Categorized | Sports, Track & Field

BIIF track & field results from Konawaena

BIIF All-Comers                                
Konawaena High School  - 4/9/2011                       
Kealakekua, HI                                 
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 14.47                                                          
  HHSAA Auto: A 12.94                                                          
  HHSAA Cons: C 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         12.87A  3  10   
  2 Randi Estrada             JR Keaau                             13.12C  3   8   
  3 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              13.39B  3   6   
  4 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                         13.86B  3   4   
  5 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     13.97B  3   2   
  6 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         13.98B  2   1   
  7 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       14.15B  3 
  8 Brianna Cadaoas           FR Keaau                             14.20B  1 
  9 Bree Delacruz             JR Hilo                              14.34B  2 
 10 Nahe Lau                     Honokaa                           14.42B  1 
 11 Kaylee Castillo           JR Keaau                             14.47B  2 
 12 Angel Alameda             FR Hilo                              14.58   1 
 13 Taylor Pocock             SO Ka'u                              14.70   2 
 14 Toni Beck                 SO Ka'u                              14.77   1 
 15 Kayla Shiroma             JR Waiakea                           14.84   1 
 16 Vandey Okinaka            SO Waiakea                           14.88   3 
 17 Samantha Neubecker        SR Kealakehe                         14.94   1 
 18 Skye Ombac                FR Waiakea                           15.12   2 
 19 Josianne Cabalce          SR Hilo                              15.19   3 
 20 Rachel Serion             FR Kealakehe                         15.79   2 
 21 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       15.84   1 
 22 Erin Wilkes               FR Konawaena                         16.49   2 
 -- Olivia Holden             FR Kealakehe                            DQ   2  Uniform Violation
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 29.96                                                          
  HHSAA Auto: A 26.64                                                          
  HHSAA Cons: C 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Randi Estrada             JR Keaau                             26.22A  4  10   
  2 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         26.29A  4   8   
  3 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                       27.15C  4   6   
  4 Mackenzie Buckner         SR Hawaii Prep                       27.67B  4   4   
  5 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              27.84B  4   2   
  6 Hana Scully               SR Hawaii Prep                       28.18B  4   1   
  7 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              28.56B  4 
  8 Shani Cosma               SO Keaau                             28.80B  4 
  9 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                       28.87B  1 
 10 Zoe Acdal                 FR Konawaena                         29.13B  2 
 11 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                       29.27B  2 
 12 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                         29.42B  1 
 13 Britney Paahana           JR Konawaena                         29.63B  2 
 14 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                             29.87B  1 
 15 Kiana Heaukulani          SO Hilo                              30.03   1 
 16 Nahe Lau                     Honokaa                           30.47   1 
 17 Kayla Shiroma             JR Waiakea                           30.69   3 
 18 Taylor Pocock             SO Ka'u                              30.85   2 
 19 Harley Dela Cruz          FR Hilo                              30.97   2 
 20 Toni Beck                 SO Ka'u                              31.22   1 
 21 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                           31.48   2 
 22 Anuhea Leite-Ahyo            Kamehameha HI                     31.75   1 
 23 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         31.91   3 
 24 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       32.41   3 
 25 Brittany Cabalce          JR Waiakea                           32.48   1 
 26 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       33.17   2 
 27 Brittney Imade            SR Waiakea                           33.41   3 
 28 Rachel Serion             FR Kealakehe                         33.94   2 
 29 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       34.77   3 
 30 Olivia Holden             FR Kealakehe                         35.39   3 
 31 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       38.45   3 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:14.41                                                        
  HHSAA Auto: A 1:01.24                                                        
  HHSAA Cons: C 1:04.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                       59.23A  2  10   
  2 Hana Scully               SR Hawaii Prep                     1:02.62C  2   8   
  3 Kaila Voss                JR Kealakehe                       1:04.66B  2   6   
  4 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     1:04.79B  1   4   
  5 Brianna Cadaoas           FR Keaau                           1:06.00B  2   2   
  6 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                       1:07.18B  2   1   
  7 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                       1:08.64B  1 
  8 Kiana Heaukulani          SO Hilo                            1:08.90B  1 
  9 Harley Dela Cruz          FR Hilo                            1:09.23B  1 
 10 Brittany Denzer           JR Kealakehe                       1:09.88B  1 
 11 Toni Beck                 SO Ka'u                            1:10.39B  1 
 -- Randi Estrada             JR Keaau                                FS   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:59.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:27.44                                                        
  HHSAA Cons: C 2:36.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep                     2:31.18C  10   
  2 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep                     2:32.08C   8   
  3 Haley Rasse               SO Waiakea                         2:32.20C   6   
  4 Kelsie Kobayashi          JR Waiakea                         2:34.79C   4   
  5 Vandey Okinaka            SO Waiakea                         2:38.11B   2   
  6 Mary Jo Osorio            SR Kohala                          2:39.38B   1   
  7 Skye Ombac                FR Waiakea                         2:45.58B 
  8 Hildhang Adona               Honokaa                         2:47.78B 
  9 Nina Enos                 SO Hawaii Prep                     2:54.97B 
 10 Briahna Brooks            SO Hilo                            3:00.34  
 11 Britni Napihaa            JR Kamehameha HI                   3:03.03  
 12 Vanessa Ignacio           FR Waiakea                         3:04.27  
 13 Justine Post              SO Kealakehe                       3:17.13  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 6:24.00                                                        
  HHSAA Auto: A 5:08.34                                                        
  HHSAA Cons: C 5:26.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mary Jo Osorio            SR Kohala                          5:41.84B  10   
  2 Shalila de Bourmont       JR Hilo                            5:42.76B   8   
  3 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                     5:44.16B   6   
  4 Hildhang Adona               Honokaa                         5:48.62B   4   
  5 Kaylee Rapoza             SO Hilo                            6:00.04B   2   
  6 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                   6:04.51B   1   
  7 Tsukasa Akai              JR Hawaii Prep                     6:09.15B 
  8 Allison Alterman          JR Kealakehe                       6:14.08B 
  9 Cat Bradley               SO Hawaii Prep                     6:24.11  
 10 Justine Post              SO Kealakehe                       6:44.37  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 14:16.00                                                       
  HHSAA Auto: A 11:26.04                                                       
  HHSAA Cons: C 12:11.94                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          JR Waiakea                        11:43.0hC  10   
  2 Shalila de Bourmont       JR Hilo                           11:59.7hC   8   
  3 Mariah Hight                 Hawaii Prep                    12:25.3hB   6   
  4 Veronica Ladwig           FR Hawaii Prep                    12:34.1hB   4   
  5 Kaylee Rapoza             SO Hilo                           12:35.4hB   2   
  6 Deann Nishimura-Thornton  JR Keaau                          12:42.6hB   1   
  7 Natalie Hagemann          SO Keaau                          12:43.5hB 
  8 Tiana Iwata               FR Kamehameha HI                  12:47.3hB 
  9 Tsukasa Akai              JR Hawaii Prep                    12:48.1hB 
 10 Allison Alterman          JR Kealakehe                      13:19.3hB 
 11 Cat Bradley               SO Hawaii Prep                    13:21.0hB 
 12 Vanessa Ignacio           FR Waiakea                        13:53.3hB 
 13 Carley Belcher            FR Waiakea                        13:54.6hB 
 14 Ashley Seo                   Honokaa                        16:40.9h  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.98                                                          
  HHSAA Auto: A 16.64                                                          
  HHSAA Cons: C 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                         16.21A  3  10   
  2 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       17.32C  3   8   
  3 Bree Delacruz             JR Hilo                              17.80B  3   6   
  4 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             17.98B  3   4   
  5 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     18.21B  3   2   
  6 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              18.45B  3   1   
  7 Raine Kolman              JR Konawaena                         18.52B  2 
  8 Casey Poe                 FR Kamehameha HI                     18.84B  1 
  9 Mikela Cabel              FR Kamehameha HI                     19.00B  2 
 10 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       19.05B  1 
 11 Britney Paahana           JR Konawaena                         19.05B  1 
 12 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         19.42B  1 
 13 Michaela Armitage         SR Keaau                             19.76B  1 
 14 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       20.56B  2 
 15 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                       20.91B  2 
 16 Zoe Spears-Takakuwa       SR Hawaii Prep                       22.02   2 
 17 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                       22.82   2 
 18 Brittany Cabalce          JR Waiakea                           25.30   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:03.65                                                        
  HHSAA Auto: A   48.94                                                        
  HHSAA Cons: C   51.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lana Queen                SR Hawaii Prep                       48.85A  2  10   
  2 Katharina Brohmeyer       JR Keaau                             49.32C  2   8   
  3 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                     51.68C  2   6   
  4 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                              52.13B  2   4   
  5 Kristina Padrigo          SO Ka'u                              52.51B  1   2   
  6 Bree Delacruz             JR Hilo                              52.64B  2   1   
  7 Britney Paahana           JR Konawaena                         52.95B  2 
  8 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                       54.63B  2 
  9 Raine Kolman              JR Konawaena                         55.46B  1 
 10 Michaela Armitage         SR Keaau                             56.85B  2 
 11 Hannah Delos Santos       FR Kealakehe                         58.05B  1 
 12 Zoe Spears-Takakuwa       SR Hawaii Prep                       58.20B  1 
 13 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                       59.60B  1 
 14 Katrina Bath              SO Waiakea                         1:02.21B  1 
 15 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                     1:05.96   1 
 16 Kimi Cantyne              FR Hawaii Prep                     1:08.33   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 58.04                                                          
  HHSAA Auto: A 51.84                                                          
  HHSAA Cons: C 54.44                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                    52.79C  10   
  2 Keaau High School                                              53.87C   8   
  3 Kealakehe                                                      54.37C   6   
  4 Hawaii Prep  'B'                                             1:02.82  
 -- Kamehameha HI                                                    DNF  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:58.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.94                                                        
  HHSAA Cons: C 4:35.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawaii Prep                                                  4:15.56A  10   
  2 Keaau High School                                            4:21.39C   8   
  3 Kealakehe                                                    4:33.16C   6   
 
Girls High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  4-02                                                          
  HHSAA Auto: A  5-00                                                          
  HHSAA Cons: C  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Randi Estrada             JR Keaau                           4-10.00C  10   
  2 Emalia Galdeira           JR Konawaena                      J4-10.00C   8   
  3 Kaila Voss                JR Kealakehe                       4-08.00B   6   
  4 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                       4-06.00B   4   
  5 Kelsi Nishina             SR Hawaii Prep                    J4-06.00B   1.50
  5 Lyndsey Neubecker         JR Kealakehe                      J4-06.00B   1.50
  7 Angel Alameda             FR Hilo                            4-04.00B 
  7 Bianca Geissler           SR Hawaii Prep                     4-04.00B 
  8 Raighen Alnas             SO Waiakea                        J4-02.00B 
  9 Sara Drennan              SR Hawaii Prep                     4-02.00B 
  9 Talea Lischetski          JR Kealakehe                       4-02.00B 
  9 Kundalini Nicholson-Walk  FR Hilo                            4-02.00B 
 13 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                       4-00.00  
 13 Kelly Ulrich              FR Hawaii Prep                     4-00.00  
 13 Kristin Cowles-Nelson     SR Hawaii Prep                     4-00.00  
 -- Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                          NH  
 -- Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                          NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  6-00                                                          
  HHSAA Auto: A  9-00                                                          
  HHSAA Cons: C  7-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI                   7-06.00C   9   
  1 Sydney Budde              JR Hawaii Prep                     7-06.00C   9   
  3 Taylor Esaki              JR Hawaii Prep                    J7-06.00C   6   
  4 Autumn Miyares Thompson   SO Keaau                           7-00.00B   4   
  5 Molly Mackay-Smith        SR Hawaii Prep                     5-06.00    2   
  6 Lauren Holdcroft          SR Hawaii Prep                     5-00.00    1   
 -- Kanani Wishard            SO Hawaii Prep                          DQ  
 
Girls Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    13-00                                                       
  HHSAA Auto: A 16-05.50                                                       
  HHSAA Cons: C    15-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emalia Galdeira           JR Konawaena                      15-08.00C  10   
  2 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           14-10.75B   8   
  3 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           14-07.00B   6   
  4 Shani Cosma               SO Keaau                          14-04.25B   4   
  5 Talea Lischetski          JR Kealakehe                      14-02.50B   2   
  6 Britney Paahana           JR Konawaena                      14-02.25B   1   
  7 Jazz Fojas                SO Hawaii Prep                    14-02.00B 
  8 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    13-08.75B 
  9 Kundalini Nicholson-Walk  FR Hilo                           13-01.25B 
 10 Sara Drennan              SR Hawaii Prep                    13-00.25B 
 11 Raine Kolman              JR Konawaena                      12-09.00  
 12 Sarah Gschweng            JR Konawaena                      12-08.50  
 13 Haley Rasse               SO Waiakea                        12-06.50  
 14 Lana Terwilliger          FR Kealakehe                      12-01.00  
 15 Josianne Cabalce          SR Hilo                           11-09.50  
 16 Katie Holdcroft           SO Hawaii Prep                    11-04.50  
 17 Lauren Pries              SO Hawaii Prep                    11-03.50  
 18 Nani Welch Keliihoomalu   FR Hawaii Prep                    11-02.25  
 19 Tomi Peebles              SO Hawaii Prep                     9-09.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 34-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C    32-04                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                           33-08.00C  10   
  2 Kristina Padrigo          SO Ka'u                           32-00.00B   8   
  3 Emalia Galdeira           JR Konawaena                      31-05.50B   6   
  4 Rachael Bianchi           JR Kealakehe                      30-04.50B   4   
  5 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep                    30-03.50B   2   
  6 Kaila Voss                JR Kealakehe                      29-11.75B   1   
  7 Mackenzie Buckner         SR Hawaii Prep                    28-11.50B 
  8 Abigail Houston           SO Keaau                          28-07.50B 
  9 Angel Alameda             FR Hilo                           28-04.50B 
 10 Talea Lischetski          JR Kealakehe                      28-00.75B 
 11 Sara Drennan              SR Hawaii Prep                    27-11.00B 
 12 Haley Rasse               SO Waiakea                        27-09.25B 
 
Girls Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    24-00                                                       
  HHSAA Auto: A 35-05.75                                                       
  HHSAA Cons: C 31-02.75                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                      28-07.50B  10   
  2 Tiffany Kerr              SR Hilo                           28-05.75B   8   
  3 Megan Najera              SO Hilo                           28-02.25B   6   
  4 Lahela Peters-Case           Honokaa                        26-10.00B   4   
  5 Alyssa Buyuan             SR Waiakea                        26-08.00B   2   
  6 Alice Sheperd             JR Kealakehe                      26-07.00B   1   
  7 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                    26-05.50B 
  8 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                    26-00.00B 
  9 Alyssa Areola             JR Keaau                          25-10.50B 
 10 Precious Duyao            JR Keaau                          24-09.00B 
 11 Abigail Houston           SO Keaau                          24-07.50B 
 12 Sana Fuiava               SO Hilo                           23-06.50  
 13 Taylor Pocock             SO Ka'u                           22-10.50  
 14 Janna Urakami             SR Waiakea                        22-04.00  
 15 Leialoha Peters-Case         Honokaa                        21-11.50  
 16 Amber Alvarez                Honokaa                        20-06.00  
 17 Ashley Seo                   Honokaa                        14-04.50  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
 BIIFQualify: B  65-00                                                         
  HHSAA Auto: A 113-06                                                         
  HHSAA Cons: C  96-06                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Janna Urakami             SR Waiakea                           87-09B  10   
  2 Beta Akauola              SR Hawaii Prep                    78-09.50B   8   
  3 Alyssa Areola             JR Keaau                             78-00B   6   
  4 Alice Sheperd             JR Kealakehe                      76-11.50B   4   
  5 Lucia Topalian            SR Hawaii Prep                       75-05B   2   
  6 Precious Duyao            JR Keaau                            J75-05B   1   
  7 Megan Najera              SO Hilo                              72-01B 
  8 Tiffany Kerr              SR Hilo                           70-07.50B 
  9 Brittney Imade            SR Waiakea                           67-07B 
 10 Leialoha Peters-Case         Honokaa                        65-10.50B 
 11 Abigail Houston           SO Keaau                          51-06.50  
 12 Amber Alvarez                Honokaa                           42-10  
 13 Ashley Seo                   Honokaa                        35-09.50  
 -- Alyssa Buyuan             SR Waiakea                            FOUL  
 -- Lahela Peters-Case           Honokaa                            FOUL  
 -- Lorelei Nakagawa          JR Kealakehe                          FOUL  
 -- Sana Fuiava               SO Hilo                               FOUL  
 -- Kayla Shiroma             JR Waiakea                            FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 12.27                                                          
  HHSAA Auto: A 11.14                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jesse Huihui              JR Keaau                             11.18C  7  10   
  2 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         11.22C  7   8   
  3 Alexander Engdahl         JR Keaau                             11.52B  7   6   
  4 Colton Austria            SO Waiakea                           11.67B  7   4   
  5 Aijah Thompson            SR Keaau                             11.74B  7   2   
  6 Keawe Collado             SO Konawaena                         11.76B  7   1   
  7 Michael Morikawa          SO Waiakea                           11.77B  7 
  8 Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                       11.78B  1 
  9 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       11.82B  2 
 10 Talon Ota                 SO Keaau                             11.83B  7 
 11 Koa Hu                    SR Kealakehe                         11.86B  2 
 12 Alika Kaopua              JR Ka'u                              11.92B  1 
 13 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         11.98B  1 
 14 Dylan Oakes               SO Hawaii Prep                       12.00B  3 
 15 Johnny Chow               SR Keaau                             12.12B  1 
 16 Kainoa Kawaha             JR Hilo                              12.20B  1 
 17 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           12.24B  6 
 18 Jeremiah May              SR Konawaena                         12.30   2 
 19 Pablo Marin                  Hawaii Prep                       12.33   5 
 20 Karl Sakai                SR Waiakea                           12.34   4 
 21 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             12.38   2 
 22 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           12.39   1 
 23 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         12.45   3 
 24 Spike Boyd                SO Hilo                              12.58   2 
 25 Jonathon Segovia          SO Keaau                             12.60   5 
 26 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       12.61   6 
 27 Emilio Vallejo            SR Waiakea                           12.63   6 
 28 Kepa Police                  Hawaii Prep                       12.65   4 
 29 John Joey Buentipo        JR Keaau                             12.65   4 
 30 Joeric Galarse            SR Keaau                             12.71   3 
 31 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                       12.73   5 
 32 Justin Warren             FR Honokaa                           12.74   1 
 33 Sione Holika              FR Hilo                              12.79   3 
 34 Grant Uekawa              SR Waiakea                           12.80   5 
 35 Avery Fujie               SR Waiakea                           12.81   3 
 36 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     12.81   2 
 37 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           12.86   2 
 38 Chastin Kekahuna             Honokaa                           12.93   3 
 39 Sam Tuny                     Hawaii Prep                       12.97   4 
 40 Robert Ribordy            SO Waiakea                           13.00   4 
 41 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       13.04   4 
 42 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       13.07   6 
 43 Ben Wada                  SO Christian Libert                  13.08   3 
 44 Nathan Gaseon                Honokaa                           13.14   4 
 45 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                              13.39   5 
 46 Tristan Haskell           FR Keaau                             13.55   6 
 47 Reece Bonham              SR Kealakehe                         13.57   3 
 48 Cameron McDaniel          SO Hilo                              14.13   6 
 49 Logan Higaki              SO Hilo                              14.29   4 
 50 Andrew Garcia             FR Ka'u                              14.59   2 
 51 Keith Nerida                 Honokaa                           15.45   5 
 -- Caedan Cambra             FR Christian Libert                     FS   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 24.98                                                          
  HHSAA Auto: A 22.74                                                          
  HHSAA Cons: C 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Navarro             SR Kealakehe                         22.67A  7  10   
  2 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     23.42C  7   8   
  3 Travis Winters            JR Waiakea                           23.51B  1   6   
  4 Alexander Engdahl         JR Keaau                             23.65B  7   4   
  5 Keawe Collado             SO Konawaena                         23.68B  7   2   
  6 Luca Walter               JR Kealakehe                         23.74B  1   1   
  7 Colton Austria            SO Waiakea                           23.84B  7 
  8 Aijah Thompson            SR Keaau                             24.06B  7 
  9 Christian Lee             SR Hawaii Prep                       24.14B  1 
 10 Michael Morikawa          SO Waiakea                           24.28B  4 
 11 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                         24.37B  1 
 12 Talon Ota                 SO Keaau                             24.59B  7 
 13 Kason Marques             SR Keaau                             24.60B  7 
 14 Alika Kaopua              JR Ka'u                              24.89B  1 
 15 Ocean Lee                 JR Hilo                              25.00   4 
 16 Johnny Chow               SR Keaau                             25.01   3 
 17 Jeremiah May              SR Konawaena                         25.19   1 
 18 Karl Sakai                SR Waiakea                           25.23   6 
 19 Dylan Oakes               SO Hawaii Prep                       25.28   2 
 20 Jonathon Segovia          SO Keaau                             25.31   5 
 21 Seajcen Aguiar            JR Waiakea                           25.40   1 
 22 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             25.40   2 
 23 Brett Ebanez              JR Hilo                              25.55   4 
 24 Koa Phenicia                 Honokaa                           25.73   3 
 25 Avery Fujie               SR Waiakea                           25.82   3 
 26 Grant Uekawa              SR Waiakea                           25.88   5 
 27 Chastin Kekahuna             Honokaa                           26.00   6 
 28 Sione Holika              FR Hilo                              26.01   6 
 29 John Joey Buentipo        JR Keaau                             26.01   4 
 30 John Yu                   JR Hawaii Prep                       26.09   4 
 31 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                     26.16   2 
 32 Spike Boyd                SO Hilo                              26.18   1 
 33 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       26.37   3 
 34 Robert Ribordy            SO Waiakea                           26.44   4 
 35 Ben Wada                  SO Christian Libert                  26.58   2 
 36 Royden Akuna              SR Hilo                              26.58   3 
 37 Caedan Cambra             FR Christian Libert                  26.64   3 
 38 Chris Oh                  SR Hawaii Prep                       26.72   5 
 39 Seth Halcomb              JR Konawaena                         26.76   2 
 40 Darwin Mizuba             JR Waiakea                           26.78   2 
 41 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                     26.82   3 
 42 Riegel Gorali             SR Ka'u                              26.85   3 
 43 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       27.14   6 
 44 Tristan Haskell           FR Keaau                             27.18   6 
 45 Johngilbert Gorali        JR Ka'u                              27.22   4 
 46 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                       27.52   5 
 47 Konapiliahi Aina          SO Keaau                             27.63   6 
 48 Cameron McDaniel          SO Hilo                              27.69   6 
 49 Faaaliga Fuiava           FR Hilo                              27.89   5 
 50 Nathan Gaseon                Honokaa                           28.10   4 
 51 Reece Bonham              SR Kealakehe                         28.61   2 
 52 Andrew Dawrs              SO Hilo                              28.97   5 
 53 Logan Higaki              SO Hilo                              29.34   2 
 54 Keith Nerida                 Honokaa                           32.86   5 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
 BIIFQualify: B 1:01.53                                                        
  HHSAA Auto: A   51.34                                                        
  HHSAA Cons: C   53.34                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luca Walter               JR Kealakehe                         52.22C  3  10   
  2 Alexander Engdahl         JR Keaau                             54.14B  3   8   
  3 Stephen McAuliffe         SR Waiakea                           54.37B  3   6   
  4 Jeremiah May              SR Konawaena                         55.14B  3   4   
  5 Ezra Comesario            SO Kealakehe                         55.21B  3   2   
  6 Ocean Lee                 JR Hilo                              56.43B  1   1   
  7 Jonathon Segovia          SO Keaau                             57.53B  2 
  8 Scott Henderson           SO Kealakehe                         57.77B  1 
  9 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                             57.79B  1 
 10 Ryne Uemura               SR Waiakea                           58.13B  3 
 11 Alvaro Fernandez Garcia   SO Hawaii Prep                       58.49B  1 
 12 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                       58.82B  1 
 13 Christopher McAuliffe     SO Waiakea                           59.23B  2 
 14 Sonny Hapgood                Hawaii Prep                       59.30B  3 
 15 Chris Oh                  SR Hawaii Prep                       59.71B  2 
 16 Brock Kobayashi           JR Hawaii Prep                     1:00.40B  2 
 17 Koa Phenicia                 Honokaa                         1:02.08   2 
 18 Seth Halcomb              JR Konawaena                       1:02.44   3 
 19 Caedan Cambra             FR Christian Libert                1:03.43   1 
 20 Chansen Haili             SO Waiakea                         1:03.87   2 
 21 Nathan Gaseon                Honokaa                         1:05.71   1 
 -- Kepa Police                  Hawaii Prep                          FS   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 2:28.00                                                        
  HHSAA Auto: A 2:05.04                                                        
  HHSAA Cons: C 2:09.64                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford           JR Waiakea                         2:08.44C  10   
  2 Keoni Rice                SO Waiakea                         2:12.49B   8   
  3 Kevin Olsen               SR Keaau                           2:14.51B   6   
  4 Stephen McAuliffe         SR Waiakea                         2:15.79B   4   
  5 Wayne Pavao               SR Keaau                           2:16.98B   2   
  6 Ian McQuate               FR Waiakea                         2:18.32B   1   
  7 Scott Henderson           SO Kealakehe                       2:19.25B 
  8 Jordan Grotenhuis         SO Christian Libert                2:19.34B 
  9 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   2:21.56B 
 10 Izrael Sims               FR Hilo                            2:21.98B 
 11 Sonny Hapgood                Hawaii Prep                     2:22.56B 
 12 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           2:23.93B 
 13 Carson Magoon             JR Hawaii Prep                     2:24.44B 
 14 Veon Darren Olson Hatch   SO Keaau                           2:25.73B 
 15 Jacob Floyd               SR Waiakea                         2:26.67B 
 16 Timon Skinner             FR Hilo                            2:26.97B 
 17 Kenny Christie            FR Hawaii Prep                     2:29.30  
 18 Benjamin Lord             SO Hilo                            2:29.56  
 19 Theodore DeRego           JR Kamehameha HI                   2:31.54  
 20 Alvaro Fernandez Garcia   SO Hawaii Prep                     2:34.18  
 21 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       2:34.38  
 22 Sam Bader                 FR Kamehameha HI                   2:36.49  
 23 Lucas Myrhe               SO Keaau                           2:36.71  
 24 Rysen Bello               SO Kohala                          2:37.46  
 25 Christopher McAuliffe     SO Waiakea                         2:41.56  
 26 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           2:42.50  
 27 Yama Radtke               FR Hilo                            2:43.56  
 28 Sean Quinlan                 Honokaa                         2:44.23  
 29 Christopher Hu            FR Waiakea                         2:45.48  
 30 Derek Pacheco             SR Hilo                            2:46.41  
 31 Takeru Hayashi            FR Waiakea                         2:54.90  
 32 Tyler Honda               FR Waiakea                         2:57.12  
 33 Cash Sheppard             SO Ka'u                            2:58.57  
 34 Madrone Goldman           SO Kohala                          3:10.05  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 5:20.00                                                        
  HHSAA Auto: A 4:19.64                                                        
  HHSAA Cons: C 4:29.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shawn Doll                JR Kamehameha HI                   4:38.11B  10   
  2 Jordan Grotenhuis         SO Christian Libert                4:38.18B   8   
  3 Geoff Whitener               Kealakehe                       4:39.57B   6   
  4 Seth Halcomb              JR Konawaena                       4:46.83B   4   
  5 Wayne Pavao               SR Keaau                           4:46.94B   2   
  6 Ryuta Yoda                SO Hawaii Prep                     4:53.87B   1   
  7 Colton Hill               FR Kamehameha HI                   4:55.25B 
  8 Jhun Delle Ventura        JR Keaau                           4:55.47B 
  9 Michael Rogerson          JR Hawaii Prep                     5:02.39B 
 10 Stephen Hunter            FR Hilo                            5:04.73B 
 11 Ryan Maka'ala Cruz        FR Kamehameha HI                   5:04.83B 
 12 Max Panoff                FR Hilo                            5:06.03B 
 13 Timon Skinner             FR Hilo                            5:12.20B 
 14 Jordan Hirae              FR Kamehameha HI                   5:14.00B 
 15 Michael Spetich           FR Hawaii Prep                     5:15.68B 
 16 Koa Phenicia                 Honokaa                         5:22.57  
 17 Rysen Bello               SO Kohala                          5:22.96  
 18 Richard Kerr              SO Hilo                            5:25.47  
 19 Lucas Myrhe               SO Keaau                           5:28.54  
 20 Jeremy Gambing            FR Kealakehe                       5:31.98  
 21 Derek Pacheco             SR Hilo                            5:36.77  
 22 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                   5:45.83  
 23 Sheldon Cabudol           SO Keaau                           5:52.07  
 24 Takeru Hayashi            FR Waiakea                         5:54.23  
 25 Christopher Hu            FR Waiakea                         5:55.52  
 26 Sky Frost                 SO Kealakehe                       6:00.55  
 27 Nathan Craven             SR Keaau                           6:19.47  
 28 Cash Sheppard             SO Ka'u                            6:32.69  
 29 Douglas Phillips          SO Ka'u                            6:40.50  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 BIIFQualify: B 11:19.00                                                       
  HHSAA Auto: A  9:41.44                                                       
  HHSAA Cons: C 10:08.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jackson Halford           JR Waiakea                         9:49.42C  10   
  2 Kevin Olsen               SR Keaau                           9:57.69C   8   
  3 Geoff Whitener               Kealakehe                       9:59.08C   6   
  4 Ryuta Yoda                SO Hawaii Prep                    10:36.15B   4   
  5 Ian McQuate               FR Waiakea                        10:38.16B   2   
  6 Stephen Hunter            FR Hilo                           10:38.66B   1   
  7 Michael Rogerson          JR Hawaii Prep                    10:52.20B 
  8 Max Panoff                FR Hilo                           10:52.62B 
  9 Michael Spetich           FR Hawaii Prep                    10:59.78B 
 10 Theodore DeRego           JR Kamehameha HI                  11:00.43B 
 11 Jacob Floyd               SR Waiakea                        11:01.20B 
 12 Domenic Defeista          JR Kohala                         11:12.54B 
 13 Richard Kerr              SO Hilo                           11:23.49  
 14 Benjamin Lord             SO Hilo                           11:32.06  
 15 Sean Quinlan                 Honokaa                        11:34.50  
 16 Dyson Sato                FR Waiakea                        11:44.60  
 17 Kauila Wong Yuen          FR Kamehameha HI                  12:16.91  
 18 Sky Frost                 SO Kealakehe                      12:47.32  
 19 Tyler Honda               FR Waiakea                        13:18.62  
 20 Madrone Goldman           SO Kohala                         13:35.69  
 21 Cash Sheppard             SO Ka'u                           13:42.61  
 22 Andrew Garcia             FR Ka'u                           14:23.30  
 23 Douglas Phillips          SO Ka'u                           15:00.00  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 20.30                                                          
  HHSAA Auto: A 15.74                                                          
  HHSAA Cons: C 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     15.85C  2  10   
  2 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       17.31B  2   8   
  3 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     18.16B  1   6   
  4 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         18.67B  2   4   
  5 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           19.42B  1   2   
  6 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         19.43B  2   1   
  7 Emilio Vallejo            SR Waiakea                           19.53B  2 
  8 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                             19.98B  1 
  9 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       20.06B  1 
 10 Kainalu Naiga-Suganuma    FR Waiakea                           20.10B  1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
 BIIFQualify: B 49.80                                                          
  HHSAA Auto: A 41.64                                                          
  HHSAA Cons: C 44.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                     42.50C  2  10   
  2 Alika Kaopua              JR Ka'u                              45.04B  2   8   
  3 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                         45.19B  2   6   
  4 Kevin Nicolas             FR Waiakea                           45.88B  1   4   
  5 Michael Rabara            SO Konawaena                         46.75B  2   2   
  6 Evan Matsuyama            SR Kealakehe                         47.31B  2   1   
  7 Oscar Kuo                 JR Hawaii Prep                       47.61B  1 
  8 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                             48.27B  2 
  9 Kainalu Naiga-Suganuma    FR Waiakea                           48.52B  1 
 10 Yasu Miyakawa             JR Hawaii Prep                       48.75B  1 
 11 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                     50.35   1 
 12 Grant Uekawa              SR Waiakea                           51.11   2 
 13 Johngilbert Gorali        JR Ka'u                              53.21   1 
 14 Emilio Vallejo            SR Waiakea                           57.40   2 
 15 Douglas Phillips          SO Ka'u                            1:01.08   1 
 16 Andrew Garcia             FR Ka'u                            1:03.00   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 47.44                                                          
  HHSAA Auto: A 44.04                                                          
  HHSAA Cons: C 45.94                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keaau High School                                              44.39C  10   
  2 Kealakehe                                                      44.48C   8   
  3 Hawaii Prep                                                    46.95B   6   
  4 Kamehameha HI                                                  52.13    4   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 BIIFQualify: B 4:05.00                                                        
  HHSAA Auto: A 3:33.64                                                        
  HHSAA Cons: C 3:41.84                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kealakehe                                                    3:38.79C  10   
  2 Keaau High School                                            3:39.26C   8   
  3 Konawaena                                                    3:51.60B   6   
  4 Hawaii Prep                                                  3:53.03B   4   
  5 Kamehameha HI                                                4:03.44B   2   
  6 Kamehameha HI  'B'                                           4:32.00  
 
Boys High Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B  5-02                                                          
  HHSAA Auto: A  6-00                                                          
  HHSAA Cons: C  5-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                     5-10.00C  10   
  2 Travis Winters            JR Waiakea                         5-08.00C   8   
  3 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                          J5-08.00C   6   
  4 Robert Mockchew           SR Kealakehe                       5-06.00B   4   
  5 Koa Hu                    SR Kealakehe                      J5-06.00B   2   
  6 Alexander Engdahl         JR Keaau                           5-04.00B   1   
  7 Jonathon Segovia          SO Keaau                          J5-04.00B 
  8 Kenny Christie            FR Hawaii Prep                     5-02.00B 
  8 Rogelio Barroga Jr        SR Keaau                           5-02.00B 
  8 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                     5-02.00B 
  8 Kainoa Kawaha             JR Hilo                            5-02.00B 
 12 David Alvarez             JR Hilo                            5-00.00  
 12 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                     5-00.00  
 12 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                     5-00.00  
 12 Pablo Marin                  Hawaii Prep                     5-00.00  
 -- Konapiliahi Aina          SO Keaau                                NH  
 -- Kevin Nicolas             FR Waiakea                              NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
 BIIFQualify: B  9-00                                                          
  HHSAA Auto: A 13-00                                                          
  HHSAA Cons: C 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nelson Enos               JR Keaau                          12-00.00C  10   
  2 Greg Matias               JR Keaau                          11-00.00B   8   
  3 David McMahon             SR Hawaii Prep                    10-06.00B   6   
  4 Matthew Winters           SO Keaau                           9-06.00B   4   
  5 Dylan Alip                JR Kamehameha HI                   8-06.00    2   
  6 Max Hirata                SO Hawaii Prep                    J8-06.00    1   
  7 Josh Whithead             JR Kealakehe                       8-00.00  
 -- Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                          NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    17-00                                                       
  HHSAA Auto: A 21-00.25                                                       
  HHSAA Cons: C 19-10.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Everett McKee             SR Kamehameha HI                  19-11.25C  10   
  2 Alika Kaopua              JR Ka'u                           19-04.25B   8   
  3 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                    18-08.50B   6   
  4 Kyle Katase               SR Hawaii Prep                    18-03.75B   4   
  5 Johnny Chow               SR Keaau                          18-02.25B   2   
  6 Christopher Hu            FR Waiakea                        17-08.00B   1   
  7 Kason Marques             SR Keaau                          17-02.25B 
  8 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                  17-00.50B 
  9 Emilio Vallejo            SR Waiakea                        16-11.25  
 10 Rokas Cesnulevicius       SR Hawaii Prep                    16-09.00  
 11 Kahoali`i Karratti        FR Konawaena                      16-08.50  
 12 Michael Rabara            SO Konawaena                      16-04.00  
 13 Greg Matias               JR Keaau                          16-00.00  
 14 Brett Ebanez              JR Hilo                           15-11.00  
 15 Carlos Ornelas            SO Ka'u                           15-02.75  
 16 Konapiliahi Aina          SO Keaau                          15-01.50  
 17 Matthew Shimabukuro       SO Keaau                          15-01.00  
 18 Bobby Lum                 FR Hawaii Prep                    14-11.75  
 19 Karl Sakai                SR Waiakea                        14-11.00  
 20 Riegel Gorali             SR Ka'u                           14-08.25  
 21 Avery Fujie               SR Waiakea                        14-06.75  
 22 Robert Ribordy            SO Waiakea                        14-04.00  
 23 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  14-02.00  
 24 David Alvarez             JR Hilo                           13-10.00  
 25 John Yu                   JR Hawaii Prep                    13-08.25  
 26 Kyle Kirk                 SO Kealakehe                      13-07.50  
 27 John Joey Buentipo        JR Keaau                          13-03.50  
 28 Grant Uekawa              SR Waiakea                        12-05.00  
 -- Pablo Marin                  Hawaii Prep                        FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A    43-03                                                       
  HHSAA Cons: C 40-05.50                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Morikawa          SO Waiakea                        40-00.75B  10   
  2 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep                    39-06.50B   8   
  3 Everett McKee             SR Kamehameha HI                  39-02.25B   6   
  4 Ryne Uemura               SR Waiakea                        37-04.25B   4   
  5 Rihei Grothmann           FR Kamehameha HI                  37-04.00B   2   
  6 Aijah Thompson            SR Keaau                          36-04.00B   1   
  7 Kainoa Kawaha             JR Hilo                           36-01.50B 
  8 Taylor Hammond            SO Kamehameha HI                  34-05.00B 
  9 David Alvarez             JR Hilo                           32-07.00  
 -- Tristan Haskell           FR Keaau                              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
 BIIFQualify: B    34-00                                                       
  HHSAA Auto: A 47-05.25                                                       
  HHSAA Cons: C 41-08.25                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mauna Palama-Danielson    JR Waiakea                        47-09.00A  10   
  2 Gabby Padilla             SR Kealakehe                      41-05.50B   8   
  3 Robert Mockchew           SR Kealakehe                      40-10.00B   6   
  4 Bobby Uesi                   Honokaa                        39-07.50B   4   
  5 Isaia Fuiava              SR Hilo                           37-01.00B   2   
  6 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                      36-02.50B   1   
  7 Kurtis Suzuki             SO Hilo                           35-02.50B 
  7 Triton Reich                 Honokaa                        35-02.50B 
  9 RJ Mercado                JR Keaau                          34-11.50B 
 10 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                          34-02.50B 
 11 Rylee Espaniola           SO Hilo                           32-08.50  
 12 Kaimi Stevens                Honokaa                        30-07.00  
 13 Avery Fujie               SR Waiakea                        28-01.00  
 14 Kawai Ronia               FR Keaau                          27-07.50  
 15 Edward Cheng              JR Waiakea                        26-05.00  
 16 Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                      25-00.00  
 17 Christian Silva              Honokaa                        24-06.00  
 18 Nathan Jordan             FR Kealakehe                      14-02.00  
 -- Connor Bradler               Hawaii Prep                        FOUL  
 -- Lopaka Command            SO Konawaena                          FOUL  
 -- Bradley Figueira          JR Keaau                              FOUL  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
 BIIFQualify: B  95-00                                                         
  HHSAA Auto: A 149-00                                                         
  HHSAA Cons: C 136-01                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mauna Palama-Danielson    JR Waiakea                       136-07.50C  10   
  2 Robert Mockchew           SR Kealakehe                     128-01.50B   8   
  3 Isaia Fuiava              SR Hilo                           97-03.50B   6   
  4 Gabby Padilla             SR Kealakehe                      96-02.50B   4   
  5 RJ Mercado                JR Keaau                          91-06.50    2   
  6 Lopaka Command            SO Konawaena                      88-11.50    1   
  7 Rylee Espaniola           SO Hilo                              88-07  
  8 Benjamin Kealoha          SO Konawaena                         88-05  
  9 Kurtis Suzuki             SO Hilo                           87-09.50  
 10 Tyago Mercado             FR Keaau                          81-04.50  
 11 Carl Vincent Pasion       SR Keaau                             81-01  
 12 Bradley Figueira          JR Keaau                          78-04.50  
 13 Christian Silva              Honokaa                           74-06  
 14 Darwin Mizuba             JR Waiakea                        66-02.50  
 15 Edward Cheng              JR Waiakea                           64-00  
 16 Kaimi Stevens                Honokaa                           62-01  
 -- Triton Reich                 Honokaa                            FOUL  
 -- Tyson Pili                SR Waiakea                            FOUL  
 -- Hokuala Kamaka            FR Kealakehe                          FOUL  
 -- Nathan Jordan             FR Kealakehe                          FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Prep                136.50     2) Keaau High School          74   
    3) Kealakehe                   56.50     4) Konawaena                  54   
    5) Ka'u High School            47        6) Hilo High School           41   
    7) Waiakea                     34        8) Kamehameha HI              20   
    9) Kohala High School          11       10) Honoka'a                    8   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Waiakea                    100        1) Keaau High School         100   
    3) Kealakehe                   98        4) Kamehameha HI              70   
    5) Hawaii Prep                 58        6) Konawaena                  28   
    7) Ka'u High School            16        8) Hilo High School           10   
    9) Christian Liberty            8       10) Honoka'a                    4   

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad