Categorized | Sports, Track & Field

BIIF All-League Track and Field for 2009

All-League Girls

Athlete of the Year: Ku’uipo Nakoa JR Hawaii Prep

Coach of the Year: Kamehameha Coaches

 

Event 1st Team 2nd Team
110 Hurdles Aubrey Lea Shaw SR Kamehameha Cheray Brzezowski SR Kamehameha
100m Corie Schattauer SR Hilo Ku’uipo Nakoa JR Hawaii Prep
1500m Noelani Vargas SR Hawaii Prep Tialana Greenwell SO Honoka’a
400m Randi Estrada FR Keaau Bronte Kaneakua JR Kamehameha
300m Hurdles Kini Shuping SR Hawaii Prep Aubrey Lea Shaw SR Kamehameha
800m Noelani Vargas SR Hawaii Prep Kaitlyn Chock JR Waiakea
200m Ku’uipo Nakoa JR Hawaii Prep Corie Schattuaer SR Hilo
3000m Athena Oldfather JR Honoka’a Tialana Greenwell SO Honokaa
High Jump Cassie Morigaki SR Waiakea (Tie) Mindy Campbell JR Hawaii Prep, Erika Cushnie JR Hawaii Prep
Pole Vault Chung FR Hilo Sydney Budde FR Hawaii Prep
Long Jump Ku’uipo Nakoa JR Hawaii Prep Cheray Brzezowski SR Kamehameha
Triple Jump Ku’uipo Nakoa JR Hawaii Prep Cheray Brzezowski SR Kamehameha
Discus Throw Kaopuanani Sutton JR Kamehameha Ariel Moniz SR Hilo
Shot Put Brianna Vargas-Hafoka JR Kamehameha Julia Naumes SR Kohala

Honorable Mention

Hawaii Prep: Tatiana Marti, Lana Queen, Kela Vargas, Hana Scully
Hilo: Linda Sunia, Alyssa Hoshide, Shalila De Bourmont
Honoka’a: Kim Kishimoto
Kea’au: Ariana Graham, Amy Eriksson, Azmera Hammouri, Kathleen Van Cleave
Kealakehe: Rachael Bianchi, Kaila Voss
Kohala: Mary Josephine Osorio
Konawaena: Anuhea Wall, Anjelica Sanderson, Kaua Wall
Kamehameha: Lilinoe Heaukulani, Lyan Apilado, Jessica Marote, Victoria Evans-Bautista, Natasha Ah Chong, Kaitlyn Yamamoto, Kekelaokalaui Bennett, Corin Kim
Ku O Ka La: Lorena Shire
Waiakea: Alyssa Buyuan, Kelsie Kobayashi

——————————————–

All-League Boys

Athlete of the Year: Jacob Edwards JR Ka’u

Coach of the Year: Bill McMahon, Hilo

 

Event 1st Team 2nd Team
110 Hurdles Jacob Edwards JR Ka’u Thomas Delacruz SR Hilo
100m Chan Spikes JR Hilo Charles Clay SR Hilo
1500m Mark Turner SR Hilo Jake Shiraki SR Honoka’a
400m Kaimi Scott JR Waiakea Jordan Lerma SR Kamehameha
300m Hurdles Jacob Edwards JR Ka’u Thomas Delacruz SR Hilo
800m Dakota Smith SR Konawaena Jordan Lerma SR Kamehameha
200m Kaimi Scott JR Waiakea Charles Clay SR Hilo
3000m Eli Hart SR Hawaii Prep Mark Turner SR Hilo
High Jump Sam Unger SR Konawaena Mtume Msizkizi-Jackson SR Kea’au
Pole Vault Scott Hunter SR Hilo (Tie) Caleb Friel SR Kamehameha, David King SR Hilo
Long Jump Mtume Msizkizi-Jackson SR Kea’au Jacob Edwards JR Ka’u
Triple Jump Jacob Edwards JR Ka’u Mtume Msizkizi-Jackson SR Kea’au
Discus Throw Jordon Loeffler SR Hilo Elliot Kastner SR Hawaii Prep
Shot Put Shane Brostek FR Hawaii Prep Jordon Loeffler SR Hilo

 

Honorable Mention

Christian Liberty: Jeremy Grotenhuis, Justin Pang
Hawaii Prep: George Twigg-Smith, Tyler Tsubota
Hilo: Billy Ray, Leo Campbell, Bronson Kahaleua, Alan Tilanus, James Yoshimoto, Cameron Calistro
Honoka’a: Ian Laird, Chris Mosch
Kea’au: Jesse Huihui, Edward Dalton, Broc Bangloy, Daniel Brooks, Patrick Understeller, Jelani Alcott, Jelani Young
Kealakehe: Remington Noguchi, Jake Jordan, Luca Walter
Kohala: Ethan Meikle, Conn Wallman
Konawaena: Austin Denike, Ricky Pekala
Kamehameha: Kainoa Crum, Manta Dircks, Isaac DeRego, Pono Grace, Everett McKee
Waiakea: Travis Winters

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

 

Become a fan on facebook

ad

 

 

Quantcast
%d bloggers like this: