Categorized | Sports, Track & Field

BIIF East Hawaii track & field meet results

BIIF Eastside Week 2
Kea'au High School  - 4/3/2010
Kea'au, HI
Results                                    

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Teisha Nacis              SO Waiakea                  13.40   2  10
  2 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     13.51   2   8
  3 Kailyn Chock              SR Waiakea                  13.74   2   6
  4 Aloha Bohol               JR Hilo                     13.78   2   4
  5 Abigail Houston           FR Keaau                    14.23   2   2
  6 Lillie Davis              FR Keaau                    14.35   1   1
  7 Shani Cosma               FR Keaau                    14.51   2
  8 Karley Swain              SO Waiakea                  14.57   2
  9 Sharnette Reyes           SO Ka'u                     14.78   1
 10 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     14.95   1
 11 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                    15.08   1
 12 Sierra Hagg                  Christian Libert         15.24   2
 13 Rachel Ornelas            JR Ka'u                     15.42   1
 14 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                    15.52   1
 15 Bindu Nicholas            SO Hilo                     15.99   1
 -- Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                       FS   1 

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aloha Bohol               JR Hilo                     28.79   2  10
  2 Lillie Davis              FR Keaau                    30.07   2   8
  3 Angeline Hoke             SR Waiakea                  30.96   2   6
  4 Karley Swain              SO Waiakea                  31.02   2   4
  5 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                    31.31   2   2
  6 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     31.42   1   1
  7 Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                    31.92   1
  8 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     32.03   2
  9 Katrina Bath              FR Waiakea                  32.12   1
 10 Sierra Hagg                  Christian Libert         32.43   2
 11 Natalie Orevella          SO Hilo                     32.47   1
 12 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                    32.50   1
 13 Shaylagh Duryea           SR Hilo                     35.91   1
 14 Bindu Nicholas            SO Hilo                     37.54   1 

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Teisha Nacis              SO Waiakea                1:06.55   2  10
  2 Nadia Ramirez             JR Hilo                   1:08.19   2   8
  3 Rose Nakamura             FR Hilo                   1:09.37   1   6
  4 Vandey Okinaka            FR Waiakea                1:09.89   1   4
  5 Karley Swain              SO Waiakea                1:12.82   2   2
  6 Kiana Heaukulani          FR Hilo                   1:15.34   1   1
  7 Shina Chung               SO Hilo                   1:16.33   2
  8 Brittney Imade            JR Waiakea                1:20.08   1
  9 Pisey Keo                 JR Ka'u                   1:23.98   2 

Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kailyn Chock              SR Waiakea                2:30.36   10
  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:34.08    8
  3 Claire Uetake             SR Hilo                   2:38.45    6
  4 Corin Kim                 SO Kamehameha HI          2:50.52    4
  5 Jessica Busek             FR Waiakea                2:52.93    2
  6 Hannah Hendershot         FR Waiakea                2:58.17    1
  7 Kristen Mattos            JR Christian Libert       3:03.75
  8 Meadow Lambert            FR Waiakea                3:15.98
  9 Bethany Bisel             FR Waiakea                3:20.14
 10 Sarah Barry               FR Kamehameha HI          3:21.17
 11 Noelle Pohina             FR Kamehameha HI          3:27.65  

Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  5:23.16   10
  2 Traci Palaermo            JR Hilo                   5:23.77    8
  3 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea                5:28.84    6
  4 Shalila DE Bourmont       SO Hilo                   5:38.20    4
  5 Hannah Hendershot         FR Waiakea                6:14.17    2
  6 Rimel Abby                JR Christian Libert       6:21.38    1
  7 Meadow Lambert            FR Waiakea                6:24.41
  8 Bethany Bisel             FR Waiakea                6:32.54  

Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea               11:52.76   10
  2 Shalila DE Bourmont       SO Hilo                  12:02.97    8
  3 Natalie Hagemann          FR Keaau                 12:51.25    6
  4 Karina Lawrence           SO Hilo                  13:08.22    4   

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    18.15   2  10
  2 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     18.20   2   8
  3 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     18.88   1   6
  4 Bree Delacruz             SO Hilo                     19.14   1   4
  5 Brittaney Morehead        JR Ka'u                     19.75   1   2
  6 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     19.88   2   1
  7 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            19.98   2
  8 Pisey Keo                 JR Ka'u                     20.44   1 

Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    50.90   2  10
  2 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     52.04   2   8
  3 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     52.96   2   6
  4 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     53.40   2   4
  5 Bree Delacruz             SO Hilo                     53.97   2   2
  6 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            54.90   2   1
  7 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     57.40   1
  8 Michaela Armitage         JR Keaau                    58.18   1
  9 Brittaney Morehead        JR Ka'u                   1:00.66   1
 10 Katrina Bath              FR Waiakea                1:01.16   1
 11 Pisey Keo                 JR Ka'u                   1:12.22   1 

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo                                                  53.74   10
  2 Keaau High School                                     55.02    8
  3 Ka'u High School                                      56.80    6
  4 Kamehameha Schools Hawaii                             58.78    4
  5 Waiakea                                             1:00.76    2   

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   4:21.54   10
  2 Hilo                                                4:28.13    8
  3 Waiakea                                             4:34.46    6
  4 Hilo  'B'                                           4:47.85
  5 Kamehameha Schools Hawaii                           4:51.45    4   

Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Randi Estrada             SO Keaau                  4-10.00   10
  2 Holly Lambert             SR Waiakea                4-06.00    8
  3 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                   4-04.00    6
  4 Jessica Busek             FR Waiakea               J4-04.00    4
  5 Nadia Ramirez             JR Hilo                  J4-04.00    2   

Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shina Chung               SO Hilo                   9-08.00   10
  2 Kaylee Rapoza             FR Hilo                   7-06.00    8
  3 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI          7-00.00    5
  3 Kimberly Renee Hodson     JR Kamehameha HI          7-00.00    5
  5 Rose Nakamura             FR Hilo                  J7-00.00    2
  6 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  6-06.00    1
  7 Natalie Orevella          SO Hilo                  J6-06.00
  8 Lillie Davis              FR Keaau                  5-06.00  

Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaila Olson               FR Ka'u                  14-04.00   10
      FOUL  13-00.50  14-04
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 14-02.25    8
      14-02.25  13-05.75  13-05.50
  3 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  13-07.00    6
      FOUL  13-05.50  13-07
  4 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI         12-09.75    4
      12-06.50  12-09.75  FOUL
  5 Jessica Busek             FR Waiakea               12-04.50    2
      FOUL  11-00.75  12-04.50
  6 Vandey Okinaka            FR Waiakea               11-07.25    1
      FOUL  11-07.25  10-08.50
  7 Michaela Armitage         JR Keaau                 11-01.25
      FOUL  11-01.25  10-04.75
  8 Ricki Velez               FR Ka'u                   9-05.00
      9-05  9-04  9-04.50            

Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  31-04.00   10
      30-01.50  30-03.75  31-04
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 30-11.25    8
      FOUL  30-11.25  30-08
  3 Kaila Olson               FR Ka'u                  28-10.75    6
      27-00.75  FOUL  28-10.75            

Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI         31-03.50   10
      31-03.50  28-10.25  31-03.50
  2 Angeline Hoke             SR Waiakea               26-07.50    8
      26-02.25  26-06  26-07.50
  3 Precious Duyao            SO Keaau                 26-01.00    6
      25-06.50  24-11.50  26-01
  4 Alyssa Areola             SO Keaau                 25-09.00    4
      25-09  FOUL  24-07.50
  5 Janna Urakami             JR Waiakea               24-04.00    2
      22-04.75  23-00.25  24-04
  6 Katelynne Paleka-Kennedy  JR Kamehameha HI         24-02.25    1
      22-11.25  24-02.25  23-09.50
  7 Shyla Ronia               SR Keaau                 23-11.25
      23-11.25  23-06.75  FOUL
  8 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI         22-04.00
      22-04  19-03.25  20-09
  9 Ariel Brown               FR Pahoa                 22-00.25
      21-07  22-00.25  FOUL
 10 Tiffany Ramos             SR Keaau                 21-03.00
      21-02.50  21-03  20-09.25
 11 Remi Thomson              SR Hilo                  21-02.50
      17-04  21-02.50  FOUL
 12 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI         19-04.75
      19-04.75  19-02  16-10.75
 13 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         17-10.00
      17-08.50  17-10  17-09.50            

Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI        123-08.50   10
      123-08.50  120-00  113-11
  2 Janna Urakami             JR Waiakea                  87-03    8
      87-03  FOUL  81-11
  3 Angeline Hoke             SR Waiakea                  83-11    6
      FOUL  83-11  FOUL
  4 Shyla Ronia               SR Keaau                    82-08    4
      80-05  82-08  FOUL
  5 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI            76-04    2
      76-04  72-08.50  75-02
  6 Precious Duyao            SO Keaau                    74-01    1
      FOUL  71-02  74-01
  7 Katelynne Paleka-Kennedy  JR Kamehameha HI         73-08.50
      72-04  73-08.50  73-05
  8 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI            72-06
      68-00  72-04  72-06
  9 Ariel Brown               FR Pahoa                    68-07
      57-07  68-07  51-09.50
 10 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI         66-07.50
      66-07.50  FOUL  59-02.50
 11 Brittney Imade            JR Waiakea               63-09.50
      50-05  60-11  63-09.50
 12 Tiffany Ramos             SR Keaau                    62-06
      62-06  61-06  54-11.50
 13 Remi Thomson              SR Hilo                     56-03
      55-04  55-06  56-03
 14 Kayla Shiroma             SO Waiakea                  53-07
      53-07  46-00.50  48-09            

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.22   4  10
  2 Talon Ota                 FR Keaau                    11.74   4   8
  3 Collins Mattos            SR Hilo                     11.89   4   6
  4 Kristian Martinez         SO Hilo                     12.00   4   4
  5 Kason Marques             JR Keaau                    12.15   1   2
  6 Johnny Chow               FR Keaau                    12.25   2   1
  7 Patrick Garcia            SO Ka'u                     12.36   4
  8 Sai Weiss                 SR Hilo                     12.39   2
  9 Jordan Decoito            SR Hilo                     12.39   1
 10 Jesse Gonsalez               Hilo                     12.39   4
 11 Dean Hosaka               SO Waiakea                  12.54   4
 12 Dalton Hayashi            SR Hilo                     12.56   2
 13 Kamanaopono Aiu           SO Kamehameha HI            12.57   3
 14 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  12.59   1
 15 Nolan Wines               JR Hilo                     12.68   3
 16 Derrick Krygier           SR Pahoa                    12.74   1
 17 Ocean Lee                 SO Hilo                     12.76   3
 18 Shalom Motonaga           SR Hilo                     12.95   3
 19 Trent Hashimoto           SO Hilo                     13.01   3
 20 Warner John Shaw          SO Kamehameha HI            13.17   3
 21 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  13.21   2
 22 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    13.23   4
 23 Robert Ribordy            FR Waiakea                  13.64   3
 24 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                  13.71   3
 25 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     13.72   1
 26 Arden Costales            FR Kamehameha HI            13.96   1
 27 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            14.10   2
 -- Cody Phillips             SR Pahoa                       FS   2 

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    23.11   6  10
  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  23.45   6   8
  3 Kristian Martinez         SO Hilo                     24.31   6   6
  4 Collins Mattos            SR Hilo                     24.40   6   4
  5 Talon Ota                 FR Keaau                    24.44   6   2
  6 Johnny Chow               FR Keaau                    24.70   2   1
  7 Patrick Garcia            SO Ka'u                     24.70   1
  8 Travis Winters            SO Waiakea                  24.74   2
  8 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            24.74   1
 10 Joseph Ola                SO Keaau                    24.90   5
 11 Kason Marques             JR Keaau                    24.91   4
 12 Roger Carlos              SO Keaau                    24.92   6
 13 Wada Ben                  FR Christian Libert         25.23   1
 14 Alika Kaopua              SO Ka'u                     25.24   2
 15 Michael Morikawa          FR Waiakea                  25.32   6
 16 Jesse Gonsalez               Hilo                     25.37   6
 17 Ryne Uemura               JR Waiakea                  25.85   5
 18 Cody Phillips             SR Pahoa                    25.87   1
 19 Derrick Krygier           SR Pahoa                    25.87   2
 20 Nolan Wines               JR Hilo                     25.88   3
 21 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                     26.14   3
 22 Jacob St George           SR Waiakea                  26.23   1
 23 Ocean Lee                 SO Hilo                     26.23   2
 24 Shalom Motonaga           SR Hilo                     26.34   4
 25 Chris Koscik              JR St Joseph                26.50   1
 26 Dalton Hayashi            SR Hilo                     26.51   2
 27 Dean Hosaka               SO Waiakea                  27.09   4
 28 Duke Kim                  SO Keaau                    27.11   3
 29 Bryson McCormick          SR Hilo                     27.19   1
 30 Noah Bath                 SR Waiakea                  27.20   2
 31 Trent Hashimoto           SO Hilo                     27.51   5
 32 Ikaika Villanueva            Kamehameha HI            27.55   3
 33 William Ebeling           SO Waiakea                  27.61   4
 34 Charles Watson            SR Ka'u                     27.74   4
 35 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    27.78   3
 36 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     27.79   5
 37 Mark Rita                 SR Ka'u                     28.61   5
 38 Greg Matias               SO Keaau                    28.92   1
 39 Arden Costales            FR Kamehameha HI            28.92   2
 40 Robert Ribordy            FR Waiakea                  29.09   3
 41 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                  29.20   5
 42 Ben Houghton              FR Ka'u                     31.34   3
 -- Timmy Jittu                  Ka'u                        DQ   4 

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  53.15   2  10
  2 Owen Cooper               SR Waiakea                  53.16   2   8
  3 Shannon White             SR Keaau                    54.41   2   6
  4 Bryson McCormick          SR Hilo                     54.74   1   4
  5 Jordan Decoito            SR Hilo                     55.15   2   2
  6 Sai Weiss                 SR Hilo                     55.56   2   1
  7 Emilio Vallejo            JR Waiakea                  56.23   1
  8 Katon Pestano             FR Hilo                   1:00.13   1
  9 Nolan Wines               JR Hilo                   1:00.15   1
 10 Shalom Motonaga           SR Hilo                   1:00.52   2
 11 Trent Hashimoto           SO Hilo                   1:03.56   1
 12 Dalton Hayashi            SR Hilo                   1:04.24   1 

Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:03.89   10
  2 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   2:13.91    8
  3 Robby Meguro              SO Waiakea                2:19.12    6
  4 Wayne Pavao               JR Keaau                  2:19.15    4
  5 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                2:19.68    2
  6 Shannon White             SR Keaau                  2:22.55    1
  7 Makaala Gahan             SO Kamehameha HI          2:22.87
  8 Andrew Yoshimoto          SR Hilo                   2:25.39
  9 Keoni Rice                FR Waiakea                2:29.56
 10 Theodore DeRego           SO Kamehameha HI          2:37.20
 11 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                2:37.73
 12 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  2:38.56
 13 Josh Dipert               SR Pahoa                  2:40.99
 14 Ikaika Villanueva            Kamehameha HI          2:42.38
 15 Darwin Mizuba             SO Waiakea                2:47.89
 16 Donovan Palacol              Waiakea                2:51.07
 17 Trent Kow                 JR Waiakea                2:51.74
 18 Kaimipono Kajiyama        FR Kamehameha HI          2:54.42
 19 Ben Houghton              FR Ka'u                   3:04.06  

Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  4:15.96   10
  2 Jackson Halford           SO Waiakea                4:39.99    8
  3 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:42.59    6
  4 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   4:48.74    4
  5 Robby Meguro              SO Waiakea                4:54.62    2
  6 Andrew Yoshimoto          SR Hilo                   4:56.36    1
  7 BO Rasse                  SR Waiakea                4:56.95
  8 Shawn Andrada             SR Keaau                  4:59.05
  9 Keoni Rice                FR Waiakea                5:10.99
 10 Theodore DeRego           SO Kamehameha HI          5:19.22
 11 Josh Dipert               SR Pahoa                  5:26.98
 12 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  5:29.73
 13 Reymart Villanueva        SO Pahoa                  5:30.21
 14 Lucas Myrhe               FR Keaau                  5:31.14
 15 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                5:31.91
 16 Charles Watson            SR Ka'u                   5:34.92
 17 Donovan Palacol              Waiakea                5:37.25
 18 Trent Kow                 JR Waiakea                5:41.92
 19 Ian Cristobal             JR Waiakea                5:51.62
 20 Ben Houghton              FR Ka'u                   6:40.87  

Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson Halford           SO Waiakea               10:20.41   10
  2 Johan Kaipers             SO Hilo                  10:27.72    8
  3 Andrew Langtree           FR St Joseph             10:37.63    6
  4 BO Rasse                  SR Waiakea               10:45.35    4
  5 Shannon White             SR Keaau                 10:54.63    2
  6 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert      10:59.03    1
  7 Brendan Branco            JR Hilo                  11:02.44
  8 Jeremy Grotenhuis         SR Christian Libert      11:07.76
  9 Richard Moylan            SR Christian Libert      11:19.03
 10 James Clubbs              JR Keaau                 11:22.79
 11 Shawn Andrada             SR Keaau                 11:28.00
 12 William Wainwright        JR Hilo                  13:31.97  

Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameron Calistro          SR Hilo                     16.36   2  10
  2 Everett McKee             JR Kamehameha HI            17.03   2   8
  3 Damien Packer             SO Keaau                    17.47   2   6
  4 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            17.57   2   4
  5 Dan Taylor                JR Hilo                     18.55   1   2
  6 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            19.20   1   1
  7 Rick Micheals             JR Hilo                     19.97   1
  8 Cameron Anderson          SO Waiakea                  20.42   1 

Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameron Calistro          SR Hilo                     41.80   2  10
  2 Everett McKee             JR Kamehameha HI            41.81   2   8
  3 Rick Micheals             JR Hilo                     46.63   1   6
  4 Noah Bath                 SR Waiakea                  47.64   1   4
  5 Dan Taylor                JR Hilo                     48.00   2   2
  6 Cameron Anderson          SO Waiakea                  48.17   1   1
  7 Duke Kim                  SO Keaau                    48.69   2
  8 Ryne Uemura               JR Waiakea                  50.24   1
  9 William Ebeling           SO Waiakea                  50.84   1
 10 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            52.36   1
 11 Chris Koscik              JR St Joseph                54.61   2 

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                     45.71   10
  2 Hilo                                                  46.19    8
  3 Waiakea                                               46.91    6
  4 Hilo  'B'                                             49.36
  5 Waiakea  'B'                                          49.57
  6 Kamehameha Schools Hawaii                             50.91    4
  7 Ka'u High School                                      52.92    2   

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   3:40.02   10
  2 Waiakea                                             3:55.96    8
  3 Hilo  'B'                                           4:00.28
  4 Ka'u High School                                    4:25.76    6
 -- Hilo                                                     DQ   Unsporting Behaviour

Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ka'u Eggers               SO Keaau                  5-08.00   10
  2 Jacob St George           SR Waiakea                5-06.00    8
  3 Hunter Wilburn            JR Waiakea                5-00.00    5
  3 Joseph Ola                SO Keaau                  5-00.00    5
  5 Jesse Gonsalez               Hilo                  J5-00.00    2
 -- Ikaika Kaopua             JR Ka'u                        NH
 -- Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI               NH  

Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Billy Ray                 JR Hilo                  12-00.00   10
  2 Isaac DeRego              SR Kamehameha HI         11-00.00    8
  3 Nelson Enos               SO Keaau                  9-06.00    6
  4 Katon Pestano             FR Hilo                  J9-06.00    4
  5 Greg Matias               SO Keaau                  9-00.00    2
  6 Dylan Alip                SO Kamehameha HI          8-06.00    1
  7 Richard Kerr              FR Hilo                   7-06.00
  8 Cameron McDaniel          FR Hilo                   6-06.00
  9 Willyam Hodson            JR Kamehameha HI          6-00.00  

Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alika Kaopua              SO Ka'u                  19-09.50   10
      FOUL  19-09.50  FOUL
  2 Michael Morikawa          FR Waiakea               19-06.00    8
      18-02  19-06  18-04
  3 Johnny Chow               FR Keaau                 18-10.75    6
      17-06.50  FOUL  18-10.75
  4 Kason Marques             JR Keaau                 18-07.50    4
      FOUL  18-07.50  18-01.25
  5 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  18-02.50    2
      16-06.75  18-02.50  17-07.50
  6 Kamanaopono Aiu           SO Kamehameha HI         17-07.50    1
      17-07.50  17-07.50  FOUL
  7 Roger Carlos              SO Keaau                 17-07.25
      17-05.25  17-02  17-07.25
  8 Nelson Enos               SO Keaau                 17-06.75
      17-03.50  17-06.75  FOUL
  9 Emilio Vallejo            JR Waiakea               17-00.75
      FOUL  17-00.75  FOUL
 10 Joseph Ola                SO Keaau                 17-00.50
      17-00.50  16-03.50  FOUL
 11 Ikaika Villanueva            Kamehameha HI         16-05.25
      15-10.25  16-00  16-05.25
 12 Ryne Uemura               JR Waiakea               15-11.25
      15-07.50  15-11.25  FOUL
 13 Shalom Motonaga           SR Hilo                  15-08.00
      15-08  FOUL  FOUL
 14 Cameron Anderson          SO Waiakea               15-01.00
      14-10.25  15-01  14-09.75
 15 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI         14-11.50
      14-10.50  14-11.50  13-10.75
 16 Dylan Alip                SO Kamehameha HI         14-10.50
      14-03.25  14-10.50  14-09.50
 17 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         13-08.50
      13-08.50  13-06.50  13-00.25
 18 Arden Costales            FR Kamehameha HI         12-11.50
      FOUL  12-11.50  FOUL
 18 Robert Ribordy            FR Waiakea               12-11.50
      FOUL  FOUL  12-11.50
 20 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea               12-08.50
      FOUL  12-08.50  10-05.50           

Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Damien Packer             SO Keaau                 40-09.00   10
      FOUL  FOUL  40-09
  2 Michael Morikawa          FR Waiakea               38-07.25    8
      37-04.50  37-10.75  38-07.25
  3 Travis Winters            SO Waiakea               38-04.25    6
      38-04.25  35-06.25  37-00.50
  4 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  38-01.75    4
      36-11.50  38-01.75  37-00
  5 Ka'u Eggers               SO Keaau                 37-03.75    2
      37-03.75  36-10.50  FOUL
  6 Cameron Anderson          SO Waiakea               36-03.00    1
      36-03  35-11.25  34-07.25
  7 Evan Vanterpool           SO Ka'u                  33-10.50
      33-01.50  FOUL  33-10.50
  8 Ryne Uemura               JR Waiakea               33-06.25
      FOUL  FOUL  33-06.25
  9 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         30-08.25
      30-08.25  30-01  30-02.75            

Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dathan Toribio            SR Keaau                 41-04.75   10
      FOUL  41-04.75  FOUL
  2 Bronson Decastro          SR Hilo                  39-04.25    8
      FOUL  FOUL  39-04.25
  3 Maunako Palama-Danielson  SO Waiakea               39-03.00    6
      34-10.75  37-07.50  39-03
  4 Kyle Tirrell              JR Hilo                  38-07.00    4
      37-04.50  38-07  37-03.50
  5 Kawika Haili              SR Keaau                 37-04.25    2
      FOUL  FOUL  37-04.25
  6 Braxton Sherlock          SR Hilo                  36-08.00    1
      35-00  36-08  FOUL
  7 Ilati Sipinga             JR Hilo                  36-06.00
      FOUL  33-01.50  36-06
  8 Weichih Chen              JR Hilo                  34-00.00
      32-03.50  31-03.50  34-00
  9 Zack Atagi                SO Hilo                  32-07.50
      31-04.25  32-07.50  FOUL
 10 Patrick Ahulau            SO Waiakea               32-03.50
      30-09  31-03  32-03.50
 11 Kimo Cavaco               SR Hilo                  32-01.75
      29-05  29-05.50  32-01.75
 12 Cody Tua'Au               FR Hilo                  31-07.25
      28-11.75  29-03.75  31-07.25
 13 Spikes Boyd               FR Hilo                  31-00.00
      29-01.25  30-09.75  31-00
 14 Richard Sevao             SR Keaau                 30-11.50
      28-11.25  30-10  30-11.50
 15 Joshua Takiguchi          JR Hilo                  30-03.00
      29-08  27-09.25  30-03
 16 Nui Iopa                  SR Hilo                  30-00.50
      28-01.25  30-00.50  29-07
 17 Mark Rita                 SR Ka'u                  29-08.75
      29-08.75  FOUL  FOUL
 18 Solomon Thomas            JR Waiakea               29-08.50
      29-08.50  28-04.50  27-05.50
 19 Shawn Hernandez           SO Hilo                  27-07.00
      26-05.50  27-07  27-01.25
 20 Adrian Wagner             JR Hilo                  27-03.25
      FOUL  27-03.25  FOUL
 21 Clarke Ian                SO Christian Libert      27-01.00
      25-05.25  27-01  27-00.25
 22 Atin Saburo               FR Hilo                  25-00.00
      FOUL  24-11.50  25-00
 23 Kellen Bello              SR Hilo                  24-10.00
      24-10  22-10  23-03.50
 24 Edward Cheng              SO Waiakea               24-09.50
      24-04.25  24-09.50  FOUL
 25 Norman Mogote             SO Keaau                 23-05.00
      FOUL  FOUL  23-05
 26 Aloka Lowely              FR Hilo                  22-07.00
      22-07  FOUL  22-06.25
 27 Blake Oxener              FR Ka'u                  19-08.00
      19-08  FOUL  18-10.75            

Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dathan Toribio            SR Keaau                   120-05   10
      112-10  FOUL  120-05
  2 Kyle Tirrell              JR Hilo                    110-02    8
      106-07  110-02  86-02
  3 Bronson Decastro          SR Hilo                    109-02    6
      108-03  FOUL  109-02
  4 Derrick Krygier           SR Pahoa                106-05.50    4
      106-05.50  76-01  98-06
  5 Maunako Palama-Danielson  SO Waiakea                 106-01    2
      FOUL  97-11  106-01
  6 Braxton Sherlock          SR Hilo                    103-01    1
      FOUL  92-07  103-01
  7 Solomon Thomas            JR Waiakea                  99-04
      91-09.50  95-07  99-04
  8 Reyn Clarke               JR Kamehameha HI         98-06.50
      FOUL  98-06.50  71-08
  9 Cody Tua'Au               FR Hilo                     96-02
      93-00.50  68-10.50  96-02
 10 Joshua Acia               SR Keaau                    95-10
      95-10  92-06  86-10.50
 10 Ilati Sipinga             JR Hilo                     95-10
      95-10  90-10  95-01
 12 Kawika Haili              SR Keaau                    94-09
      94-09  90-10  76-01
 13 Patrick Ahulau            SO Waiakea                  93-05
      86-08.50  76-11  93-05
 14 Warner John Shaw          SO Kamehameha HI         92-02.50
      FOUL  92-02.50  77-07
 15 Kimo Cavaco               SR Hilo                  91-02.50
      87-07  89-02  91-02.50
 16 Zack Atagi                SO Hilo                     90-05
      90-05  FOUL  FOUL
 17 Nui Iopa                  SR Hilo                  88-07.50
      88-05.50  88-05  88-07.50
 18 Kellen Bello              SR Hilo                  87-09.50
      87-09.50  84-00.50  66-04
 19 Weichih Chen              JR Hilo                  87-06.50
      85-01.50  87-06.50  86-11
 20 Atin Saburo               FR Hilo                     84-02
      84-02  82-07  78-08.50
 21 Joshua Takiguchi          JR Hilo                     81-07
      81-07  80-02.50  73-01
 22 Spikes Boyd               FR Hilo                     77-05
      77-05  FOUL  74-02.50
 23 William Ebeling           SO Waiakea                  77-04
      FOUL  68-08.50  77-04
 24 Norman Mogote             SO Keaau                 77-03.50
      75-09  FOUL  77-03.50
 25 Edward Cheng              SO Waiakea               75-10.50
      FOUL  71-10  75-10.50
 26 Shawn Hernandez           SO Hilo                  67-08.50
      FOUL  55-11  67-08.50
 27 Aloka Lowely              FR Hilo                  56-00.50
      FOUL  55-00  56-00.50
 -- Adrian Wagner             JR Hilo                      FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL           

                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Waiakea                    120        2) Keaau High School         117
    3) Hilo                       116        4) Ka'u High School           77
    5) Kamehameha Schools Hawaii   50        6) Christian Liberty           1   

                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau High School          166        2) Hilo                      130
    3) Waiakea                    121        4) Kamehameha Schools Hawaii  35
    5) Ka'u High School            24        6) Saint Joseph                6
    7) Pahoa                        4        8) Christian Liberty           1

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad