Categorized | Sports, Track & Field

BIIF Track & Field results from Keaau High School Saturday (April 24)

MEDIA RELEASE

BIIF All Comers
Kea’au High School – 4/24/2010
Kea’au HI
Results

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Teisha Nacis              SO Waiakea                  13.31   4  10   
  2 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     13.45   4   8   
  3 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            13.47   4   6   
  4 Cecily Fujii              JR Honokaa                  13.62   4   4   
  5 Erika Cushnie             SR Waiakea                  13.65   4   2   
  6 Mackenzie Buckner         JR Hawaii Prep              13.66   1   1   
  7 Katie Aguilar             SO Honokaa                  13.68   4 
  8 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep              13.77   4 
  8 Rose Nakamura             FR Hilo                     13.77   1 
 10 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                13.98   4 
 11 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              13.98   2 
 12 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     14.12   3 
 13 Sharnette Reyes           SO Ka'u                     14.14   2 
 14 Abigail Houston           FR Keaau                    14.28   1 
 15 Raquel Fields                Ka'u                     14.30   1 
 16 Olivia Azevedo            SO Kamehameha HI            14.47   1 
 17 Lilinoe Heaukulani        SR Kamehameha HI            14.50   2 
 18 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                14.53   1 
 19 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                14.59   3 
 20 Brittney Paahana          SO Konawaena                14.66   2 
 21 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     14.80   2 
 22 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     14.81   3 
 23 Kelcy Ozaki               FR Honokaa                  15.03   1 
 24 Avery Jarvis              FR Keaau                    15.04   2 
 25 Sarah Barry               FR Kamehameha HI            15.06   3 
 26 Kaira-Lynn Imai           JR Kealakehe                15.41   2 
 27 Nesi Aholelei             FR Kealakehe                15.52   3 
 28 Bindu Nicholas            SO Hilo                     15.66   3 
 29 Kristina Cauley           SR Hilo                     16.52   3 
 -- Misilosa Uulopa           JR Konawaena                   FS   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randi Estrada             SO Keaau                    26.86   4  10   
  2 Teisha Nacis              SO Waiakea                  27.55   4   8   
  3 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     27.77   4   6   
  4 Katie Aguilar             SO Honokaa                  27.85   4   4   
  5 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     27.92   4   2   
  6 Kaitlyn Chock             SR Waiakea                  28.91   4   1   
  7 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              29.10   1 
  8 Kera Akiyama              FR Kamehameha HI            29.36   4 
  9 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep              29.50   4 
 10 Zarina Fisher             JR Pahoa                    29.56   1 
 11 Nesi Aholelei             FR Kealakehe                29.71   2 
 12 Raquel Fields                Ka'u                     29.86   1 
 13 Jasmine Ward              SO Konawaena                30.03   1 
 14 Brittney Paahana          SO Konawaena                30.04   2 
 15 Bree Kaneakua             FR Kamehameha HI            30.27   2 
 16 Jessica Vallente          SR Honokaa                  30.58   2 
 17 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                30.58   1 
 18 Rachel Ornelas            JR Ka'u                     30.95   3 
 19 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     31.57   3 
 20 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     31.60   1 
 21 Rose Nakamura             FR Hilo                     31.67   2 
 22 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     31.73   2 
 23 Kelcy Ozaki               FR Honokaa                  31.78   1 
 24 Natalie Orevella          SO Hilo                     32.28   3 
 25 Kristina Cauley           SR Hilo                     35.08   3 
 26 Bindu Nicholas            SO Hilo                     35.74   3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaitlyn Chock             SR Waiakea                1:02.82   2  10   
  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              1:03.44   2   8   
  3 Nadia Ramirez             JR Hilo                   1:04.89   2   6   
  4 Katie Aguilar             SO Honokaa                1:04.97   2   4   
  5 Raquel Fields                Ka'u                   1:06.59   1   2   
  6 Jo-Lynn Kahala-Minzer     SR Kealakehe              1:07.13   1   1   
  7 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  1:08.95   2 
  8 Corin Kim                 SO Kamehameha HI          1:09.10   1 
  9 Btittany Denzer           SO Kealakehe              1:09.83   1 
 10 Jessica Vallente          SR Honokaa                1:11.36   1 
 11 Sarah Gschweng            SO Konawaena              1:11.42   2 
 12 Sierra Hagg                  Christian Libert       1:11.88   2 
 13 Kiana Heaukulani          FR Hilo                   1:15.52   1 
 14 Develyn Libunao              Ka'u                   1:18.24   1 
 15 Rose Nakamura             FR Hilo                   1:23.46   1 
 -- Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI               DQ   2  uniform
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:30.74   10   
  2 Alexis Mabuni             JR Makua Lani             2:35.61    8   
  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            2:35.70    6   
  4 Claire Uyetake            SR Hilo                   2:38.63    4   
  5 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 2:42.41    2   
  6 Rimel Abby                JR Christian Libert       2:44.24    1   
  7 Jessica Busek             FR Waiakea                2:49.42  
  8 Erin Carvalho             SO Kamehameha HI          2:49.85  
  9 Jeanine Hoy               SR Parker                 2:51.77  
 10 Melanie Ulrich            JR Hawaii Prep            2:52.11  
 11 Btittany Denzer           SO Kealakehe              2:53.71  
 12 Bethany Bisel             FR Waiakea                3:04.65  
 13 Meadow Lambert            FR Waiakea                3:06.29  
 14 Sarah Barry               FR Kamehameha HI          3:10.33  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         JR Honokaa                5:15.33   10   
  2 Traci Palermo             JR Hilo                   5:16.31    8   
  3 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  5:16.64    6   
  4 Athena Oldfather          SR Honokaa                5:18.20    4   
  5 Alexis Mabuni             JR Makua Lani             5:18.84    2   
  6 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            5:20.25    1   
  7 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 5:43.28  
  8 Angel Mabuni              JR Makua Lani             5:53.34  
  9 Meadow Lambert            FR Waiakea                6:11.86  
 10 Bethany Bisel             FR Waiakea                6:16.04  
 11 Kristin Cowles-Nelson     JR Hawaii Prep            6:26.11  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         JR Honokaa               11:36.19   10   
  2 Athena Oldfather          SR Honokaa               11:40.52    8   
  3 Shalila De Bourmont       SO Hilo                  11:50.47    6   
  4 Natalie Hagemann          FR Keaau                 12:56.58    4   
  5 Erin Carvalho             SO Kamehameha HI         12:57.55    2   
  6 Melanie Ulrich            JR Hawaii Prep           13:26.96    1   
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              17.05   3  10   
  2 Bree Delacruz             SO Hilo                     17.93   3   8   
  3 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    18.13   3   6   
  4 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI            18.14   3   4   
  5 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              18.29   3   2   
  6 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     18.33   3   1   
  7 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            18.37   3 
  8 Ua Ruedy                  FR Konawaena                18.57   1 
  9 Cathryn Orton             SR Kealakehe                18.71   1 
 10 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     19.06   1 
 11 Raycee Cooke              SO Hilo                     19.10   3 
 12 Bailey Nelson             FR Honokaa                  19.49   1 
 13 Kelsee Aganus             JR Kamehameha HI            19.51   1 
 14 Madeline Redo             SR Kealakehe                19.83   2 
 15 Brittaney Morehead        JR Ka'u                     19.97   2 
 16 Brooke Malama             SR Kamehameha HI            20.13   1 
 17 Pisey Keo                 JR Ka'u                     20.40   2 
 18 Kaimiloa Yoshida          SR Kamehameha HI            20.96   2 
 19 Zoe Spears-Takakuwa       JR Hawaii Prep              21.39   2 
 20 Briana Wilson             FR Hawaii Prep              21.43   2 
 21 Melissa White             JR Hawaii Prep              21.78   2 
 22 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              23.41   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ua Ruedy                  FR Konawaena                49.37   4  10   
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    50.42   4   8   
  3 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     50.86   4   6   
  4 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     51.13   4   4   
  5 Jasmine Ward              SO Konawaena                52.06   4   2   
  6 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            53.16   1   1   
  7 Bree Delacruz             SO Hilo                     53.49   4 
  8 Brittney Paahana          SO Konawaena                53.85   4 
  9 Raycee Cooke              SO Hilo                     53.90   4 
 10 Bailey Nelson             FR Honokaa                  54.53   1 
 11 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              55.21   2 
 12 Michaela Armitage         JR Keaau                    55.64   1 
 13 Roxana Valdavinos         SO Konawaena                55.85   1 
 14 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              56.32   1 
 15 Brooke Malama             SR Kamehameha HI            56.36   3 
 16 Bree Kaneakua             FR Kamehameha HI            57.31   3 
 17 Kelsee Aganus             JR Kamehameha HI            57.55   2 
 18 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     57.88   2 
 19 Kaimiloa Yoshida          SR Kamehameha HI            58.74   2 
 20 Pisey Keo                 JR Ka'u                     59.09   3 
 21 Lauren Pries              FR Hawaii Prep              59.62   3 
 22 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                59.77   2 
 23 Madeline Redo             SR Kealakehe              1:00.31   1 
 24 Katrina Bath              FR Waiakea                1:00.59   2 
 25 Zoe Spears-Takakuwa       JR Hawaii Prep            1:02.90   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waiakea                                               53.23   2  10   
  2 Hawaii Preparatory Academy                            53.36   2   8   
  3 Keaau High School                                     53.58   2   6   
  4 Kamehameha Schools Hawaii                             54.33   2   4   
  5 Kealakehe                                             54.94   2   2   
  6 Ka'u High School                                      55.94   2   1   
  7 Kealakehe  'B'                                        58.50   1 
  8 Waiakea  'B'                                          58.89   1 
  9 Hawaii Preparatory Academy  'B'                       59.20   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   4:18.55   10   
  2 Hilo                                                4:25.44    8   
  3 Kealakehe                                           4:32.35    6   
  4 Konawaena                                           4:35.40    4   
  5 Ka'u High School                                    4:44.10    2   
  6 Hawaii Preparatory Academy                          5:10.13    1   
  7 Waiakea                                             5:14.75  
 -- Kamehameha Schools Hawaii                                DQ   uniform
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erika Cushnie             SR Waiakea                5-01.00   10   
  2 Mindy Campbell            SR Hawaii Prep            4-10.00    8   
  3 Randi Estrada             SO Keaau                  4-08.00    6   
  4 Rachel Bianchi               Kealakehe             J4-08.00    4   
  5 Kaila Voss                SO Kealakehe             J4-08.00    2   
  6 Holly Lambert             SR Waiakea                4-06.00    1   
  7 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           J4-06.00  
  8 Jessica Busek             FR Waiakea               J4-06.00  
  9 Sara Drennan              JR Hawaii Prep            4-04.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shina Chung               SO Hilo                   9-06.00   10   
  2 Sydney Budde              SO Hawaii Prep            8-06.00    8   
  3 Taylor Esaki              SO Hawaii Prep            8-00.00    6   
  4 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI          7-06.00    4   
  5 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                7-00.00    2   
  6 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                 J7-00.00    1   
  7 Rose Nakamura             FR Hilo                  J7-00.00  
  8 Natalie Orevella          SO Hilo                   6-06.00  
  9 Kimberly Renee Hodson     JR Kamehameha HI         J6-06.00  
 10 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                  5-06.00  
 11 Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                 J5-06.00  
 -- Kaylee Rapoza             FR Hilo                        NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McKenna Davidson          SO Kealakehe             15-02.75   10   
  2 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI         15-00.00    8   
  3 Mindy Campbell            SR Hawaii Prep           14-06.50    6   
  4 Kaila Olson               FR Ka'u                  14-06.00    4   
  5 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 14-05.50    2   
  6 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  13-09.75    1   
  7 Jasmine Ward              SO Konawaena             13-09.25  
  8 Develyn Libunao              Ka'u                  13-04.00  
  9 Raquel Fields                Ka'u                  13-03.75  
 10 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           13-02.75  
 11 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa               13-01.50  
 12 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           13-00.75  
 13 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep           13-00.25  
 14 Jessica Busek             FR Waiakea               12-11.50  
 15 Pisey Keo                 JR Ka'u                  12-08.50  
 16 Karley Swain              SO Waiakea               12-03.50  
 17 Ricki Velez               FR Ka'u                  11-11.50  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 32-03.75   10   
  2 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  31-01.00    8   
  3 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI         30-05.00    6   
  4 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep           30-00.00    4   
  5 Rachel Bianchi               Kealakehe             29-01.75    2   
  6 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           26-11.00    1   
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI         32-08.00   10   
  2 Misilosa Uulopa           JR Konawaena             32-04.00    8   
  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 32-01.75    6   
  4 Precious Duyao            SO Keaau                 28-08.75    4   
  5 Tiffany Kerr              JR Hilo                  28-02.25    2   
  6 Siuleo Enos               SR Pahoa                 28-00.25    1   
  7 Matelita Tomoefalau       SO Konawaena             27-05.00  
  8 Alyssa Areola             SO Keaau                 26-01.00  
  9 Janna Urakami             JR Waiakea               25-10.00  
 10 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI         25-06.25  
 11 Lahela Peters-Case        JR Honokaa               25-05.00  
 12 Tiffany Ramos             SR Keaau                 24-08.50  
 13 Angel Thompson               Christian Libert      24-01.25  
 14 Shampagne Salas           JR Hilo                  23-11.25  
 15 Shyla Ronia               SR Keaau                 23-10.50  
 16 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI         23-09.25  
 17 Savanna Gonzales          SR Hawaii Prep           23-03.50  
 18 Ariel Brown               FR Pahoa                 21-05.75  
 19 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         21-04.50  
 20 Chesna Kanekaneya         JR Kealakehe             18-06.75  
 21 DeLima Nessa              JR Christian Libert      18-02.25  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI        126-07.50   10   
  2 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                102-11.50    8   
  3 Matelita Tomoefalau       SO Konawaena                93-05    6   
  4 Janna Urakami             JR Waiakea                  91-06    4   
  5 Noe Enos                  SR Hawaii Prep              82-01    2   
  6 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                79-05    1   
  7 Shyla Ronia               SR Keaau                    77-00  
  8 Precious Duyao            SO Keaau                    74-04  
  9 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI            73-03  
 10 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         72-08.50  
 11 Ariel Brown               FR Pahoa                    68-08  
 12 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI            67-09  
 13 Tiffany Ramos             SR Keaau                    66-10  
 14 Remi Thomson              SR Hilo                  65-05.50  
 15 Brittney Imade            JR Waiakea                  62-09  
 16 Tiffany Kerr              JR Hilo                     57-08  
 17 Kayla Shiroma             SO Waiakea               56-10.50  
 18 Chesna Kanekaneya         JR Kealakehe             44-01.50  
 -- Shampagne Salas           JR Hilo                      FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.19   8  10   
  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  11.30   8   8   
  3 Kaenen Akau               SO Kamehameha HI            11.35   8   6   
  4 Jacob Edwards             SR Ka'u                     11.36   8   4   
  5 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            11.58   4   2   
  6 Everett McKee             JR Kamehameha HI            11.70   1   1   
  7 Christian Lee             JR Hawaii Prep              11.74   1 
  8 Manta Dircks              SR Kamehameha HI            11.75   5 
  9 Shannon White             SR Keaau                    11.82   8 
 10 Talon Ota                 FR Keaau                    11.86   8 
 11 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              11.88   8 
 12 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                11.97   8 
 13 Jacob Souza               JR Kealakehe                12.02   4 
 14 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe                12.05   3 
 15 Brock Namuo               SO Kealakehe                12.08   1 
 16 JJ Higginson              SR Hawaii Prep              12.08   2 
 17 Robert Mockchew           JR Kealakehe                12.13   5 
 18 Casey Chai                SR Kamehameha HI            12.13   6 
 19 Wong Ly                   SR Hilo                     12.14   5 
 20 Daniel Gregg              JR Parker                   12.15   2 
 21 Landru Parker             SR Keaau                    12.15   4 
 22 Collins Mattos            SR Hilo                     12.16   1 
 23 Johnny Chow               FR Keaau                    12.17   2 
 24 Kahavi Collado            FR Konawaena                12.18   2 
 25 Kason Marques             JR Keaau                    12.25   1 
 26 Jesse Gonsalez               Hilo                     12.34   2 
 27 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                12.35   6 
 28 Riley Stormont            JR Kamehameha HI            12.35   7 
 29 BJ Meyers                 JR Kealakehe                12.37   6 
 30 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  12.38   4 
 31 Patrick Garcia            SO Ka'u                     12.39   1 
 32 Katon Pestano             FR Hilo                     12.41   5 
 33 Mitchell Nalu Herras      SR Kamehameha HI            12.49   3 
 34 Keoni Wong                SO Kamehameha HI            12.52   6 
 35 Dalton Hayashi            SR Hilo                     12.58   4 
 36 Brandon Kelley            SO Hilo                     12.62   3 
 37 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  12.64   6 
 38 Kamanaopono Aiu           SO Kamehameha HI            12.66   5 
 39 Zack Shozuya              SR Hilo                     12.68   6 
 40 Jeremiah May              FR Konawaena                12.70   5 
 41 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  12.78   2 
 42 Ocean Lee                 SO Hilo                     12.78   7 
 43 Ikaika Villanueva            Kamehameha HI            12.82   5 
 44 Nolan Wines               JR Hilo                     12.85   6 
 45 Aaron Harper              SO Hawaii Prep              12.85   4 
 46 Gunner Nagata             SO Konawaena                12.87   3 
 47 Gavin Gambone             SR Konawaena                12.87   4 
 47 Shalom Motonaga           SR Hilo                     12.87   7 
 49 Bobby Uesi                JR Honokaa                  12.90   7 
 50 Keone Houvener            SR Ka'u                     12.93   4 
 51 Daylan Siemann            JR Kamehameha HI            13.05   7 
 52 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            13.14   2 
 53 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  13.14   1 
 54 Tekahi Napoleon           JR Honokaa                  13.37   5 
 55 David Nesting             SO Honokaa                  13.40   3 
 56 Bryant Malepe             SR Ka'u                     13.43   2 
 57 Wada Ben                  FR Christian Libert         13.50   1 
 58 Charles Tolentino         JR Pahoa                    13.58   3 
 59 Dolend Case               JR Honokaa                  13.62   6 
 60 Trent Hashimoto           SO Hilo                     13.64   7 
 61 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     13.69   3 
 62 Robert Ribordy            FR Waiakea                  13.74   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  22.47   7  10   
  2 Jacob Edwards             SR Ka'u                     22.50   7   8    22.497
  3 Jesse Huihui              SO Keaau                    22.50   7   6    22.500
  4 Everett McKee             JR Kamehameha HI            23.50   7   4   
  5 Christian Lee             JR Hawaii Prep              23.65   3   2   
  6 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              24.02   7   1   
  7 Casey Chai                SR Kamehameha HI            24.07   3 
  8 Luca Walter               SO Kealakehe                24.08   7 
  9 Justin Truong             SR Hawaii Prep              24.09   2 
 10 Kawohi Schutte            SO Hawaii Prep              24.21   4 
 11 Brock Namuo               SO Kealakehe                24.36   1 
 12 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                24.37   7 
 13 Talon Ota                 FR Keaau                    24.51   7 
 14 Johnny Chow               FR Keaau                    24.68   2 
 15 Kason Marques             JR Keaau                    24.80   3 
 16 Robert Harrington         FR Keaau                    24.86   4 
 17 Roger Carlos              SO Keaau                    25.03   1 
 18 Gunner Nagata             SO Konawaena                25.12   2 
 19 Mitchell Nalu Herras      SR Kamehameha HI            25.15   2 
 20 BJ Meyers                 JR Kealakehe                25.40   2 
 21 Brandon Kelley            SO Hilo                     25.42   4 
 22 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  25.47   4 
 23 Jeremiah May              FR Konawaena                25.48   4 
 24 Patrick Garcia            SO Ka'u                     25.51   2 
 25 Zack Shozuya              SR Hilo                     25.53   5 
 26 Joshua Tobias             SO Honokaa                  25.71   2 
 27 Katon Pestano             FR Hilo                     25.81   1 
 28 Ocean Lee                 SO Hilo                     25.91   4 
 29 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  25.92   6 
 30 Shalom Motonaga           SR Hilo                     26.00   5 
 31 Nolan Wines               JR Hilo                     26.12   3 
 32 Gavin Gambone             SR Konawaena                26.14   5 
 33 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  26.40   5 
 34 Greg Matias               SO Keaau                    26.43   5 
 35 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            26.60   1 
 36 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  26.74   2 
 37 Dalton Hayashi            SR Hilo                     26.92   5 
 38 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    26.96   3 
 39 Dolend Case               JR Honokaa                  27.07   6 
 40 Micah Hanano              FR Hawaii Prep              27.18   5 
 41 Wada Ben                  FR Christian Libert         27.24   1 
 42 David Nesting             SO Honokaa                  27.46   4 
 43 Trent Hashimoto           SO Hilo                     27.49   6 
 44 Chris Koscik              JR St Joseph                27.84   3 
 45 McCrae Johnston           JR Parker                   27.95   1 
 46 Charles Tolentino         JR Pahoa                    28.19   1 
 47 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     28.34   3 
 48 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                  29.30   1 
 49 Richard Kerr              FR Hilo                     29.36   6 
 50 Cameron McDaniel          FR Hilo                     29.43   6 
 -- Keith Cockle              JR Honokaa                     FS   6 
 -- Robert Ribordy            FR Waiakea                     FS   3 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  51.90   3  10   
  2 Luca Walter               SO Kealakehe                52.23   3   8   
  3 Richard Moylan            SR Christian Libert         52.84   3   6   
  4 Daniel Gregg              JR Parker                   54.19   3   4   
  5 Sai Weiss                 SR Hilo                     54.45   1   2   
  6 Jordan Decoito            SR Hilo                     54.49   3   1   
  7 Travis Winters            SO Waiakea                  54.59   1 
  8 Keoni Colson              SR Hawaii Prep              55.55   1 
  9 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                  55.63   2 
 10 Shannon White             SR Keaau                    55.82   3 
 11 Keith Cockle              JR Honokaa                  56.19   3 
 12 Kason Marques             JR Keaau                    57.57   2 
 13 Nelson Enos               SO Keaau                    58.09   1 
 14 Jeremiah May              FR Konawaena                58.23   2 
 15 Nolan Wines               JR Hilo                     59.35   2 
 16 Gunner Nagata             SO Konawaena                59.37   1 
 17 Tekahi Napoleon           JR Honokaa                  59.73   2 
 18 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                1:00.64   2 
 19 Dalton Hayashi            SR Hilo                   1:02.18   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:00.59   10   
  2 Chris Mosch               JR Honokaa                2:05.84    8   
  3 Ethan Meikle              SR Kohala                 2:06.36    6   
  4 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              2:06.85    4   
  5 Jeremy Grotenhuis         SR Christian Libert       2:08.44    2   
  6 Shawn Andrada             SR Keaau                  2:09.13    1   
  7 Joshua Robinson           JR Honokaa                2:09.16  
  8 Dylan Steele              SR Kealakehe              2:10.89  
  9 Chayce Moniz              SO Honokaa                2:11.28  
 10 John Fratinardo           SR Kamehameha HI          2:11.84  
 11 Bryson McCormick          SR Hilo                   2:13.85  
 12 BO Rasse                  SR Waiakea                2:16.35  
 13 Robby Meguro              SO Waiakea                2:18.26  
 14 Shannon White             SR Keaau                  2:19.40  
 15 Keoni Rice                FR Waiakea                2:19.64  
 16 Carson Magoon             SO Hawaii Prep            2:19.73  
 17 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                2:22.34  
 18 Michael Rogerson          SO Hawaii Prep            2:23.64  
 19 Ruta Yoda                 FR Hawaii Prep            2:28.94  
 20 Lance Mendes              SO Waiakea                2:30.99  
 21 Loren Bailey              SO Konawaena              2:34.34  
 22 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  2:35.18  
 23 Josh Dipert               SR Pahoa                  2:35.57  
 24 Kaimipono Kajiyama        FR Kamehameha HI          3:00.43  
 25 Kulan Tarnes                 Hawaii Prep            3:03.46  
 26 Dakota Carter             FR Hawaii Prep            3:08.55  
 27 Madrone Goldman           FR Kohala                 3:10.35  
 28 Andy Lin                     Waiakea                3:13.47  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Mosch               JR Honokaa                4:18.54   10   
  2 Jackson Halford           SO Waiakea                4:23.02    8   
  3 Tyler Tsubota             SR Hawaii Prep            4:26.65    6   
  4 Geoff Whitener            JR Kealakehe              4:33.09    4   
  5 John Fratinardo           SR Kamehameha HI          4:39.48    2   
  6 Shawn Andrada             SR Keaau                  4:44.72    1   
  7 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:47.54  
  8 Ruta Yoda                 FR Hawaii Prep            4:52.91  
  9 Kevin Olsen               JR Keaau                  4:55.35  
 10 Michael Rogerson          SO Hawaii Prep            5:03.26  
 11 Carson Magoon             SO Hawaii Prep            5:07.47  
 12 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  5:15.66  
 13 Lucas Myrhe               FR Keaau                  5:18.30  
 14 Loren Bailey              SO Konawaena              5:28.17  
 15 Josh Dipert               SR Pahoa                  5:28.88  
 16 Joey Chavez               SR Hawaii Prep            5:34.84  
 17 Kulan Tarnes                 Hawaii Prep            6:08.56  
 18 Andy Lin                     Waiakea                6:16.48  
 19 Dakota Carter             FR Hawaii Prep            6:21.83  
 20 Madrone Goldman           FR Kohala                 6:24.47  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson Halford           SO Waiakea                9:51.35   10   
  2 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   9:52.39    8   
  3 Geoff Whitener            JR Kealakehe              9:56.87    6   
  4 Chayce Moniz              SO Honokaa               10:06.46    4   
  5 Andrew Langtree           FR St Joseph             10:07.89    2   
  6 Joshua Robinson           JR Honokaa               10:08.79    1   
  7 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert      10:16.23  
  8 Kevin Olsen               JR Keaau                 10:19.08  
  9 Wayne Pavao               JR Keaau                 10:41.94  
 10 Jesse Tarnas              SO Parker                10:44.71  
 11 James Clubbs              JR Keaau                 10:50.83  
 12 Brendan Branco            JR Hilo                  11:00.17  
 13 William Wainwright        JR Hilo                  12:57.73  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     14.56   2  10   
  2 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            16.05   2   8   
  3 Damien Packer             SO Keaau                    16.47   2   6   
  4 Everett McKee             JR Kamehameha HI            16.69   2   4   
  5 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              17.02   2   2   
  6 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            18.12   2   1   
  7 Dan Taylor                JR Hilo                     18.30   1 
  8 Rick Micheals             JR Hilo                     19.17   1 
  9 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            19.42   2 
 10 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              19.55   1 
 11 Torin Kubo                SO Hawaii Prep              19.77   1 
 -- Emilio Vallejo            JR Waiakea                     DQ   1  unsporting
 -- Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep                 DQ   1  fs
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     38.46   3  10   
  2 Everett McKee             JR Kamehameha HI            41.64   3   8   
  3 Damien Packer             SO Keaau                    43.49   3   6   
  4 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              43.61   3   4   
  5 Cliff Eriksson            SO Keaau                    44.86   3   2   
  6 Kahavi Collado            FR Konawaena                45.25   1   1   
  7 Dan Taylor                JR Hilo                     45.34   1 
  8 Rick Micheals             JR Hilo                     46.29   3 
  9 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              46.30   1 
 10 Emilio Vallejo            JR Waiakea                  46.63   2 
 11 Michael Rabara            FR Konawaena                46.80   1 
 12 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            47.96   3 
 13 Ethan Bilotti             SR Konawaena                48.07   2 
 14 Noah Bath                 SR Waiakea                  48.23   1 
 15 Dustin Kuahiwinui         SR Ka'u                     48.73   1 
 16 Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep              48.92   1 
 17 William Ebeling           SO Waiakea                  49.38   2 
 18 George Twiggsmith         JR Hawaii Prep              49.98   2 
 19 Keone Houvener            SR Ka'u                     50.97   2 
 20 Torin Kubo                SO Hawaii Prep              50.98   2 
 21 Chris Koscik              JR St Joseph                51.88   1 
 22 Aaron Harper              SO Hawaii Prep              52.84   2 
 23 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     52.87   2 
 24 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                53.70   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                     44.88   10   
  2 Hawaii Preparatory Academy                            45.47    8   
  3 Kealakehe                                             45.98    6   
  4 Kamehameha Schools Hawaii                             47.88    4   
  5 Ka'u High School                                      48.80    2   
  6 Ka'u High School  'B'                                 52.89  
 -- Hawaii Preparatory Academy  'B'                         DNF  
 -- Christian Liberty                                        DQ   zone violation
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                           3:35.55   2  10   
  2 Waiakea                                             3:35.82   2   8   
  3 Hawaii Preparatory Academy                          3:36.64   2   6   
  4 Hilo                                                3:36.65   2   4   
  5 Kealakehe                                           3:42.86   2   2   
  6 Christian Liberty                                   3:43.31   1   1   
  7 Konawaena                                           3:53.16   2 
  8 Hilo  'B'                                           3:55.39   1 
  9 Hawaii Preparatory Academy  'B'                     3:55.74   1 
 10 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                      3:55.81   1 
 11 Waiakea  'B'                                        3:57.82   1 
 12 Ka'u High School                                    4:25.22   1 
 -- Honoka'a                                                 DQ   2  uniform violation
 -- Keaau High School                                        DQ   2  impeding
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelson Kawai              SR Kohala                 6-02.00   10   
  2 Ethan Meikle              SR Kohala                J6-02.00    8   
  3 George Twigg-Smith           Hawaii Prep            5-10.00    6   
  4 Manta Dircks              SR Kamehameha HI          5-08.00    4   
  5 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe              5-06.00    1.50
  5 Robert Mockchew           JR Kealakehe              5-06.00    1.50
  7 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI         J5-06.00  
  8 Cliff Eriksson            SO Keaau                  5-04.00  
  9 Keoni Wong                SO Kamehameha HI         J5-04.00  
 10 Jacob St George           SR Waiakea               J5-04.00  
 11 Jesse Gonsalez               Hilo                   5-02.00  
 12 Ka'u Eggers               SO Keaau                 J5-02.00  
 13 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI          5-00.00  
 14 Micah Hanano              FR Hawaii Prep            4-08.00  
 -- John Yu                   SO Hawaii Prep                 NH  
 -- McCrae Johnston           JR Parker                      NH  
 -- Robert Harrington         FR Keaau                       NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaac DeRego              SR Kamehameha HI         12-00.00   10   
  2 Wong Ly                   SR Hilo                  11-06.00    8   
  3 Max Shimamoto             SR Kamehameha HI         11-00.00    6   
  4 Nelson Enos               SO Keaau                J11-00.00    4   
  5 Justin Truong             SR Hawaii Prep           10-06.00    2   
  6 Ka'u Eggers               SO Keaau                 10-00.00    1   
  7 Katon Pestano             FR Hilo                   9-06.00  
  8 Dylan Alip                SO Kamehameha HI         J9-06.00  
  9 Amnar AL Naimat           SO Hawaii Prep            9-00.00  
 10 Greg Matias               SO Keaau                 J9-00.00  
 11 Ikaika Vivas              SR Kamehameha HI         J9-00.00  
 12 Richard Kerr              FR Hilo                   8-06.00  
 13 Cameron McDaniel          FR Hilo                   7-00.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                  20-09.00   10   
  2 Alika Kaopua              SO Ka'u                  19-07.75    8   
  3 Jesse Huihui              SO Keaau                 19-04.50    6   
  4 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI         19-03.75    4   
  5 Michael Morikawa          FR Waiakea               19-00.75    2   
  6 Manta Dircks              SR Kamehameha HI         18-11.75    1   
  7 Daniel Gregg              JR Parker                18-10.75  
  8 George Twigg-Smith           Hawaii Prep           18-06.50  
  9 Talon Ota                 FR Keaau                 18-06.25  
 10 Johnny Chow               FR Keaau                 18-03.75  
 11 Roger Carlos              SO Keaau                 17-10.00  
 12 Landru Parker             SR Keaau                 17-08.50  
 13 Kahavi Collado            FR Konawaena             17-04.25  
 14 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  17-01.00  
 15 Michael Rabara            FR Konawaena             16-05.25  
 16 Emilio Vallejo            JR Waiakea               16-03.50  
 17 Dean Hosaka               SO Waiakea               16-03.25  
 18 Gunner Nagata             SO Konawaena             16-02.50  
 19 John Yu                   SO Hawaii Prep           16-01.75  
 20 Shalom Motonaga           SR Hilo                  16-01.00  
 21 McCrae Johnston           JR Parker                15-04.25  
 22 Bryant Malepe             SR Ka'u                  15-02.75  
 23 Evan Vanterpool           SO Ka'u                  15-01.50  
 24 Mark Rita                 SR Ka'u                  15-00.50  
 25 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         14-07.50  
 26 Robert Ribordy            FR Waiakea               14-06.50  
 -- Kason Marques             JR Keaau                     FOUL  
 -- Justin Truong             SR Hawaii Prep               FOUL  
 -- Rocky Lominario           SR Kealakehe                   DQ   profanity
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                  45-05.50   10   
  2 Manta Dircks              SR Kamehameha HI         43-02.50    8   
  3 Michael Morikawa          FR Waiakea               39-00.75    6   
  4 Damien Packer             SO Keaau                 38-10.50    4   
  5 Ka'u Eggers               SO Keaau                 38-05.00    2   
  6 Everett McKee             JR Kamehameha HI         38-01.25    1   
  7 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  37-11.50  
  8 Kelson Kawai              SR Kohala                37-01.75  
  9 Landru Parker             SR Keaau                 36-08.00  
 10 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         31-05.25  
 11 Mark Rita                 SR Ka'u                  30-02.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep           51-00.00   10   
  2 Zane Demello              JR Konawaena             43-00.25    8   
  3 Jake Jordan               SR Kealakehe             42-10.25    6   
  4 Maunaku Palama-Danielson  SO Waiakea               42-05.00    4   
  5 Gabby Padillo             JR Kealakehe             41-10.50    2   
  6 Dathan Toribio            SR Keaau                 41-04.25    1   
  7 Ryan Arizo                SR Hilo                  39-01.75  
  8 Patrick Ahulau            SO Waiakea               39-01.00  
  9 Kawika Haili              SR Keaau                 36-06.00  
 10 Spikes Boyd               FR Hilo                  35-06.25  
 11 Braxton Sherlock          SR Hilo                  34-11.50  
 12 Kyle Tirrell              JR Hilo                  34-09.25  
 13 Kimo Cavaco               SR Hilo                  34-05.25  
 14 Jonathan Lomberg          SO Kealakehe             32-04.50  
 15 Bradley Figueira          SO Keaau                 32-03.50  
 16 Zack Atagi                SO Hilo                  31-11.50  
 17 Joshua Takiguchi          JR Hilo                  31-06.25  
 18 Kellen Bello              SR Hilo                  29-08.25  
 19 Shawn Hernandez           SO Hilo                  29-04.00  
 20 Edward Cheng              SO Waiakea               28-05.25  
 21 Austin Bello              SO Hilo                  27-05.50  
 22 Norman Mogote             SO Keaau                 25-11.00  
 23 Aloka Lowely              FR Hilo                  22-01.75  
 -- Richard Sevao             SR Keaau                     FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dathan Toribio            SR Keaau                127-08.50   10   
  2 Robert Mockchew           JR Kealakehe               126-02    8   
  3 Maunaku Palama-Danielson  SO Waiakea                 122-09    6   
  4 Jake Jordan               SR Kealakehe               122-04    4   
  5 Braxton Sherlock          SR Hilo                    118-09    2   
  6 Gabby Padillo             JR Kealakehe               115-08    1   
  7 Solomon Thomas            JR Waiakea                 113-09  
  8 Zane Demello              JR Konawaena               113-01  
  9 Patrick Ahulau            SO Waiakea              110-07.50  
 10 William Ebeling           SO Waiakea              108-01.50  
 11 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI        106-09.50  
 12 Kyle Tirrell              JR Hilo                 105-08.50  
 13 Jeffrey Cabanting-Rafael  SO Waiakea                 102-00  
 14 Kellen Bello              SR Hilo                  99-08.50  
 15 Ian Clark                    Christian Libert         99-06  
 16 Joshua Takiguchi          JR Hilo                     98-06  
 17 Zack Atagi                SO Hilo                  97-03.50  
 18 Nui Iopa                  SR Hilo                  96-01.50  
 19 Ryan Arizo                SR Hilo                     95-09  
 20 Kawika Haili              SR Keaau                 93-04.50  
 21 Bradley Figueira          SO Keaau                 91-03.50  
 22 Spikes Boyd               FR Hilo                     86-08  
 23 Edward Cheng              SO Waiakea               78-00.50  
 24 Austin Bello              SO Hilo                     77-11  
 25 Kimo Cavaco               SR Hilo                  73-06.50  
 26 Norman Mogote             SO Keaau                    71-06  
 27 Aloka Lowely              FR Hilo                     60-06  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau High School           97        2) Hawaii Preparatory Academ  65   
    3) Waiakea                     56        4) Kamehameha Schools Hawaii  55   
    5) Hilo                        54        6) Honoka'a                   46   
    7) Ka'u High School            43        8) Kealakehe                  35   
    9) Konawaena                   31       10) Makua Lani                 10   
   11) Kohala High School           2       12) Christian Liberty           1   
   12) Pahoa                        1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Hawaii   84        2) Keaau High School          80   
    3) Waiakea                     72        4) Ka'u High School           62   
    5) Kealakehe                   54        6) Hawaii Preparatory Academ  47   
    7) Hilo                        25        8) Kohala High School         24   
    9) Honoka'a                    23       10) Christian Liberty           9   
   10) Konawaena                    9       12) Parker                      4   
   13) Saint Joseph                 2

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad

 

 

Quantcast
%d bloggers like this: