Categorized | Sports, Track & Field

BIIF Track & Field Last Chance Qualifier Results

BIIF Last Chance Qualifier
Kea’au High School – 5/1/2010
Kea’au HI
Results

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep              12.88   3 
  2 Randi Estrada             SO Keaau                    13.26   1 
  3 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            13.51   3 
  4 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     13.52   3 
  5 Ua Ruedy                  FR Konawaena                13.57   3 
  6 Victoria Evans-Bautista   JR Kamehameha HI            13.65   1 
  7 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     13.73   3 
  8 Erika Cushnie             SR Waiakea                  13.79   3 
  9 Cecily Fujii              JR Honokaa                  13.81   3 
 10 Katie Aguilar             SO Honokaa                  13.83   3 
 11 Aloha Bohol               JR Hilo                     13.85   1 
 12 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              14.03   1 
 13 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                14.12   1 
 14 Olivia Azevedo            SO Kamehameha HI            14.31   2 
 15 Jasmine Ward              SO Konawaena                14.34   2 
 16 Lilinoe Heaukulani        SR Kamehameha HI            14.48   1 
 17 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     14.49   1 
 18 Jessica Vallente          SR Honokaa                  14.55   1 
 19 Sarah Barry               FR Kamehameha HI            14.66   2 
 20 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                14.68   2 
 21 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     14.98   2 
 22 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep              15.02   2 
 -- Kristina Cauley           SR Hilo                        FS   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Teisha Nacis              SO Waiakea                  27.19   3 
  2 Ua Ruedy                  FR Konawaena                27.31   3 
  3 Katie Aguilar             SO Honokaa                  27.73   3 
  4 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            27.95   3 
  5 Aloha Bohol               JR Hilo                     27.99   3 
  6 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     28.04   3 
  7 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              28.95   1 
  8 Abigail Houston           FR Keaau                    29.29   1 
  9 Shani Cosma               FR Keaau                    29.64   2 
 10 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                    30.05   2 
 11 Jessica Vallente          SR Honokaa                  30.10   1 
 12 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     30.15   2 
 13 Lillie Davis              FR Keaau                    30.21   2 
 14 Kayla Shiroma             SO Waiakea                  30.78   2 
 15 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     30.85   1 
 16 Angeline Hoke             SR Waiakea                  31.04   1 
 17 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                31.13   1 
 18 Natalie Orevella          SO Hilo                     31.25   1 
 19 Bindu Nicholas            SO Hilo                     33.48   2 
 -- Kristina Cauley           SR Hilo                        FS   2 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randi Estrada             SO Keaau                  1:01.18   2 
  2 Zoe Sims                  FR Hawaii Prep            1:02.09   2 
  3 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI          1:02.73   2 
  4 Kaitlyn Chock             SR Waiakea                1:03.65   2 
  5 Kaila Voss                SO Kealakehe              1:04.20   2 
  6 Teisha Nacis              SO Waiakea                1:06.34   1 
  7 Karley Swain              SO Waiakea                1:09.60   1 
  8 Sarah Gschweng            SO Konawaena              1:10.37   1 
  9 Kiana Heaukulani          FR Hilo                   1:12.41   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Chock             SR Waiakea                2:30.04  
  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:30.05  
  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            2:32.10  
  4 Traci Palermo             JR Hilo                   2:34.37  
  5 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 2:38.15  
  6 Claire Uyetake            SR Hilo                   2:41.23  
  7 Jessica Busek             FR Waiakea                2:43.64  
  8 Btittany Denzer           SO Kealakehe              2:45.21  
  9 Hannah Hendershot         FR Waiakea                2:49.27  
 10 Corin Kim                 SO Kamehameha HI          2:49.58  
 11 Sarah Barry               FR Kamehameha HI          3:11.40  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea                5:17.56  
  2 Athena Oldfather          SR Honokaa                5:18.12  
  3 Tialana Greenwell         JR Honokaa                5:33.30  
  4 Melanie Ulrich            JR Hawaii Prep            6:03.47  
  5 BO Sebesta                FR Hawaii Prep            6:04.39  
  6 Lauren Pries              FR Hawaii Prep            6:06.65  
  7 Kristin Cowles-Nelson     JR Hawaii Prep            6:17.17  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         JR Honokaa               11:23.47  
  2 Athena Oldfather          SR Honokaa               11:43.34  
  3 Shalila De Bourmont       SO Hilo                  11:54.25  
  4 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                 11:59.44  
  5 Karina Lawrence           SO Hilo                  12:35.44  
  6 Natalie Hagemann          FR Keaau                 12:38.95  
  7 Erin Carvalho             SO Kamehameha HI         12:51.00  
  8 Bethany Bisel             FR Waiakea               13:50.00  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep              15.35   2 
  2 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI            18.04   2 
  3 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            18.11   2 
  4 Bailey Nelson             FR Honokaa                  18.94   1 
  5 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     19.05   2 
  6 Raycee Cooke              SO Hilo                     19.38   2 
  7 Jessica Muskat            SO Honokaa                  19.75   1 
  8 Brooke Malama             SR Kamehameha HI            19.99   1 
  9 Kelsee Aganus             JR Kamehameha HI            20.02   1 
 10 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              20.63   1 
 11 Tomi Pebbles              FR Hawaii Prep              21.51   1 
 12 Bree Delacruz             SO Hilo                     23.59   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep              47.01   2 
  2 Ua Ruedy                  FR Konawaena                47.51   2 
  3 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    49.83   2 
  4 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     51.41   2 
  5 Raycee Cooke              SO Hilo                     52.42   2 
  6 Jasmine Ward              SO Konawaena                52.70   2 
  7 Bree Delacruz             SO Hilo                     52.78   2 
  8 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            52.82   2 
  9 Bailey Nelson             FR Honokaa                  53.97   1 
 10 Kaimiloa Yoshida          SR Kamehameha HI            55.41   1 
 11 Michaela Armitage         JR Keaau                    55.57   1 
 12 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              55.61   1 
 13 Bree Kaneakua             FR Kamehameha HI            58.08   1 
 14 Tomi Pebbles              FR Hawaii Prep              58.57   1 
 15 Katrina Bath              FR Waiakea                  59.05   1 
 16 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                59.18   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waiakea                                               52.94  
  2 Kamehameha Schools Hawaii                             53.17  
  3 Keaau High School                                     53.62  
  4 Kealakehe                                             54.27  
  5 Keaau High School  'B'                              1:05.25  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   4:21.44  
  2 Kamehameha Schools Hawaii                           4:22.69  
  3 Waiakea                                             4:28.06  
  4 Waiakea  'B'                                        5:06.81  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erika Cushnie             SR Waiakea                5-02.00  
  2 Mindy Campbell            SR Hawaii Prep            5-00.00  
  3 Holly Lambert             SR Waiakea                4-08.00  
  3 Kelsi Nishina             JR Hawaii Prep            4-08.00  
  3 Randi Estrada             SO Keaau                  4-08.00  
  3 Kaila Voss                SO Kealakehe              4-08.00  
  3 Rachel Bianchi               Kealakehe              4-08.00  
  8 Jessica Busek             FR Waiakea                4-02.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shina Chung               SO Hilo                  10-04.00  
  2 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                7-06.00  
  2 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI          7-06.00  
  2 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  7-06.00  
  5 Kimberly Renee Hodson     JR Kamehameha HI          7-00.00  
  6 Jo-Lynn Kahala-Minzer     SR Kealakehe              6-06.00  
  7 Lillie Davis              FR Keaau                  5-06.00  
 -- Kaylee Rapoza             FR Hilo                        NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep           16-09.00  
  2 Victoria Evans-Bautista   JR Kamehameha HI         15-06.75  
  3 Kaila Olson               FR Ka'u                  14-06.00  
  3 McKenna Davidson          SO Kealakehe             14-06.00  
  5 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI         14-01.25  
  6 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 14-00.50  
  7 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa               13-06.75  
  8 Jessica Busek             FR Waiakea               12-09.50  
  9 Kristina Padrigo          FR Ka'u                  12-08.50  
 10 Ricki Velez               FR Ka'u                  12-02.50  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep           35-04.50  
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 32-02.50  
  3 Victoria Evans-Bautista   JR Kamehameha HI         31-02.50  
  4 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  30-05.50  
  5 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI         30-01.75  
  6 Rachel Bianchi               Kealakehe             29-10.25  
  7 Kelsee Aganus             JR Kamehameha HI         27-03.25  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 33-03.75  
  2 Linda Sunia               JR Hilo                  33-01.75  
  3 Misilosa Uulopa           JR Konawaena             32-11.00  
  4 Angeline Hoke             SR Waiakea               30-08.50  
  5 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI         29-11.00  
  6 Jessica Muskat            SO Honokaa               29-00.00  
  7 Tiffany Kerr              JR Hilo                  27-06.25  
  8 Shampagne Salas           JR Hilo                  27-01.00  
  9 Remi Thomson              SR Hilo                  26-04.00  
 10 Janna Urakami             JR Waiakea               26-02.75  
 11 Lahela Peters-Case        JR Honokaa               24-10.25  
 12 Shyla Ronia               SR Keaau                 24-08.25  
 13 Tiffany Ramos             SR Keaau                 24-03.75  
 14 Ariel Brown               FR Pahoa                 23-00.75  
 15 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI         22-09.50  
 16 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         20-02.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI        119-04.25  
  2 Linda Sunia               JR Hilo                 107-10.50  
  3 Janna Urakami             JR Waiakea               99-01.50  
  4 Angeline Hoke             SR Waiakea               90-07.50  
  5 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 79-02.50  
  6 Jessica Muskat            SO Honokaa                  78-11  
  7 Shyla Ronia               SR Keaau                 73-11.50  
  8 Shampagne Salas           JR Hilo                     69-08  
  9 Brittney Imade            JR Waiakea               69-00.25  
 10 Tiffany Kerr              JR Hilo                  68-07.50  
 11 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI            68-05  
 12 Tiffany Ramos             SR Keaau                    68-01  
 13 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         64-06.25  
 14 Remi Thomson              SR Hilo                  64-03.50  
 15 Ariel Brown               FR Pahoa                 60-09.50  
 16 Kayla Shiroma             SO Waiakea               53-09.50  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kanakalele Silva          SR Kamehameha HI            11.07   6 
  2 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.21   6 
  3 Kaimi Scott               SR Waiakea                  11.44   6 
  4 Keoni Bailado             SR Kamehameha HI            11.65   6 
  5 Gregory Fong              SR Kamehameha HI            11.78   3 
  6 Shannon White             SR Keaau                    11.81   6 
  7 Christian Lee             JR Hawaii Prep              11.82   6 
  8 Everett McKee             JR Kamehameha HI            11.83   6 
  9 Hausia Sekona             SR Honokaa                  11.84   6 
 10 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI            11.89   3 
 10 Keoni Colson              SR Hawaii Prep              11.89   2 
 12 Talon Ota                 FR Keaau                    11.90   1 
 13 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              11.91   1 
 14 Johnny Chow               FR Keaau                    12.01   3 
 15 Riley Stormont            JR Kamehameha HI            12.18   4 
 16 Brandon Kelley            SO Hilo                     12.26   2 
 17 Keith Cockle              JR Honokaa                  12.31   1 
 18 Landru Parker             SR Keaau                    12.32   2 
 19 Kristian Martinez         SO Hilo                     12.33   1 
 20 Keoni Wong                SO Kamehameha HI            12.35   5 
 21 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  12.40   4 
 22 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  12.42   2 
 23 Kahavi Collado            FR Konawaena                12.49   1 
 23 Todd Martin               SR Honokaa                  12.49   5 
 23 BJ Meyers                 JR Kealakehe                12.49   3 
 26 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  12.56   4 
 27 Kamanaopono Aiu           SO Kamehameha HI            12.58   5 
 27 Ocean Lee                 SO Hilo                     12.58   3 
 29 Ryne Uemura               JR Waiakea                  12.59   1 
 30 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            12.62   5 
 31 Shalom Motonaga           SR Hilo                     12.71   4 
 32 Jeremiah May              FR Konawaena                12.77   2 
 33 Nolan Wines               JR Hilo                     12.83   4 
 34 Daylan Siemann            JR Kamehameha HI            12.94   4 
 35 Ricky Kuntemeyer          FR Waiakea                  12.97   5 
 36 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  12.99   2 
 37 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            13.00   5 
 38 Aaron Harper              SO Hawaii Prep              13.15   3 
 39 David Nesting             SO Honokaa                  13.32   4 
 40 Dolend Case               JR Honokaa                  13.37   3 
 41 Wada Ben                  FR Christian Libert         13.40   2 
 42 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            13.46   1 
 43 Mark Rita                 SR Ka'u                     13.47   2 
 44 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     13.58   1 
 45 Robert Ribordy            FR Waiakea                  13.76   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kanakalele Silva          SR Kamehameha HI            22.09   6 
  2 Jacob Edwards             SR Ka'u                     22.58   6 
  3 Kaimi Scott               SR Waiakea                  22.59   6 
  4 Rocky Lominario           SR Kealakehe                22.94   6 
  5 Everett McKee             JR Kamehameha HI            23.30   6 
  6 Kaenen Akau               SO Kamehameha HI            23.58   6 
  7 Christian Lee             JR Hawaii Prep              23.75   6 
  8 Shannon White             SR Keaau                    23.93   1 
  9 Travis Winters            SO Waiakea                  23.95   1 
 10 Damien Packer             SO Keaau                    24.12   2 
 11 Kristian Martinez         SO Hilo                     24.21   1 
 11 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe                24.21   2 
 13 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              24.26   1 
 14 Johnny Chow               FR Keaau                    24.39   2 
 15 Joseph Ola                SO Keaau                    24.44   3 
 16 Hausia Sekona             SR Honokaa                  24.47   6 
 17 Kason Marques             JR Keaau                    24.55   4 
 18 Kahavi Collado            FR Konawaena                24.65   1 
 19 Brandon Kelley            SO Hilo                     25.00   2 
 20 Keith Cockle              JR Honokaa                  25.24   1 
 21 Ocean Lee                 SO Hilo                     25.46   3 
 22 Jeremiah May              FR Konawaena                25.58   3 
 23 Todd Martin               SR Honokaa                  25.61   5 
 24 BJ Meyers                 JR Kealakehe                25.65   1 
 25 Joshua Tobias             SO Honokaa                  25.68   2 
 26 Isaiah Ikeda              SR Kamehameha HI            25.74   3 
 27 Shalom Motonaga           SR Hilo                     25.81   4 
 27 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  25.81   5 
 29 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  25.94   4 
 30 Ryne Uemura               JR Waiakea                  26.00   5 
 31 Michael Rabara            FR Konawaena                26.17   2 
 32 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  26.32   5 
 33 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  26.36   2 
 34 Dolend Case               JR Honokaa                  26.59   4 
 35 Wada Ben                  FR Christian Libert         27.00   3 
 36 David Nesting             SO Honokaa                  27.37   3 
 37 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            27.38   2 
 38 Mark Rita                 SR Ka'u                     27.53   3 
 39 Chris Koscik              JR St Joseph                28.16   1 
 40 Robert Ribordy            FR Waiakea                  28.17   3 
 41 Chris Reed                SR Honokaa                  30.48   5 
 42 Kaimipono Kajiyama        FR Kamehameha HI            32.43   4 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  51.65   2 
  2 Luca Walter               SO Kealakehe                51.66   2 
  3 Jordan Decoito            SR Hilo                     52.84   2 
  4 Casey Chai                SR Kamehameha HI            53.00   2 
  5 Jacob St George           SR Waiakea                  54.50   1 
  5 Keoni Colson              SR Hawaii Prep              54.50   2 
  7 Kahavi Collado            FR Konawaena                55.05   2 
  8 Jesse Gonsalez               Hilo                     55.20   1 
  9 Shannon White             SR Keaau                    55.37   2 
 10 Shalom Motonaga           SR Hilo                     56.23   1 
 11 Jeremiah May              FR Konawaena                56.76   1 
 12 Kason Marques             JR Keaau                    56.79   1 
 13 Jonathan Lomberg          SO Kealakehe                57.40   1 
 14 Ocean Lee                 SO Hilo                     58.07   1 
 15 Joshua Tobias             SO Honokaa                  58.31   2 
 16 Isaiah Ikeda              SR Kamehameha HI            58.84   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:01.20  
  2 Dylan Steele              SR Kealakehe              2:05.60  
  3 Ethan Meikle              SR Kohala                 2:06.70  
  4 Makoa Johnson             SR Hawaii Prep            2:08.30  
  5 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              2:08.60  
  6 Tyler Tsubota             SR Hawaii Prep            2:09.70  
  7 Shawn Andrada             SR Keaau                  2:11.50  
  8 Carson Magoon             SO Hawaii Prep            2:14.60  
  8 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                2:14.60  
 10 BO Rasse                  SR Waiakea                2:15.50  
 11 Russ Hapgood              SR Hawaii Prep            2:18.50  
 12 Wayne Pavao               JR Keaau                  2:19.30  
 13 Keoni Rice                FR Waiakea                2:19.80  
 14 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                2:20.10  
 15 Michael Rogerson          SO Hawaii Prep            2:22.10  
 16 Donovan Palacol              Waiakea                2:43.20  
 17 Kaimipono Kajiyama        FR Kamehameha HI          2:56.00  
 18 Madrone Goldman           FR Kohala                 3:19.60  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chayce Moniz              SO Honokaa                4:22.14  
  2 Jackson Halford           SO Waiakea                4:22.87  
  3 Joshua Robinson           JR Honokaa                4:24.10  
  4 Tyler Tsubota             SR Hawaii Prep            4:32.98  
  5 Geoff Whitener            JR Kealakehe              4:35.40  
  6 Kevin Olsen               JR Keaau                  4:39.03  
  7 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:40.98  
  8 Shawn Andrada             SR Keaau                  4:42.82  
  9 Ruta Yoda                 FR Hawaii Prep            4:51.93  
 10 Lucas Myrhe               FR Keaau                  5:20.89  
 11 Donovan Palacol              Waiakea                5:30.06  
 12 Madrone Goldman           FR Kohala                 6:27.72  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Mosch               JR Honokaa                9:32.38  
  2 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   9:49.68  
  3 Geoff Whitener            JR Kealakehe              9:50.38  
  4 Jackson Halford           SO Waiakea                9:54.56  
  5 Andrew Langtree           FR St Joseph              9:59.50  
  6 Kevin Olsen               JR Keaau                 10:00.29  
  7 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert      10:06.75  
  8 Robby Meguro              SO Waiakea               10:28.87  
  9 Wayne Pavao               JR Keaau                 10:45.03  
 10 James Clubbs              JR Keaau                 10:50.88  
 11 Johann Kuipers            SO Hilo                  11:19.35  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     14.74   2 
  2 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            15.57   2 
  3 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              16.66   2 
  4 Damien Packer             SO Keaau                    16.73   2 
  5 Cameron Calistro          SR Hilo                     17.20   2 
  6 Sai Weiss                 SR Hilo                     17.57   1 
  7 Dan Taylor                JR Hilo                     17.88   1 
  8 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              18.92   1 
  9 Rick Micheals             JR Hilo                     19.04   1 
 10 Torin Kubo                SO Hawaii Prep              19.23   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     38.74   3 
  2 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            40.24   3 
  3 Everett McKee             JR Kamehameha HI            41.72   3 
  4 Cameron Calistro          SR Hilo                     41.88   3 
  5 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              43.34   3 
  6 Cliff Eriksson            SO Keaau                    43.98   3 
  7 Dan Taylor                JR Hilo                     44.49   1 
  8 Rick Micheals             JR Hilo                     45.03   3 
  9 Michael Rabara            FR Konawaena                46.08   1 
 10 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              46.44   2 
 11 Emilio Vallejo            JR Waiakea                  46.52   1 
 12 Cameron Anderson          SO Waiakea                  47.08   2 
 13 Duke Kim                  SO Keaau                    47.17   1 
 14 Noah Bath                 SR Waiakea                  47.69   2 
 15 William Ebeling           SO Waiakea                  50.19   2 
 16 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     50.74   1 
 17 Chris Koscik              JR St Joseph                52.45   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                     44.87  
  2 Kealakehe                                             46.29  
  3 Hilo                                                  46.40  
  4 Waiakea                                               46.95  
  5 Hilo  'B'                                             50.50  
  6 Ka'u High School                                      50.71  
 -- Christian Liberty                                       DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealakehe                                           3:35.15  
  2 Waiakea                                             3:35.97  
  3 Keaau High School                                   3:37.43  
  4 Christian Liberty                                   3:39.19  
  5 Honoka'a                                            3:46.47  
  6 Waiakea  'B'                                        4:02.06  
  7 Waiakea  'C'                                        4:15.38  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                   5-08.00  
  2 Kelson Kawai              SR Kohala                 5-06.00  
  2 Keoni Wong                SO Kamehameha HI          5-06.00  
  4 Daniel Brooks             SR Keaau                  5-04.00  
  4 Ka'u Eggers               SO Keaau                  5-04.00  
  4 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI          5-04.00  
  4 Robert Mockchew           JR Kealakehe              5-04.00  
  4 Ikaika Kua-Nachor         SR Kealakehe              5-04.00  
  4 Cliff Eriksson            SO Keaau                  5-04.00  
  4 Joseph Ola                SO Keaau                  5-04.00  
 11 Keoni Bailado             SR Kamehameha HI          5-02.00  
 11 Hunter Wilburn            JR Waiakea                5-02.00  
 11 Jacob St George           SR Waiakea                5-02.00  
 11 Alika Kaopua              SO Ka'u                   5-02.00  
 11 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe              5-02.00  
 16 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                   5-00.00  
 -- Ethan Meikle              SR Kohala                      NH  
 -- Micah Hanano              FR Hawaii Prep                 NH  
 -- Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI               NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaac DeRego              SR Kamehameha HI         13-06.00  
  2 Ikaika Vivas              SR Kamehameha HI         12-06.00  
  2 Billy Ray                 JR Hilo                  12-06.00  
  4 Richard Moylan            SR Christian Libert      11-00.00  
  5 Max Shimamoto             SR Kamehameha HI         10-06.00  
  6 Justin Truong             SR Hawaii Prep          J10-06.00  
  7 Jeremy Grotenhuis         SR Christian Libert      10-00.00  
  8 Greg Matias               SO Keaau                J10-00.00  
  9 Dylan Alip                SO Kamehameha HI          9-06.00  
  9 Nick Ito                  SO Kealakehe              9-06.00  
 11 Richard Kerr              FR Hilo                   9-00.00  
 12 Josh Whitehead            SO Kealakehe              8-06.00  
 13 Amnar AL Naimat           SO Hawaii Prep            8-00.00  
 14 Casey Chai                SR Kamehameha HI          7-00.00  
 -- Katon Pestano             FR Hilo                        NH  
 -- Ka'u Eggers               SO Keaau                       NH  
 -- Cameron McDaniel          FR Hilo                        NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky Lominario           SR Kealakehe             20-07.50  
  2 Jacob Edwards             SR Ka'u                  20-06.75  
  3 Travis Winters            SO Waiakea               19-03.25  
  4 Johnny Chow               FR Keaau                 19-02.50  
  5 Alika Kaopua              SO Ka'u                  18-08.75  
  6 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI         18-05.75  
  7 Talon Ota                 FR Keaau                 17-10.00  
  8 Shannon White             SR Keaau                 17-08.00  
  9 Landru Parker             SR Keaau                 17-03.75  
 10 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe             17-03.00  
 11 Keoni Wong                SO Kamehameha HI         17-02.25  
 12 Keoni Bailado             SR Kamehameha HI         17-00.50  
 13 Ikaika Kua-Nachor         SR Kealakehe             17-00.25  
 14 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  15-11.75  
 15 Shalom Motonaga           SR Hilo                  15-08.00  
 16 Mark Rita                 SR Ka'u                  15-01.00  
 17 Evan Vanterpool           SO Ka'u                  14-11.75  
 18 Emilio Vallejo            JR Waiakea               14-03.25  
 19 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         14-01.50  
 20 Robert Ribordy            FR Waiakea               12-11.75  
 -- Kason Marques             JR Keaau                     FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                  44-11.00  
  2 Travis Winters            SO Waiakea               39-10.50  
  3 Damien Packer             SO Keaau                 38-03.75  
  4 Ka'u Eggers               SO Keaau                 37-11.50  
  5 Ryne Uemura               JR Waiakea               37-04.75  
  6 Everett McKee             JR Kamehameha HI         37-02.00  
  7 Landru Parker             SR Keaau                 36-03.00  
  8 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  35-09.75  
  9 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         30-09.00  
 10 Mark Rita                 SR Ka'u                  29-10.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Kekuewa             SR Kamehameha HI         44-07.75  
  2 Dathan Toribio            SR Keaau                 44-00.75  
  3 Dane Demello              SR Konawaena             43-02.00  
  4 Hawk Hanoa                JR Kamehameha HI         42-11.75  
  5 Jake Jordan               SR Kealakehe             42-04.00  
  6 Maunaku Palama-Danielson  SO Waiakea               42-02.25  
  7 Zane Demello              JR Konawaena             41-09.25  
  8 Robert Mockchew           JR Kealakehe             41-09.00  
  9 Gabby Padillo             JR Kealakehe             40-05.50  
 10 Patrick Ahulau            SO Waiakea               38-05.00  
 11 Spikes Boyd               FR Hilo                  37-08.75  
 12 Kyle Tirrell              JR Hilo                  37-04.50  
 13 Tauai Kekaualua-Tuiana    SO Waiakea               36-10.25  
 14 Zack Atagi                SO Hilo                  35-06.75  
 15 Ryan Arizo                SR Hilo                  35-02.00  
 16 Tyson Iosefo Pavao        SR Kamehameha HI         34-11.00  
 17 Braxton Sherlock          SR Hilo                  34-03.00  
 18 Bradley Figueira          SO Keaau                 32-07.00  
 19 Chris Reed                SR Honokaa               32-06.00  
 20 Nui Iopa                  SR Hilo                  32-01.50  
 21 Richard Sevao             SR Keaau                 31-09.25  
 22 Kimo Cavaco               SR Hilo                  30-08.75  
 23 Shawn Hernandez           SO Hilo                  29-04.00  
 24 Eddie Yeichy              JR Hilo                  28-04.50  
 25 Edward Cheng              SO Waiakea               28-00.00  
 26 Ian Clark                    Christian Libert      26-11.50  
 27 Kellen Bello              SR Hilo                  26-05.50  
 28 Lopaka Command            FR Konawaena             23-04.00  
 29 Aloka Lowely              FR Hilo                  22-09.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Jordan               SR Kealakehe               144-01  
  2 David Kekuewa             SR Kamehameha HI           143-08  
  3 Robert Mockchew           JR Kealakehe               130-00  
  4 Dathan Toribio            SR Keaau                   129-05  
  5 Kyle Tirrell              JR Hilo                    121-09  
  6 Gabby Padillo             JR Kealakehe               120-09  
  7 Dane Demello              SR Konawaena               120-03  
  8 Patrick Ahulau            SO Waiakea                 113-03  
  9 Solomon Thomas            JR Waiakea                 111-04  
 10 Maunaku Palama-Danielson  SO Waiakea              109-02.50  
 11 Braxton Sherlock          SR Hilo                 107-01.75  
 12 Ian Clark                    Christian Libert        102-00  
 13 Kellen Bello              SR Hilo                    101-02  
 14 Tyson Iosefo Pavao        SR Kamehameha HI         99-09.50  
 15 Joshua Acia               SR Keaau                 99-02.50  
 16 Spikes Boyd               FR Hilo                     97-05  
 17 Zack Atagi                SO Hilo                  96-10.50  
 18 Ryan Arizo                SR Hilo                  96-03.75  
 19 Nui Iopa                  SR Hilo                  95-01.75  
 20 Tauai Kekaualua-Tuiana    SO Waiakea                  91-11  
 21 Kimo Cavaco               SR Hilo                  90-11.25  
 22 Austin Bello              SO Hilo                     90-07  
 23 Eddie Yeichy              JR Hilo                     90-02  
 24 William Ebeling           SO Waiakea               84-00.25  
 25 Chris Reed                SR Honokaa               81-02.50  
 26 Norman Mogote             SO Keaau                    81-01  
 27 Edward Cheng              SO Waiakea               79-00.50  
 28 Shawn Hernandez           SO Hilo                  71-07.50  
 29 Lopaka Command            FR Konawaena             66-05.75  
 30 Aloka Lowely              FR Hilo                  58-08.25  
 -- Zane Demello              JR Konawaena                 FOUL  
 -- Bradley Figueira          SO Keaau                     FOUL  
 -- Hawk Hanoa                JR Kamehameha HI             FOUL

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad

 

 

Quantcast
%d bloggers like this: