentipo        JR Keaau                             25.91   5 
 26 Duk Hwan Kim              JR Keaau                             25.92   4 
 27 Jonathon Segovia          SO Keaau                             25.92   5 
 28 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       25.99   4 
 29 Chastin Kekahuna             Honokaa                           26.10   4 
 30 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                     26.12   3 
 31 Koa Phenicia                 Honokaa                           26.14   2 
 32 Ben Wada                  SO Christian Libert                  26.31   2 
 33 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                     26.39   4 
 34 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         26.53   2 
 35 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           26.60   5 
 36 Caedan Cambra             FR Christian Libert                  26.60   3 
 37 Avery Fujie               SR Waiakea                           26.69   4 
 38 Ricky Kuntemeyer          SO Waiakea                           26.94   5 
 39 Robert Ribordy            SO Waiakea                           27.15   3 
 40 Tristan Haskell           FR Keaau                             27.16   4 
 41 Nathan Gaseon                Honokaa                           27.52   3 
 42 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                     27.54   2 
 43 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       27.68   4 
 44 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       27.93   5 
 45 Michael Castaneda         JR Waiakea                           28.04   5 
 46 Reece Bonham              SR Kealakehe                         28.18   5 
 47 Charles Tolentino         SR Pahoa                             28.45   1 
 48 Pedro Sanches                Honokaa                           28.84   5 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:01.53                                                        
  HHSAA Auto: A   51.34                                                        
  HHSAA Cons: C   53.34                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Talon Ota                 SO Keaau                             53.66B  4  10   
  2 Matthew Winters           SO Keaau                             54.09B  4   8   
  3 Alexander Engdahl         JR Keaau                             54.34B  4   6   
  4 Jeremiah May              SR Konawaena                         54.94B  4   4   
  5 Stephen McAuliffe         SR Waiakea                           55.71B  4   2   
  6 Jonathan Lomberg          JR Kealakehe                         55.85B  4   1   
  7 Alvaro Fernandez Garcia   SO Hawaii Prep                       56.42B  1 
  8 Chayce Moniz                 Honokaa                           56.81B  4 
  9 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             56.81B  4 
 10 Ryan Thomas               JR Kamehameha HI                     56.89B  2 
 11 Ryne Uemura               SR Waiakea                           57.17B  1 
 12 Grant Uekawa              SR Waiakea                           57.62B  2 
 13 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                     57.71B  1 
 14 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                     57.88B  1 
 15 Warner John Shaw          JR Kamehameha HI                     58.77B  3 
 16 Kepa Police                  Hawaii Prep                       59.12B  3 
 17 Jonathon Segovia          SO Keaau                             59.59B  1 
 18 Rogan Ogawa               JR Kamehameha HI                     59.82B  3 
 19 Koa Phenicia                 Honokaa                         1:00.88B  1 
 20 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                   1:00.94B  1 
 21 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                     1:02.21   2 
 22 Pedro Sanches                Honokaa                         1:03.99   3 
 23 Nathan Gaseon                Honokaa                         1:04.21   2 
 24 Kent Gonsalves            SR Pahoa                           1:06.22   1 
 25 Charles Tolentino         SR Pahoa                           1:08.09   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:28.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:05.04                                                        
  HHSAA Cons: C 2:09.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                       2:02.47A  10   
  2 Jackson Halford           JR Waiakea                         2:03.45A   8   
  3 Ezra Comesario            SO Kealakehe                       2:08.62C   6   
  4 Keoni Rice                SO Waiakea                         2:11.76B   4   
  5 Stephen McAuliffe         SR Waiakea                         2:13.33B   2   
  6 Tyde Kaneshiro            SR Hilo                            2:13.69B   1   
  7 Wayne Pavao               SR Keaau                           2:16.13B 
  8 Timon Skinner             FR Hilo                            2:17.64B 
  9 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   2:18.40B 
 10 Andrew Langtry            JR St Joseph                       2:19.27B 
 11 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:20.33B 
 12 Izrael Sims               FR Hilo                            2:22.88B 
 13 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     2:24.49B 
 14 Dyson Sato                FR Waiakea                         2:25.21B 
 15 Colton Hill               FR Kamehameha HI                   2:26.03B 
 16 Sean Quinlan                 Honokaa                         2:27.99B 
 17 Benjamin Lord             SO Hilo                            2:29.09  
 18 Rogan Ogawa               JR Kamehameha HI                   2:31.73  
 19 Stephen Hunter            FR Hilo                            2:32.50  
 20 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       2:32.76  
 21 Kenny Christie            FR Hawaii Prep                     2:33.23  
 22 Tyler Honda               FR Waiakea                         2:34.27  
 23 Loren Bailey              JR Konawaena                       2:37.17  
 24 Richard Kerr              SO Hilo                            2:38.08  
 25 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           2:38.64  
 26 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           2:39.68  
 27 Lichuan Sun               SO Waiakea                         2:43.17  
 28 Yama Radtke               FR Hilo                            2:45.46  
 29 Robert Talbot             FR Hilo                            2:46.50  
 30 Christopher Hu            FR Waiakea                         2:49.27  
 31 Takeru Hayashi            FR Waiakea                         2:58.27  
 32 Nikolas Stelfox           JR Kealakehe                       3:01.48  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 5:20.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.64                                                        
  HHSAA Cons: C 4:29.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford           JR Waiakea                         4:17.20A  10   
  2 Tyde Kaneshiro            SR Hilo                            4:32.32B   8   
  3 Ian McQuate               FR Waiakea                         4:34.04B   6   
  4 Shawn Doll                JR Kamehameha HI                   4:37.99B   4   
  5 Geoff Whitener               Kealakehe                       4:38.74B   2   
  6 Ryuta Yoda                SO Hawaii Prep                     4:47.97B   1   
  7 Kevin Olsen               SR Keaau                           4:49.73B 
  8 Andrew Langtry            JR St Joseph                       4:50.42B 
  9 Scott Henderson           SO Kealakehe                       4:52.55B 
 10 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           4:53.99B 
 11 Stephen Hunter            FR Hilo                            4:58.58B 
 12 Johann Kuipers            JR Hilo                            4:59.88B 
 13 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       5:01.89B 
 14 Dyson Sato                FR Waiakea                         5:02.48B 
 15 Michael Spetich           FR Hawaii Prep                     5:06.86B 
 16 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     5:07.77B 
 17 Benjamin Lord             SO Hilo                            5:09.62B 
 18 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           5:10.89B 
 19 Richard Kerr              SO Hilo                            5:15.03B 
 20 Adam Hill                 FR Waiakea                         5:18.01B 
 21 Jordan Hirae              FR Kamehameha HI                   5:20.43  
 22 Tyler Honda               FR Waiakea                         5:20.93  
 23 Rysen Bello               SO Kohala                          5:22.07  
 24 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                   5:22.76  
 25 Lichuan Sun               SO Waiakea                         5:23.35  
 26 Lucas Myrhe               SO Keaau                           5:24.31  
 27 Loren Bailey              JR Konawaena                       5:24.72  
 28 Marcus Araiza             FR Kohala                          5:26.37  
 29 Robert Talbot             FR Hilo                            5:28.12  
 30 Randall Watson            FR Ka'u                            5:34.06  
 31 Derek Pacheco             SR Hilo                            5:34.21  
 32 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           5:39.98  
 33 Thearl Tadeo              FR Pahoa                           5:44.13  
 34 Christopher Hu            FR Waiakea                         5:44.24  
 35 Takeru Hayashi            FR Waiakea                         5:49.28  
 36 Sky Frost                 SO Kealakehe                       5:50.28  
 37 Nikolas Stelfox           JR Kealakehe                       5:52.03  
 38 Douglas Phillips          SO Ka'u                            6:32.31  
 -- Chris Mosch               SR Honokaa                              DQ   Impeding The Runner
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 11:19.00                                                       
  HHSAA Auto: A  9:41.44                                                       
  HHSAA Cons: C 10:08.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chris Mosch               SR Honokaa                         9:35.40A  10   
  2 Jordan Grotenhuis         SO Christian Libert               10:02.12C   8   
  3 Geoff Whitener               Kealakehe                      10:08.80B   6   
  4 Chayce Moniz                 Honokaa                        10:13.06B   4   
  5 Ryuta Yoda                SO Hawaii Prep                    10:38.26B   2   
  6 Jacob Floyd               SR Waiakea                        10:58.00B   1   
  7 Michael Spetich           FR Hawaii Prep                    11:15.40B 
  8 Sean Quinlan                 Honokaa                        11:23.97  
  9 Colton Hill               FR Kamehameha HI                  11:43.90  
 10 Jordan Hirae              FR Kamehameha HI                  11:53.07  
 11 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                  12:15.61  
 12 Sky Frost                 SO Kealakehe                      12:50.10  
 13 Nikolas Stelfox           JR Kealakehe                      14:13.50  
 14 Douglas Phillips          SO Ka'u                           14:40.47  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.30                                                          
  HHSAA Auto: A 15.74                                                          
  HHSAA Cons: C 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     15.93C  3  10   
  2 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       17.34B  3   8   
  3 Easten Tanimoto           JR Kamehameha HI                     17.68B  3   6   
  4 Emilio Vallejo            SR Waiakea                           18.63B  2   4   
  5 Michael Morikawa          SO Waiakea                           18.78B  2   2   
  6 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     18.86B  3   1   
  7 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         19.15B  3 
  8 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         19.20B  3 
  9 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       19.41B  1 
 10 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           19.45B  2 
 11 Duk Hwan Kim              JR Keaau                             19.69B  1 
 12 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                             19.73B  1 
 13 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       19.83B  2 
 14 Kainalu Naiga-Suganuma    FR Waiakea                           19.91B  1 
 15 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       22.46   2 
 16 Pat McCoy                 FR Kealakehe                         32.53   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 49.80                                                          
  HHSAA Auto: A 41.64                                                          
  HHSAA Cons: C 44.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     41.23A  3  10   
  2 Emilio Vallejo            SR Waiakea                           43.87C  1   8   
  3 Michael Morikawa          SO Waiakea                           44.01C  3   6   
  4 Rick Michels              SR Hilo                              44.02C  3   4   
  5 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         44.80B  3   2   
  6 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           45.61B  3   1   
  7 Joey Kailimai             FR Hawaii Prep                       46.02B  1 
  8 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         46.56B  1 
  9 Duk Hwan Kim              JR Keaau                             47.06B  1 
 10 Torin Kubo                JR Hawaii Prep                       47.14B  2 
 11 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       47.25B  2 
 12 Easten Tanimoto           JR Kamehameha HI                     47.44B  3 
 13 Kainalu Naiga-Suganuma    FR Waiakea                           47.75B  2 
 14 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     50.24   1 
 15 Randall Watson            FR Ka'u                              50.58   2 
 16 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       53.00   2 
 17 Andrew Dawrs              SO Hilo                              54.41   2 
 18 Douglas Phillips          SO Ka'u                              57.74   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 47.44                                                          
  HHSAA Auto: A 44.04                                                          
  HHSAA Cons: C 45.94                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha HI                                                  44.57C  10   
  2 Kealakehe                                                      44.74C   8   
  3 Hawaii Prep                                                    46.02B   6   
  4 Waiakea                                                        49.17    4   
  5 Hilo High School                                               53.40    2   
  6 Hilo High School  'B'                                          54.88  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:05.00                                                        
  HHSAA Auto: A 3:33.64                                                        
  HHSAA Cons: C 3:41.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo High School                                             3:37.38C  10   
  2 Waiakea                                                      3:37.97C   8   
  3 Kealakehe                                                    3:38.70C   6   
  4 Kamehameha HI                                                3:48.55B   4   
  5 Waiakea  'B'                                                 3:51.53B 
  6 Hilo High School  'B'                                        4:07.29  
  7 Kamehameha HI  'B'                                           4:19.53  
 
Boys High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  5-02                                                          
  HHSAA Auto: A  6-00                                                          
  HHSAA Cons: C  5-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Travis Winters            JR Waiakea                         5-10.00C  10   
  2 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                     5-08.00C   8   
  3 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                           5-06.00B   6   
  4 Robert Mockchew           SR Kealakehe                       5-06.00B   3   
  4 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                     5-06.00B   3   
  6 Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI                   5-04.00B   1   
  7 Keoni Wong                JR Kamehameha HI                   5-04.00B 
  8 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                     5-04.00B 
  9 Alexander Engdahl         JR Keaau                           5-02.00B 
  9 Kenny Christie            FR Hawaii Prep                     5-02.00B 
  9 Jonathon Segovia          SO Keaau                           5-02.00B 
 12 Ben Wada                  SO Christian Libert                5-00.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  9-00                                                          
  HHSAA Auto: A 13-00                                                          
  HHSAA Cons: C 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                  10-00.00B  10   
  2 Greg Matias               JR Keaau                          10-00.00B   8   
  3 Matthew Winters           SO Keaau                           9-00.00B   6   
  4 Josh Whithead             JR Kealakehe                       8-06.00    4   
  5 Max Hirata                SO Hawaii Prep                     8-06.00    2   
 -- Nelson Enos               JR Keaau                                NH  
 -- Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                          NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    17-00                                                       
  HHSAA Auto: A 21-00.25                                                       
  HHSAA Cons: C 19-10.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Travis Winters            JR Waiakea                        19-07.25B  10   
  2 Alika Kaopua              JR Ka'u                           19-06.75B   8   
  3 Talon Ota                 SO Keaau                          19-03.75B   6   
  4 Michael Morikawa          SO Waiakea                        19-03.50B   4   
  5 Johnny Chow               SR Keaau                          19-03.25B   2   
  6 Koa Hu                    SR Kealakehe                      18-07.75B   1   
  7 Keoni Wong                JR Kamehameha HI                  18-06.25B 
  8 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                  18-00.25B 
  8 Zarion Kama Vincent       SO Kamehameha HI                  18-00.25B 
 10 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                    17-10.25B 
 11 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                      17-01.00B 
 12 Emilio Vallejo            SR Waiakea                        17-00.00B 
 13 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                    16-11.75  
 14 Robert Harrington         JR Keaau                          16-11.00  
 15 Shawn Doll                JR Kamehameha HI                  16-10.25  
 16 Carlos Ornelas            SO Ka'u                           16-07.50  
 17 Patrick Garcia            JR Ka'u                           16-05.50  
 17 Jonathon Segovia          SO Keaau                          16-05.50  
 19 Aijah Thompson            SR Keaau                          16-03.25  
 20 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                          15-11.75  
 21 Karl Sakai                SR Waiakea                        15-10.25  
 22 Robert Ribordy            SO Waiakea                        15-04.00  
 23 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  14-11.75  
 24 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                      14-07.50  
 25 Avery Fujie               SR Waiakea                        14-00.00  
 -- Konapiliahi Aina          SO Keaau                              FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A    43-03                                                       
  HHSAA Cons: C 40-05.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Morikawa          SO Waiakea                        40-02.25B  10   
  2 Everett McKee             SR Kamehameha HI                  39-07.00B   8   
  3 Nelson Enos               JR Keaau                          37-08.00B   6   
  4 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                 J37-08.00B   4   
  5 Johnny Chow               SR Keaau                          37-03.00B   2   
  6 Robert Harrington         JR Keaau                          36-11.00B   1   
  7 Ryne Uemura               SR Waiakea                        36-02.25B 
  8 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  34-03.50B 
 -- Tristan Haskell           FR Keaau                              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A 47-05.25                                                       
  HHSAA Cons: C 41-08.25                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep                    52-10.00A  10   
  2 Hawk Hanoa                SR Kamehameha HI                  44-07.25C   8   
  3 Cole Carpenter            SR Hilo                           43-04.00C   6   
  4 Gabby Padilla             SR Kealakehe                      42-01.00C   4   
  5 Robert Mockchew           SR Kealakehe                      39-10.00B   2   
  6 Isaia Fuiava              SR Hilo                           39-05.50B   1   
  7 Bobby Uesi                   Honokaa                        38-04.25B 
  8 Zachary Atagi             JR Hilo                           38-02.50B 
  9 Tarikeni Holani           FR Hilo                           37-00.25B 
 10 Triton Reich                 Honokaa                        35-03.00B 
 11 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                      34-10.00B 
 12 Atin Saburo               SO Hilo                           34-03.00B 
 13 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                           33-04.50  
 14 Eddie Yeichy              SR Hilo                           32-10.50  
 15 Sione Holika              FR Hilo                           32-06.75  
 16 Rylee Espaniola           SO Hilo                           32-02.50  
 17 Edward Cheng              JR Waiakea                        32-01.50  
 18 Zion Comezario            SR Kealakehe                      30-10.50  
 19 Shawn Hernandez           JR Hilo                           29-09.50  
 20 Kaimi Stevens                Honokaa                        29-08.25  
 21 Kawai Ronia               FR Keaau                          28-09.50  
 22 Alokoa Lowery             SO Hilo                           28-07.50  
 23 Christian Silva              Honokaa                        28-07.00  
 24 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                      26-05.00  
 25 John Funaki               FR Hilo                           26-04.50  
 26 Kirk Flores-Oishi         SR Waiakea                        26-02.00  
 -- Keagan Lee-Ubedei         SR Hilo                               FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                121        2) Hilo High School           72   
    3) Konawaena                   62        4) Kealakehe                  56   
    5) Keaau High School           48        6) Ka'u High School           44   
    6) Waiakea                     44        8) Kamehameha HI              23   
    9) Honoka'a                    19                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Waiakea                    116        2) Kamehameha HI              84   
    3) Keaau High School           74        4) Kealakehe                  73   
    5) Hawaii Prep                 42        6) Hilo High School           35   
    7) Honoka'a                    14        8) Christian Liberty           8   
    8) Ka'u High School             8       10) Konawaena                   6   

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad

 

 

Quantcast
%d bloggers like this: